Váš železničný portál
Registrovať sa

Stát chystá trať pro vlaky jedoucí 300 km/h

Česká republika 14.4.2006 4:00 Juraj Streber Zobrazené: 1207

Vlak odjíždí z Brna v osm ráno a do Berlína dorazí před polednem. A třeba trať Praha – Vídeň překoná za dvě a tři čtvrtě hodiny. Člověku, který zná příběh jménem Pendolino, znějí tyto údaje jako marné vizionářství. Jenže v plánu rozvoje dopravní infrastruktury, který schvaluje vláda, se s nimi počítá jako s realitou.V Česku vyroste úplně nová síť vysokorychlostních tratí, jezdit se po ní má po roce 2020. V příštích sedmi letech se mají začít vykupovat pozemky, po nichž povedou koleje. Vlaky na nich, podobně jako francouzské TGV, budou dosahovat rychlosti až 300 kilometrů za hodinu. Pojedou v samostatných koridorech mimo současné i modernizované vlakové tratě. „Na projekt a první výkupy pozemků má být vyčleněno 2,2 miliardy korun,“ říká Ondřej Jašek z Ministerstva dopravy.

Nová nádraží mimo města

Zavedení rychlovlaků v Česku není místní nahodilostí. V budoucnu poroste tlak EU, jejíž někteří členové už pohodlnou a velmi rychlou cestu vlakem znají. A budou se stejným způsobem chtít dopravovat dál na východ. „Ale jde i o spojení Vídeň – Berlín, které nepůjde donekonečna objíždět spodem,“ říká dopravní odborník Petr Moos. „Musí se také počítat, že hustota letecké dopravy nad střední Evropou stále roste a musí existovat alternativa,“ dodává Ondřej Jašek.

V hrubých obrysech jsou trasy rychlovlaků v Česku už jasné. Do Prahy by měly jezdit z Německa přes Plzeň nebo severně přes Ústí na Labem. Z Prahy bude trať pokračovat do Brna a Vídně. Výhledově se počítá i se spojením Brna a Ostravy. „To je však zatím bezpředmětné. Nevím o tom, že by Polsko chystalo zavedení rychlovlaků,“ říká Jašek.

Kvůli co největšímu zkrácení jízdní doby budou všechny vysokorychlostní vlaky zastavovat jen v Praze. Větší část z nich bude zajíždět i do Brna a Plzně, ale například do centra Olomouce nebo Ústí nad Labem vůbec nevjedou. Budou zastavovat mimo města, na nových nádražích, odkud pasažéry přivezou už klasické vlaky.

Dvacetikilometrový tunel

Všechny trasy dnes existují ve variantách. Třeba na Vysočině, kde mají koleje vést podél dálnice D1. „Dělat zastávku na Vysočině by nemělo význam, proto se uvažuje, že by trať na Brno vedla přes Hradec Králové nebo Pardubice. Aktuální je i diskuse nad vedením tratě z Prahy na západ,“ říká Lukáš Týfa z Dopravní fakulty ČVUT.

Právě tady, mezi Prahou a Berounem, by mohlo být jediné místo, kde se nový vysokorychlostní koridor potká s klasickou tratí.

Plán rozvoje dopravy zde počítá s vybudováním dvacetikilometrového tunelu jako součásti modernizace nynější trati Praha – Plzeň. Tunel za více než 20,5 miliardy korun, který se zařadí mezi desítku nejdelších železničních na světě, by byl v budoucnu využíván i rychlovlaky.

Se stavbou tratí pro vysokorychlostní železnici se začne až poté, co budou dostavěny všechny nyní stavěné čtyři hlavní železniční koridory. Ty by měly být hotovy mezi roky 2016 až 2020. Přijdou na zhruba 160 miliard korun.

Zdroj: www.silnice-zeleznice.cz

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Stát chystá trať pro vlaky jedoucí 300 km/h

ACLine zo dňa 21.4.2006 6:14

a preco nie? ved TGV a Signatur to dokazu a mozno bez „zmrzlych CD-romu“ 😀

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *