Váš železničný portál
Registrovať sa

Spoločnosť Rolling Stock Lease prenajme Vectrony Českým dráham

AktualityPrevádzkaReportážeZahraničie 1.2.2021 14:43 Mates Pleško Zobrazené: 3584

Jeden zo šestice nových Vectronov odpočíva v depe Bratislava východné. Foto: Roman Langer

V nedávnej aktualite sme vám dali možnosť zatipovať si, pre koho je určených 6 nových Vectronov, ktoré sú od decembra odstavené v depe Bratislava Východné. Dnes prichádza naša odpoveď.

Spoločnosť České dráhy a.s. vyhlásila dňa 27. 8. 2020 verejnú súťaž na prenájom až 50 ks moderných interoperabilných rušňov s konštrukčnou rýchlosťou 200 km/h na obdobie 12 až 60 mesiacov s opciou na ďalších 60 mesiacov spolu so zabezpečením full servisu.

Víťazom tohto tendra sa stala spoločnosť Rolling Stock Lease s.r.o., ktorú poznáme aj pod jej bývalým názvom S Rail Lease s.r.o. Táto spoločnosť prenajíma rušne aj našim národným dopravcom.

Víťaz tendra musí českému národnému dopravcovi do 31.3.2021 dodať 6 rušňov a do 31. 10. 2022 ďalších 7 rušňov. Zvyšných 37 kusov môže byť prenajatých formou opcie. Nájomca má právo rušne následne odkúpiť do osobného vlasníctva.

Spoločnosť Rolling Stock Lease aktuálne disponuje práve šiestimi kusmi rušňov Siemens Vectron, ktoré parametrom súťaže plne vyhovujú. Táto šestica sa tak prezlečie do farieb ČD a pridá sa už k desiatke prenajatých rušňov od ELL a jednomu Vectronu vo vlasníctve ČD.

Počas finalizácie procesu podpisu zmluvy, ktorá ešte s víťazom nebola podpísaná zároveň prebiehajú prípravy k odovzdaniu rušňov do prevádzky. Dva z nich už minulý týždeň absolvovali akceptačné jazdy v Poľsku, ďalšie 4 sa im ešte len podrobia. V depe Olomouc začal prebiehať závcik strojvedúcich na rušne Vectron a dá sa predpokladať, že práve tieto by mohli byť v olomouckom depe dislokované. Spoločnosť Rolling Stock Lease podľa vyjadrenia jedného z jej štatutárov pána Mgr. Tibora Čunderlíka finalizuje zozbieranie podkladov a potvrdení potrebných pre podpis zmluvy a tá by mohla byť podpísaná budúci týždeň. Koľko rušňov a na akú dobu si nakoniec České dráhy objednajú sa ukáže neskôr. Istotou je 13 kusov, ktoré sa vo výberovom konaní ČD zaviazali prenajať. Okrem tohto výberového konania vyhlásili ČD aj dva tendre na nákup rušňov rovnakej kategórie pre rýchlosť 200 resp. 230 km/h.

Rušeň 193.696 bol dnes za 383.211 dopravovaný z Poľska do Bratislavy. Foto: Lukáš Hučko

Titulná foto: Vojtěch Fajkus
Text: Mates Pleško

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *