Váš železničný portál
Registrovať sa

Škody neboli ako v zahraničí

Tlačové správy 20.1.2007 13:28 Peter Zobrazené: 1043

Prerušené dodávky elektriny, nefungujúce telefóny, postŕhané strechy, stromy na cestách, na niektorých miestach prerušená železničná doprava. Vietor napáchal škody aj na Slovensku, ale nie také veľké akov krajinách na západ od nás.

Nie je vylúčené, že silný vietor si vyžiadal aj na Slovensku jednu obeť. Policajné prezídium oficiálne nepotvrdilo smrť súvisiacu s vetrom, televízia TA3 však predpokladala, že muž nájdený v potoku v obci Bystrička pri Martine mohol spadnúť do vody pre vietor.

Naposledy ho videli odchádzať z krčmy práve vtedy, keď silno fúkalo.

Najsilnejší náraz vetra namerali na Chopku, pár desatín nad 180 kilometrov za hodinu. Na Snežke v susedných Čechách namerali 216 kilometrov za hodinu.

Na mnohých miestach nefungovala ráno elektrina, vietor poškodil káble aj trafostanice. Poruchové dispečingy prijali od ľudí niekoľkotisíc hlásení o výpadkoch elektriny.

Hasiči museli na celom území odstraňovať popadané stromy z ciest. Stromy vylamovalo a vyvracalo aj v niektorých le­soch. Strechy strhlo na mno­hých budovách, vylamovalo aj okná.

Železnice museli včera ráno prerušiť dopravu na trase Čadca – Skalité a na Tatranských elektrických železniciach medzi Tatranskou Lomnicou – Starým Smokovcom a Vyšnými Hágmi – Štrbským Plesom.

Meškali medzištátne rýchliky, nepremávali vlaky z Nemecka a zrušili vlak z Varšavy cez Žilinu a Bratislavu do Budapešti. Nápor vetra nevydržali niektoré bilbordy a megabordy a množstvo striech na celom Slovensku. Popri diaľniciach vietor pozhadzoval protizávejové zábrany, dočasné značky.

V Bratislave ráno dočasne nešli v širšom centre električky. Diaľnica D2 bola chvíľu zablokovaná, padli na ňu stromy.

Hasiči na viacerých miestach museli píliť aj stromy, ktoré síce stáli, ale mohli ohroziť ľudí.

V pohotovosti boli aj vo Vysokých Tatrách, ale vietor väčšie škody nenarobil.

Slovenskí lesníci odhadujú, že popadalo približne 100-tisíc kubických metrov dreva. V susednom Česku hovoria o najhoršej kalamite za uplynulých desať rokov. Škody sa vraj pohybujú v miliónoch kubických metrov, v Nemecku odhadujú objem kalamitného dreva až na 60 miliónov kubických metrov.

Pre vietor zrušili jeden let z bratislavského letiska do Fran­k­­­­furtu. Vo štvrtok večer meškali lety priemerne do dvoch hodín. Najviac meškal let z Londýna, asi štyri hodiny.

Na košickom letisku vietor neobmedzil dopravu, meškal jeden spoj, ale nie pre počasie.
Zásahy hasičov :
pomáhali pri poškodených strechách,
odstraňovali stromy z ciest,hasili požiare po páde elektrického vedenia

Zdroj: SME

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Škody neboli ako v zahraničí

swingo zo dňa 20.1.2007 15:10

Toto nieje normálne. 🙁

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *