Váš železničný portál
Registrovať sa

Silvester pod parou alebo spomienka na koncoročný fotovýlet na Čiernohronskej železničke

História 27.1.2011 23:00 Mirec Zobrazené: 1294

Je december, už iba pár dní do konca roka a ako nadšenec všetkého, čo sa týka železnice, prezerám si naše slovenské železničné stránky prinášajúce viac či menej aktuálne informácií či nejaké reportáže. A práve na jednom z týchto webov som natrafil na článok s nádhernými zimnými fotkami z Mikulášskej akcie na Čiernohronskej železnici (Rozprávková zima na Čiernohronskej železnici). Hovorím si hneď sám pre seba, nádherná akcia v zimnej prírode, škoda, že som sa nemohol zúčastniť. Na konci článku však narazím na pozvánku na Silvestrovskú jazdu spojenú s fotozastávkami. Nebolo mi viac treba a už som spriadal plány, aby sa mi podarilo vybaviť si voľno na túto koncoročnú akciu.

Nakoniec posledný deň v roku je tu a ja i keď nie veľmi nadšene vstávam do včasného zimného a hlavne chladného rána, aby po približne štyroch hodinách cestovania vystupujem vo Chvatimechu. Tu ma čaká menší dvojkilometrový presun pešo do staničky Hronec, keďže príroda opäť úraduje a organizátori akcie nestihnú prepluhovať a prečistiť úsek Chvatimech – Hronec. Po menšom čakaní sa začínajú objavovať prví cestujúci a nakoniec aj súprava s parnou mašinkou Smoschewer na čele (krátky životopis parnej mašinky Smoschewer). Jazda, s menším oneskorením, ktoré sa využilo k foteniu cestujúcich pri parnej mašinke, začína. Počas fotozastávok bolo nafotených mnoho krásnych snímok so zimnou atmosférou, o ktoré sa s Vami v tejto reportáži podelím. Pri poslednej fotozastávke na zastávke Vydrovo – skanzen nám dokonca vykuklo na polhodinku i zimné slniečko, ktoré prítomní fotografi využili k odfoteniu pózujucej súpravy. Akcia prebehla vo veľmi príjemnej Silvestrovskej nálade a hlavne červený „svařák“ v bufetovom vozni padol vhod v tomto chladnom dni. Teším sa opäť na ďalšie fotojazdy tejto lesnej železničky a na ďalšiu návštevu krásneho kraja.Prvá plánovaná fotozastávka spojená s dopĺňaním vody z riečky Osrblianka pri sútoku s Čiernym Hronom – Hronec – obec.


Trpezlivé čakanie na šotoušov fotiacich parnú krásavicu z každého možného uhla. :o)


Rozjazd parnej mašinky Smoschewer cez železničný most ponad riečku Čierny Hron – Selecká.


Parná píšťala mašinky sa v ten deň dolinou Čierneho Hronu ozývala veľmi často – na fotke zdraviac fotografov na Seleckej.


Príprava súpravy na fotozastávku vo výhybni Šánske – odtiahnutie súpravy smerom na Hronec, jej rozdelenie a prejazd výhybňou v podaní parnej mašinky Smoschewer s dvoma osobnými vozňami.


Samotný prejazd parnej mašinky s vozňami cez výhybňu Šánske – ako vidno na fotke, príroda bola na Silvestra štedrá a snehom nešetrila.


Pri čakaní na spojenie súpravy po fotojazde došlo i ku koncoročnej guľovačke.


Aby nakoniec niektorí cestujúci skončili pod menšou kopou snehu premrznutí a premoknutí – červený „svařák“ vo vlaku však mnohé skrehnuté duše zahrial.


A poniektorí skúšali aj pózy v štýle „I believe I can fly“.


Fotozastávka spojená s rozjazdom celej súpravy – Čierny Balog – Krám.


Konečne nám vykuklo i zubaté slniečko a fotorozjazd na zastávke Vydrovo – skanzen pripravil fotografom viacero zaujímavých kompozícií.


Pózovanie Silvestrovskej súpravy za zastávkou Vydrovo – skanzen.


Nakoniec nám zapózovali aj samotní organizátori tejto nádhernej akcie.


Po návrate z Vydrovskej trate bolo treba parnú mašinku dozbrojiť vodou, na snímke vychádza parná mašinka zo staničky Čierny Balog na most ponad riečku Čierny Balog.


A nakoniec posledná snímka tohto dňa – samotné zbrojenie mašinky vodou v Čiernom Balogu.


A na záver tejto reportáže prajem, i keď trochu oneskorene, všetkým návštevníkom portálu railpage.net v Novom Roku veľa úspechov v osobnom i pracovnom živote a samotnému portálu ešte veľa zaujímavých reportáži zo sveta železnice.

Autor: © 2011 Kotva

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Silvester pod parou alebo spomienka na koncoročný fotovýlet na Čiernohronskej železničke

hmphoto zo dňa 28.1.2011 14:37

Ahoj Mirec, vidím, že na konci roka si si pekne oddýchol v prekrásnom kraji a ešte krajšej zimnej atmosfére a k tomu všetkému ešte pri železnici. Pekné fotografie z pekných miest na úsekoch Čiernohronskej železnice. Prajem Ti teda do nového roka aj keď trošku oneskorene všetko dobré hlavne veľa zdravia a ešte veľa pekných fotografií z takých to akcií a hádam sa aspoň na jednej z nich stretneme. 🙂

Reagovať

Rodny zo dňa 29.1.2011 13:23

Jsem rád, že se fotky vydařily. Program byl naplánován honosněji, bohužel, příroda měla na věc jiný názor. Jsem si jist, že tohle nebyla poslední zimní jízda, a příště bude třeba příroda vlídnější.
Nech to para tlačí!
S pozdravem Radim Škopec, webmaster čHž.sk

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *