Váš železničný portál
Registrovať sa

Stručne z roku 2019

Fotogalérie 14.1.2020 9:36 362.005 Zobrazené: 2436

Tak ako už bývava každoročným zvykom železničných autorov pripraviť prehľad svojich foto-úlovkov, rozhodol som sa nachystať skromný výber taktiež. Pre mňa sú naj zábery nákladných vlakov. Fotografií a s tým spojených zážitkov je naozaj mnoho. V stručnosti skúsim rok 2019 zhrnúť v texte pomedzi snímky.

Prvé zábery roku 2019 vznikli v České Třebové, kam som bol vyslaný zamestnávateľom na periodické preskúšanie z predpisov. Po úspešnom absolvovaní skúšky som počas čakania na vlak domov v stanici nafotil niekoľko podvečerných záberov. Moje obľúbené „uhelky“ trpezlivo vyčkávali na pristavenie svojich vlakov a celkom slušne pózovali fotografovi. V stanici vládla pravá zimná atmosféra!

V ďalšom období som navštívil Žilinu a na Kysuciach i Považí urobil niekoľko záberov. Vyberám teda náladovú snímku nedeľného Ex 120 mimoriadne s dvoma rušňami.

O niekoľko dní napadol sneh i v Prahe, no žiaľ onedlho sa aj roztopil… Využil som situáciu a jedno jasné ráno vo volne som vybehol k zastávke Velká Chuchle. Odtiaľ vyberám fotku nákladného vlaku SD smerujúc do stanice Beroun.

Keďže v Českej republike nebol temer vôbec sneh, vyrazil som opäť na rodné Slovensko. Počas troch dní som nakukol do okolia Banskej Bystrice, Hornej Štubne, Turca, Stankovan a aj pod Vysoké Tatry. Z tejto úspešnej akcie vyberám záber vlaku EN 443 idúceho zo stanice Poprad-Tatry odklonom cez Plaveč smer Košice kvôli vykoľajeniu nákladného vlaku v stanici Krompachy. Pod Vysokými Tatrami v Strážkach bolo žiaľ najmenej snehu…

Po návrate do pracovného procesu sa mi pošťastilo niekoľko stretnutí na trati s oproti idúcimi vlakmi. Vyberám záber z „ostravského“ koridoru, kde je zachytený nákladný vlak spoločnosti IDS CARGO na trase Bohumín – Osíčko neďaleko Lipníka nad Bečvou.

Sneh sa už roztopil a tak človek sledoval každú príležitosť na slnečný svit. Pozrel som sa do okolia H. Brodu na trať do Jihlavy, kde vtom čase jazdila s manipulačnými vlakmi atraktívna 230.036. Oblačná obloha dopriala aspoň dobré svetlo, no slnko zasvietilo na iné vlaky. Potešil som sa ale všetkým záberom. Skvelá šanca sa však naskytla napríklad dňa 13.3.2019, kedy slnko svietilo iba niekoľko hodín. Situáciu som využil na zdokumentovanie R 1243 v pražských Hlubočepoch.

Hneď ako sa trochu zazelenalo, mal som vo volne šťastie na jeden slnečný deň. Rozhodol som sa relaxovať v Bezpráví, kde nádhernú prírodnú scenériu údolia rieky Orlice narušuje iba prechod vlakov. Vyberám záber súkromnej loko 181.024 s uhlím do Ostravy.

Ďalšou celodennou a zároveň veľmi vydarenou akciou bol lov laminátiek v okolí H. Brodu. Nakoľko počet strojov jazdiacich v pôvodných farbách rapídne poklesol, podarilo sa mi aj napriek tomu zdokumentovať vtedy „nové“ dvojčatá 230.103+108 a aj 230.041+055. To druhé je na fotografii zdokumentované s cisternami pred stanicou Šlapanov.

Ďalšie moje kroky viedli do okolia Mělníka na zelené „uhlelky“, na „tišnovku“, k Ústí nad Labem, Milochov, atď.  Zaujímali ma najmä nákladné vlaky a poštové Nex. Zo skorých ranných ale aj tých podvečerných akcií vyberám záber zo Sedlíšťky, kde ma prilákalo kvitnúce pole makov. V zlatistom odraze slnka už tesne nad obzorom sa mi pošťastilo cvaknúť 163.022 s poštovým Nex 60057 (Praha-Malešice – Ostrava). Onedlho boli tabule čísiel z oboch čiel rušňa ukradnuté…

V koncom leta bola v rámci úsporných opatrení spoločnosti ČD CARGO odstavená väčšina loko 122 a 123 v zelenom nátere. Úplne posledným záberom farebne atraktívnejšej 122.004 so žltým pásikom sa stala momentka zo zastávky Lysá nad Labem-Dvorce…

V septembri nasledovala návšteva spolu s partiou fotografov do Maďarska, kde nás najviac lákali „Ragulíny“ a „Sergeje“. Jeden z nich, 628.057, sme zdokumentovali na cisternovom vlaku z Budapešti do Dunafoldváru neďaleko cieľovej stanice.

V posledných horúcich septembrových dňoch sa mi podarilo navštíviť viacero miest. Pomerne známe je aj neďaleko stanice Polepy odkiaľ vyberám záber Nex-áku z Nemecka do Mělníka s loko 189.008.

Už v chladnejšom počasí som sa rozhodol sledovať motorové rušne 743, keďže ich nemám vyfotené. Okrem 743.001 jazdia všetky v zaujímavých náteroch, ktoré už nosia niekoľko rokov. Stále vzorne udržovaná je napríklad 743.002. Tú sa mi podarilo zdokumentovať na manipulačnom vlaku z Turnova do Košťálova v cieľovej stanici.

Pestré jesenné farby som tento rok veľmi nezachytil, nakoľko nebolo toľko príležitostí. Ale jeden celkom zaujímavý záber sa podaril. Iba počas víkendov je možné za denného svetla na Pražskom Semmeringu zachytiť manipulačný vlak. Tentokrát to bolo s unikátnou 755.001 krátko po východe slnka…

Neskorá jeseň priniesla zopár slnečných dní. Jeden taký deň som sa vybral do Brna na „laminátky“, no nasadenie „okuliarnikov“ ma unieslo na „vlársku“ trať. Na fotografii prechádza 754.013 so Sp 1730 zastávkou Brankovice.

Poslednou veľkou a celkom zdarnou foto-akciou bola decembrová Bratislava. Opäť boli na muške „laminátky“. Na Mladej Garde som sa dočkal 240.003 s nákladným vlakom zo Žiaru nad Hronom do Rotterdamu.

Autor: Bc. Miloš Chomjak

Pridajte sa do diskusie!

6 komentárov k: Stručne z roku 2019

johny_pal zo dňa 14.1.2020 16:36

Návštevník

Ten postovy Nexak ma milo prekvapil. Som myslel, ze uz take supravy nejazdia… aspon na SK som uz nevidel.

Reagovať

Čakajúci zo dňa 14.1.2020 21:42

Wau, palec hore, fakt pekná reportáž.

Reagovať

Altsohler zo dňa 14.1.2020 22:28

Spolupracovník

Nádhera! Škoda len že so snehom to bolo vlani slabšie … A tohto roku ešte horšie…

Reagovať

tratovak zo dňa 15.1.2020 6:42

„Ten postovy Nexak“

Iba na doplnenie. Pošta udržuje tie vozy stále na 160 km/h. Ale či sa niekedy tou 160 ešte povezú – keď to vozieva kargo…
———–
A inak fotky krásne 🙂

Reagovať

Cermip zo dňa 18.1.2020 19:45

Dik za pekne foto.

Reagovať

Jozef zo dňa 22.1.2020 18:27

Dobrý podvečer sú to veľmi pekné fotky ďakujeme.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *