Váš železničný portál
Registrovať sa

Spečatené – Francúzske rýchlovlaky budú jazdiť aj k nám

Slovensko 11.6.2006 5:10 Juraj Streber Zobrazené: 863

Rýchlovlaky by mali jazdiť aj na bratislavskú Hlavnú stanicu možno už pred majstrovstvami sveta v hokeji v roku 2011. Rýchlovlaky, napríklad francúzske TGV, by mali jazdiť aj na bratislavskú Hlavnú stanicu. Ministri dopravy Nemecka, Rakúska, Slovenska a Francúzska podpísali včera v Luxemburgu vyhlásenie, v ktorom sa zaväzujú vybudovať vysokorýchlostnú železničnú os Paríž – Štrasburg – Štutgart – Viedeň -Bratislava v čo najkratšom čase. Za Slovensko vyhlásenie podpísal veľvyslanec SR pri Európskej únii Maroš Šefčovič.

Do trate, ktorá patrí medzi prioritné projekty transeurópskych dopravných sietí, sa už investovalo viac ako desať miliárd eur. Okrem toho boli na jar podpísané dvojstranné zmluvy medzi Nemeckom a Francúzskom a medzi Nemeckom a Rakúskom, ktoré umožnia postaviť dva mosty cez Rýn a Saalach, hraničné rieky medzi týmito krajinami. Európsky koordinátor tohto projektu Peter Balázs uvítal, že tri cezhraničné úseky budú realizované v skrátených termínoch.

Slovenský úsek by sa mal stať realitou zhruba za sedem rokov. „Pracujeme s termínom 2013, ale samozrejme by sme niektoré úseky chceli dať do prevádzky čo najskôr, pokiaľ možno pred majstrovstvami sveta v hokeji v roku 2011,“ povedal zástupca slovenského veľvyslanca pri EÚ Juraj Nociar, ktorý v Luxemburgu zastupoval ministra dopravy. „Nejde len o vlaky TGV, ktorých by malo byť len niekoľko denne,“ povedal Nociar. Trať by sa mala využiť aj na prepojenie bratislavského a viedenskeho letiska rýchlovlakom, o čom sa už roky hovorí. Bratislava už využila finančné prostriedky únie na vypracovanie projektových štúdií, vďaka ktorým sa jej podarilo pristúpiť k železničnému koridoru Paríž -Viedeň. Na samotné prevedenie počíta s využitím príspevkov z Fondu súdržnosti únie, ktoré by mali dielo financovať z 85 percent.

Zdroj: SME

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Spečatené – Francúzske rýchlovlaky budú jazdiť aj k nám

andersen zo dňa 11.6.2006 6:23

Až v r. 2013. Ale Pendolino ešte tiež neprišlo, a dlhšie nám ho sľubujú !

Reagovať

fajo22 zo dňa 11.6.2006 15:10

Pendolino mohlo prist skor, ale nemame urobene koridory. Bude sranda ked to otvoria TGV az v r.2020 😆 😀 u nas ma vsetko cas. 🙁 🙁

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *