Váš železničný portál
Registrovať sa

Šľachtičná z Vrútok navštívila Zvolen

FotoreportážeReportážeSlovensko 2.6.2021 8:13 Altsohler Zobrazené: 2980

Poslednú májovú sobotu, 29.5.2021, sa konala jazda zvláštneho parného vlaku z Vrútok cez Kremnicu do Zvolena. Jazdu pripravil Spolok Výhrevne Vrútky v rámci osláv Dňa detí. Každoročná akcia „Železnica pre deti“ sa pre rekonštrukciu vrútockého depa a covid opatrenia konala len v obmedzenom rozsahu. Ako Spolok skromne uvádza na svojej stránke , svojich priaznivcov nechceli sklamať a pripravili jazdu jedného zvláštneho vlaku.

Tých rozhodne nesklamali. Skôr prekvapili. Pripravenou akciou, krásnymi strojmi i ľudovým cestovným. Najväčšou odmenou pre nadšencov, ktorí sa o akciu pričinili, bolo okrem vlaku plného detí aj množstvo obdivovateľov po trase, dokonca nielen v staniciach, ale i popri trati.

Múzejný parný rušeň 475.196 Šľachtičná touto jazdou zároveň oslávil okrúhle výročie, čo zvestovali aj letopočty 1951 – 2021 na jeho čele. Rušeň bol daný do prevádzky pred 70 rokmi (presne 70 rokov a 1 deň pred jazdou), 28.mája 1951. Neverejná narodeninová jazda  sa na kratšej trase konala o deň skôr, už v piatok, a krátku reportáž z nej priniesla dokonca televízia. Sobotňajšia jazda bol zároveň verejnou premiérou rušňa po oprave dymnice a tendra, ktoré si vyžiadali stovky hodín práce dobrovoľníkov. Práce zvonku neviditeľnej, ale o to náročnejšej. Aj oko laika však zaregistruje nový náter dymnice, ktorá sa leskla novotou.

Parný rušeň je v muzeálnej prevádzke od r. 1992. V závere minulého roku absolvoval predpísané skúšky, na základe ktorých má pred sebou ďalších 5 rokov prevádzky. Parný vlak bol sprevádzaný požiarnym vlakom, ťahaným muzeálnym dieselovým rušňom 749.248. Oba  vlaky som sledoval v regióne Pohronia, vo Zvolene, Hronskej Dúbrave a v Kremnici. Pre veľkú návštevu ľudí i vrtochy počasia fotenie nebolo najľahšie, na väčšine fotiek z rušňa vyčnieva len kotol a komín… Napriek tomu som vybral 14 fotografií, ktoré sa snáď podarili.

1. Príchod parného vlaku

1. Príchod parného vlaku do Zvolena

Mimoriadny vlak z Vrútok cez Kremnicu prichádza k 1. nástupišťu zvolenskej osobnej stanice, očakávaný množstvom detí i dospelých. Napriek miernemu dažďu zaplnili nedočkavci aj nekrytý koniec nástupišťa, aby zachytili vlak ako prví.

2. Pristavená šľachtičná

2. Pristavená šľachtičná k 1. nástupišťu

Parná jubilantka 475.196 v čele vlaku zastavila pri 1. nástupišti zvolenskej stanice. Naleštené čelo rušňa sa vzápätí stalo najfrekventovanejšou scénou pre fotenie, možno viac ako povestná stena Jana Saudka.

3.Rušňová čata

3. Rušňová čata v pohotovosti

 Rušňová čata, napriek náročnej ceste cez Kremnické Bane i predošlej príprave rušňa, vyzerala prekvapujúco sviežo. Ak je práca koníčkom…

4. Bardotka odstupuje

4. Bardotka po chvíli odstupuje od požiarneho vlaku

 Štvrťhodinku po parnom vlaku prišiel požiarny vlak, vedený krásnou bardotkou 749.248. Povoziť sa síce nedalo, ale veď aj mávanie z peróna sa ráta…

5. Bardotka tabuľka

5. Bardotka – výrobný štítok

Ani bardotka nepatrí k najmladším, výrobný štítok prezrádza, že bola vyrobená v ČKD Praha v roku 1969 (pôvodným označením T 478.2012). V starostlivosti vrútockého spolku sa jej zrejme darí dobre, mnohé jej sestry už dojazdili. Túto lokomotívu som vo Zvolene už fotografoval, prvýkrát v závere roka 2019, potom aj v lete 2020, kedy priviezla Banícky expres s Modrým šípom.

6. Bardotka obieha

6. Bardotka obieha súpravu požiarneho vlaku

749.248 sa po chvíli odvesila a obehla súpravu, aby bola pripravená na spiatočnú jazdu do Vrútok.

7. Požiarny vlak v lejaku

7. Požiarny vlak v lejaku

Už v čele súpravy otočenej na cestu späť absolvovala bardotka výdatnú očistu. Ekologicky, bez použitia detergentov. Dokonca priamo pred výpravnou budovou, nemusela ani zachádzať do umyvárky vozňov. Príval vody bol taký, že strešné zvody chvíľami nestíhali odviesť všetku vodu z nového prestrešenia peróna, v závere prešiel do ľadovca.

8. Parný vlak a zámok bw

8. Parný vlak a zámok  v čiernobielom retro

Parný vlak medzitým absolvoval otočenie na zvolenskom triangli. Hoci je vo zvolenskom depe točňa, na triangli sa otočila naraz celá súprava; preto zostalo radenie vlaku rovnaké, s radeným dvojosým vozňom za rušňom. Rušeň v slabnúcom daždi zapózoval na pozadí zvolenského zámku a ja som urobil jeden retro záber. V ére čb fotografie sa podobná scéna odohrať mohla, rušeň 475.189 bol veľkú časť  služby práve vo Zvolene (od 1962 až do konca parnej trakcie v r. 1975).

9. Vlak na trati

9. Vlak na trati pred Hronskou Dúbravou

Vlak na spiatočnej ceste do Vrútok na dvojkoľajnej trati medzi Zvolenom a Hronskou Dúbravou. Po daždi tu nebolo ani stopy, pri krátkom čakaní ma zohrialo takmer poludňajšie slnko.

10.Šľachtičná 100 kmh

10. Šľachtičná pri 100 km/h

 Rušeň na šírej trati zrejme dosiahol traťovú rýchlosť. Podľa môjho odhadu mu ku 100 km/h chýbalo minimálne. Trochu ma to zaskočilo, pri  fotení nostalgie som zyvknutý na viac času. Stihol som jeden záber – a druhý už bol rušňu od chrbta. Napriek rýchlosti ma prekvapila hladkosť a vyváženosť chodu 70 ročného stroja.

11. Požiarny vlak Kremnica

11. Požiarny vlak vchádza do žst. Kremnica

Požiarny vlak prichádza do Kremnice. Fotografoval som ho ešte v H. Dúbrave, ale nadbehol som si ho v Kremnici pri vchode do stanice. Kombinácia modrých vozňov s oranžovou loko bola veľmi fotogenická.

12. Oba vlaky Kremnica

12. Oba vlaky stoja v žst. Kremnica

Oba vlaky zastali bok po boku v oblúku koľajiska žst. Kremnica. Pri čelnom pohľade vynikne opravená dymnica vo vysokom lesku.

13. Oba vlaky Kremnica v čiernobielej verzii

13. Oba vlaky v žst. Kremnica v čiernobielej retro verzii

Na záver opäť trochu čb retro. Podobné stretnutie sa pred 50 rokmi odohrať mohlo. Hoci ja si parnú prevádzku pamätám, týmto smerom som cestoval už len za dieselom. Kremnickú stanicu som si obľúbil už v detstve ako začiatok mnohých výletov, pešo i na bežkách. Žiaľ dnešný cestovný poriadok ponúka výletníkovi voľbu zo Zvolena buď po šiestej ráno alebo pred poltreťou poobede…

14. Dovidenia a ďakujeme

14. Dovidenia a ďakujeme!

Dovidenia a ďakujeme! Vlak mizne v oblúku trate č. 171, aby po 10 km stúpania dosiahol jej najvyšší bod v žst. Kremnické Bane. Tam opustí banskobystrický kraj. Keď sme pri tých krajoch – dúfajme, že bystrický kraj tohto roku prichystá najmenej toľko prázdninových vlakových podujatí ako vlani. Veď prázdniny sú tu o mesiac.

Fotografie © Peter Sládek.

Pridajte sa do diskusie!

14 komentárov k: Šľachtičná z Vrútok navštívila Zvolen

Ondrej zo dňa 3.6.2021 10:15

ad foto 10 – v uvedenom mieste je rýchlosť 70 km/h

Reagovať

Altsohler zo dňa 3.6.2021 11:13

Spolupracovník

Ondrej: Možno bolo len prianie otcom myšlienky… Btw nad známou fotografiou od J. Saudka s názvom „120 km/h“ tiež občas rozmýšľam, či naozaj. Skúsim pridať na ňu link: https://www.artsy.net/artwork/jan-saudek-120-km-slash-h-1

Reagovať

PeterSklicko zo dňa 5.6.2021 5:19

Pekna reportaz

Reagovať

Pegas123 zo dňa 6.6.2021 7:12

Návštevník

Pekný report, pekné fotky 👍

Reagovať

Pegas123 zo dňa 6.6.2021 7:18

Návštevník

PS – ani na VN také pekné reporty nemajú chudáci , môžu len závidieť 😠

Reagovať

Fík zo dňa 7.6.2021 7:13

Snad bys je nelitovel, oni ten VlakyNet úplně zničili. (Např. dnes je pondělí a nevyšlo žádné diskusní téma, nevyšlo vůbec nic nového)

Reagovať

Altsohler zo dňa 7.6.2021 7:44

Spolupracovník

Ďakujem za postrehy, so rád, že sa reportáž páči. Ale prosím nevťahujte sem problémy iných webov, nijako to s článkom nesúvisí a čitatelia RP (a ja už vôbec nie) na ne určite nie sú zvedaví.

Reagovať

Pegas123 zo dňa 8.6.2021 6:37

Návštevník

Fik 👍👍👍

Reagovať

tratovak zo dňa 8.6.2021 12:12

Pekne si si zašotil 🙂

Reagovať

Pegas123 zo dňa 8.6.2021 15:37

Návštevník

tratovak vypisuj si na domácej stránke 😜

Reagovať

tratovak zo dňa 8.6.2021 16:44

Pozerám, že žehloš sa nezaprie…

Reagovať

Altsohler zo dňa 9.6.2021 5:36

Spolupracovník

tratovak: Veru zašotil, vlani bol na pary pôst. Dúfam že sa už nezopakuje…

Reagovať

Renata Klánová zo dňa 10.6.2021 22:47

Nádherné záběry parní dámy Pětasedmy a Barči. Člověk se ocitne v jiném světě. Též páru ještě pamatuji, sice na sklonku, ale jezdila jsem s ní na chatu.

Reagovať

Pegas123 zo dňa 11.6.2021 7:51

Návštevník

Keď stojíš pri parnom rusmi,jeho vôňa a fukot pary je nenapodobitelny.🌞

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *