Váš železničný portál
Registrovať sa

Sněžný pluh na Mladějovské průmyslové dráze

Česká republikaHistóriaReportáže 16.1.2017 9:34 Peter Dirga Zobrazené: 3385

Sněhové podmínky v lednu 2017 dovolily uskutečnit dlouho plánovanou akci s sněžným pluhem. Sněžný pluh se léta nacházel v expozici Průmyslového muzea Mladějov, ale fotek z jeho použití v archivu moc není. Za parního provozu byl spíše využíván pluh pro parní lokomotivu č. 5, jež se taky nachází v sbírkách muzea. Díky skvělým podmínkám a excelentnímu technickému stavu lokomotivy Faur L18h č. 1 se povedlo uspořádat perfektní akci spojenou s focení. Pluh fungoval bez menších potíží a poradil si i s solidně zavátým zářezem v prvn&iacut e;m kilometru tratě. Jako třešničkou na dortu bylo následně vytažení nákladní soupravy z výklopných vozů. Letos se nám povedlo zprovoznit další dva vozy z původních několika set, které ale bohužel nepřečkaly likvidaci v devadesátých letech.

Mladějov na Moravě – Výlet do technické historie

Jedenáct kilometrů dlouhá mladějovská úzkokolejka o rozchodu 600 mm byla vybudována na sklonku první světové války pro dopravu lupku, šamotu a místního uhlí. Svému účelu sloužila až do zrušení dolů a uzavření šamotky v roce 1991. Po celou dobu provozu sloužily na této trati převážně parní lokomotivy.

S těmi se dnes můžete setkat ve vyhlášených termínech v čele pravidelných výletních vlaků, případně při některé z dalších akcí, které pořádá Mladějovská průmyslová dráha.

Na návštěvu Vás zve také Průmyslové muzeum Mladějov, jehož expozice železniční, silniční, zemědělské a stavební techniky najdete v areálu bývalého šamotového závodu v Mladějově.

 

Mladějovská průmyslová dráha je provozovatelem dopravy na unikátní úzkorozchodné železnici mezi bývalým šamotovým závodem v Mladějově a zrušenými doly na Hřebči. Spolek je dobrovolným sdružením zájemců o technickou a železniční historii a jeho cílem je nejen zachování provozu na dráze, ale i její údržba, obnova a dlouhodobý rozvoj, a to včetně péče o vozidla a jejich oprav. Společně s partnerským občanským sdružením Průmyslové muzeum Mladějov se spolupodílí na záchraně jedinečných industriálních památek minulého století i na postupné přeměně zrušeného průmyslového komplexu na technické muzeum. Za svůj hlavní úspěch organizace považuje dlouhodobé naplňování svého poslání – záchranu železnice jako industriální památky a její provozování jako muzejní dráhy i 21 let po ukončení pravidelného průmyslového provozu.

Členové a příznivci obou sdružení jsou dobrovolníci různých občanských profesí i věku, které spojuje společný zájem o průmyslové a technické památky a ochota věnovat jejich péči vlastní čas a práci. Bez nároku na finanční odměnu ve svém volném čase pracují na opravách a údržbě historických exponátů, včetně původních parních lokomotiv, tratě a bývalých důlních a průmyslových závodů. Zisk ze vstupného, jízdného, sponzorských darů a dobrovolných příspěvků je používán k plnění cílů sdružení.

Jedenáct kilometrů dlouhá mladějovská průmyslová drážka o rozchodu pouhých 600 milimetrů byla vybudována na sklonku první světové války. Až do uzavření dolů a šamotového závodu v roce 1991 zde zajišťovaly pravidelnou nákladní dopravu především parní lokomotivy, které se nikdy nepodařilo nahradit modernějšími motorovými. Také díky tomu se původní lokomotivy dochovaly dodnes a ve vyhlášených termínech tu jezdí v čele výletních vlaků pro turisty. Kromě toho vede trať úzkokolejky – pro dráhu průmyslovou naprosto netypicky – nádhernou přírodou po úbočí Hřebečského hřbetu.

 

Autor: Jan Kužílek 

Pridajte sa do diskusie!

1 komentár k: Sněžný pluh na Mladějovské průmyslové dráze

VKEROB zo dňa 17.1.2017 19:06

Super záběry! Do Mladějova jezdím fotit přes 40 let ale tohle jsem tam opravdu nezažil. Autorovi ke snímkům gratuluji a díky!

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *