Váš železničný portál
Registrovať sa

Štátne IC vlaky sa vracajú na slovenské trate

Slovensko 3.10.2016 14:22 administrator Zobrazené: 11195

Takto podobe znel titulok článku, ktorý sa dnes objavil v Hospodárskych novinách. IC vlaky by mali jazdiť na komerčné riziko. Podľa zdroja blízkeho železniciam sa minister dopravy Árpád Érsek už rozhodol. Ako pokryjú stratu, nie je jasné. RegioJet hovorí o odchode z trate. O návrate IC vlakov sa spolu s príchodom nového GVD pošuškáva čoraz častejšie. S príchodom IC vlakov sa ale spája aj odchod vlakov spoločnosti RegioJet. Riaditeľ spoločnosti tvrdí, že ak behom zavedenia IC vlakov zaznamená pokles cestujúcich, žlté vlaky jednoducho zo Slovenska zoberie preč. Spomína sa aj linka Bratislava – Praha, kde by mohli byť presunuté.

Rozhovor s Radimom Jančurom – Hospodárske Noviny

Celý článok

Celý článok

Zrušené vlaky InterCity

Vlaky InterCity prestali jazdiť od 18. januára 2016. Na tejto stránke uchovávame informácie o týchto vlakoch – ako premávali a aké služby sme v nich ponúkali. Nájdete aj odkaz na prepravný poriadok IC vlakov, ktorý platil v okamihu ich zrušenia.

 

Zdroje: ZSSK, HN

Titulná fotografia: eminem

Pridajte sa do diskusie!

16 komentárov k: Štátne IC vlaky sa vracajú na slovenské trate

marcello.s zo dňa 3.10.2016 15:10

Návštevník

Čisté jančurove vyhrážky… Prečo mu nevadia vnútroštátne IC v Čechách? A ďalej, tam je medzi Prahou a Moravou iná konkurencia… ČD, RJ, LEO… A zrovna mu ležia na srdci len dve slovenské IC.

Reagovať

Susto68 zo dňa 4.10.2016 14:54

Návštevník

Zabudni na Česko a píš k veci. Už sme viac ako dvadsať rokov dva rôzne štáty. U nás si jednoducho chráni svoje miesto na trhu. To by malo robiť aj vedenie štátneho dopravcu a nie sa tváriť, že je rok 1986. IC-čka ak majú byť zasa v strate nech si strčia … Dosť, že ako daňový poplatník dotujem vlaky zadarmo, ešte by som mal doplácať za IC?!

Reagovať

marcello.s zo dňa 4.10.2016 20:02

Návštevník

RJ doniesol na Slovensko konkurenciu, čo je super. No zrazu si začal diktovať, ako tu chce existovať… Tak to už konkurencia nie je. Ja Ti nebránim, aby si cestoval len RJ. Ja žiaľ mám aj zlé skúsenosti – zasvinené vozne, palubný servis len v reklame, no žiaľ v skutočnosti som ho nezažil… Rezervácia – o tom ani nehovorím… A chcem si aj v budúcnosti vybrať, s kým cestovať.

Reagovať

Susto68 zo dňa 4.10.2016 20:54

Návštevník

To že chce rovnaké a fér podmienky pre všetkých, vôbec nie je žiadny diktát. Neviem o žiadnych ústupkoch, čo by si nejako „vydiktoval“. A ak chce, tak nech odíde. Príde niekto iný.
Často chodím s RJ v triede RELAX zo ŽA do KE a nikdy som zatiaľ nezažil, čo popisuješ. Štandard je tam vyšší ako v 1. triede ZSSK a za menej peňazí ako za druhú triedu v bežnom rýchliku. To čo píšeš v druhej časti tvojho príspevku platí jednoznačne o ZSSK.

Reagovať

Simon1994 zo dňa 5.10.2016 6:16

Rok 1986 vravíš???
Nie je náhodou pravda že Regiojet postavil svoje IC len pár minút pred štátne IC???
Na druhej strane, IC vlaky sú čisto komerčné riziko ZSSK s dotovanymi spojmi nemajú nič spoločné.
Na strane tretej je to aj v programovom vyhlásení vlády SR. Každý pixuje že z programu sa nič nerobí a zrazu je tu niečo čo sa reálne spraví a znova je zle???
A na strane štvrtej, kde je konkurenčný boj??? Co sa týka RJ stal sa predsa monopolom keď ako jediný prevádzkuje IC medzi Bratislavou a Košicami.

Reagovať

Susto68 zo dňa 5.10.2016 9:54

Návštevník

Trvám na roku 1986 pretože ZSSK čaká ako rozhodne „strana a vláda“ miesto toho aby sa starala sama. To že je taká vec ako IC v prog. vyhlásení vlády je fakt, čo vyššie spomenuté iba podporuje. A je to poriadna deformácia trhu.
Pokiaľ viem, tak sa ZSSK s RJ dlho vôbec nebavila, tak niet divu, že si vlaky postavil ako sa mu hodilo.
To tvoje „čisto komerčné riziko“ je už istá STRATA, ktorá nepadne na vrub vedenia ZSSK ani vlády ale teba aj mňa ako daňových poplatníkov aj tých, čo v živote vlakom necestovali.
To že je RJ teraz jediný v IC je zasa dôkaz nemohúcnosti vedenia ZSSK, lebo miesto riadnej systémovej zmeny sa snažila dobehnúť rozdiel osamolepkovanými oddielmi a vymýšľaním nezmyselných plusových tried. A tiež mi bolo až smutno z pohľadu na sprievodcu, ktorý sa miesto prípravy na službu musel zapodievať postávaním pri papundeklovom stolíku s nápism IC servis (alebo niečo podobné), ktorý pred príchodom vlaku musel priniesť v staničnej budove k dverách vedúcim na nástupiská.
Aby bolo jasné. Mám rád železnice a využijem každú príležitosť sa niekam odviesť vlakom. Je mi jedno, či tu bude ako ďalší hráč RJ alebo niekto iný. Som iba sklamaný. Predpokladal som totiž, že príchodom konkurencie sa všeobecne zvýši kvalita. Podobne ako to bolo po roku 1989, keď tu začali rásť pumpy ÖMV. Zrazu sa ošumelé búdy benzinolu začali meniť a seriózne pumpy ako poznáme teraz.

Reagovať

Susto68 zo dňa 5.10.2016 9:56

Návštevník

A ešte na okraj. Ak 1994 je rok tvojho narodenia, tak sa opýtaj rodičov, čo znamená fráza „strana a vláda“, pretože ti to asi nič nehovorí.

Reagovať

Matto zo dňa 3.10.2016 16:32

zas sa vratit do minuleho storocia s tymito statnymi predpotopnymi vlakmi z praveku? WTF
Sa zobudte uz

Reagovať

ludi zo dňa 3.10.2016 17:09

ZSSK mala najnovšie vozne na IC vlakoch.. sa zobuď.. 😀

Reagovať

Susto68 zo dňa 4.10.2016 14:43

Návštevník

Ak myslíš najnovšie podľa roku výroby, tak máš pravdu. Ale to je asi tak všetko. Tak ako vyzerá prvá trieda v našich IC vlakoch by mala vyzerať dvojka v bežných rýchlikoch.

Reagovať

Juraj JS Streber zo dňa 4.10.2016 6:20

Návštevník

aký bol krotký

Reagovať

Mates zo dňa 4.10.2016 7:16

Naco im tereba zasa ic vlaky , regiojet je najlepsia prepravna spolocnocnost, zssr sa ani zdaleka nechyta a to posem ako velmi casty cestujuci …

Reagovať

Marek zo dňa 4.10.2016 12:26

Neviem o tom, aby Zväz sovietskych socialistických republík mal niečo spoločné so slovenskou železnicou… 😀

Reagovať

Madarska sova zo dňa 8.10.2016 13:37

V podstate skoro vsetko, ale hlavne system prace a plnenie planu

Reagovať

Susto68 zo dňa 4.10.2016 15:18

Návštevník

O servise v „slávnych“ IC vlakoch svedčí zasvinené okno na obrázku vyššie. Často sa mi stalo v 1. triede, že bolo možné pri správnom uhle pohľadu vidieť 2 až 3 ťahy handry na podlahu, ktorými bolo okno z vnútra „umyté“.

Reagovať

362.005 zo dňa 6.10.2016 11:51

Redaktor

Každý má na vlaky svoj názor. To je jasné. Len v tomto prípade sa jedná o špinavú politiku. Štátne vs. súkromné. Jasné, že pre politikov je jednoznačne liať peniaze do ZSSK a poraziť súkromné. Veď štátne firmy živia mnoho dodávateľských firiem, ktoré nepriamo vlastnia politici. Tak o čom sa tu diskutuje. Cestujúcemu je úplne jedno, či sa vezie v červenom alebo žltom vagóne… Rozhodujúca preň je cena, servis a služby. Treba byť nestranný a porovnať si vlaky RJ a IC ZSSK. Spísať pre a proti a urobiť rozumný záver…

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *