Váš železničný portál
Registrovať sa

Stručne z našich tratí… Krátka návšteva „Srbiek“ na Slovensku

Slovensko 1.4.2007 8:10 Andrej Ivanič Zobrazené: 1303

V noci z piatka na sobotu do pohraničnej železničnej stanice Kúty dorazila zvláštna preprava – dva rušne radu 441, na Slovensku známe pod pomenovaním Srbky. Tieto dva rušne s označením 441.105 a 441.104 idú na generálnu opravu do železničných opravovní Přerov. Na budúci mesiac však bude nasledovať ďalšia dodávka 4 rušňov radu 441 do opravovní Přerov. Všetky tieto rušne radu 441 patria bosnianskym železniciam a sú dislokované v rušňovom depe v meste Doboje v Bosne. Rušňové depo v meste Doboje je najväčším rušňovým depom v Bosne a Hercegovine a okrem predmetných 441 je v ňom dislokovaných a množstvo motorových rušňov rôznych radov.


Bosnianske železnice majú celkovo 48 týchto univerzálnych rušňov s maximálnou prevádzkovou rýchlosťou 120 km /hod, pričom 6 z nich nie je pojazdných a práve tieto sa podrobia rekonštrukcii, generálnej oprave, modernizácii v přerovských opravovniach. Po rekonštrukcii budú môcť tieto rušne jazdiť až 160 kilometrovou rýchlosťou.
Celková cena kontraktu medzi bosnianskymi železnicami a železničnými opravovňami v Přerove na opravu týchto 6 strojov činí 9 miliónov EUR.


Týchto 6 rušňov, ktoré sa podrobujú oprave nejazdilo od vojny v bývalej Juhoslávii, teda 12 rokov, boli vojnou zničené a neudržiavané, čo sa odrazilo aj na ich technickom stave, a teraz nadišiel čas ich opätovného znovu oživenia a sprevádzkovania.
Po krátkej jednodňovej prestávke v Kútoch boli tieto rušne dnes v noci zaslané ďalej na územie Českej republiky do cieľovej stanice Přerov.

Text a snímky: Andy

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Stručne z našich tratí… Krátka návšteva „Srbiek“ na Slovensku

splinterX zo dňa 20.4.2007 10:17

ja len dodám, že rušne patria Železniciam Republiky Srbskej (pozor, nie Srbsku)

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *