Váš železničný portál
Registrovať sa

Siemens testuje vysokorýchlostnú železnicu v Holandsku. Maximálna rýchlosť vlaku bude až 300 km/h.

Zahraničie 11.4.2006 13:20 Peter Dirga Zobrazené: 1033

Testovací vlak zložený z vysokovýkonnej lokomotívy od Siemensu bude vybavený zariadeniami na meranie rýchlosti, ktorá dosiahne 120 až 250 km/h. Po začatí prevádzky v roku 2007 bude maximálna rýchlosť vlaku až 300 km/h. Trasa od amsterdamského letiska Schiphol cez Rotterdam až k belgickým hraniciam bude neskôr napojená na západoeurópsku vysokorýchlostnú železničnú sieť, čo je hlavný dôvod vybudovania tejto trate. Vďaka tomutu novému úseku sa podarí znížiť čas cesty Amsterdam – Paríž o viac ako hodinu, takže celá cesta bude trvať približne 3 hodiny. Cestovanie do Londýna cez Eurotunel pod Lamanšským kanálom bude takisto oveľa rýchlejšie. Cesta trvajúca v súčasnosti 6 hodín a 16 minút, sa skráti takmer o polovicu, na 3 hodiny a 43 minút.

Pri skúšobných jazdách zameraných na testovanie nadzemného elektrického vedenia, železničnej trate a komunikačného systému pre vlaky – GSM Rail, budú vlaky ťahané multi-systémovými Siemens lokomotívami ES64U4, ktoré sú schopné pracovať v rôznych napájacích systémoch. Napätie pre vysokorýchlostné trate je 25 kilovoltov, pričom ostatné železničné trate v Holandsku využívajú napätie len 1,5 kilovoltu. Lokomotívy taktiež testujú prechody medzi rôznymi zdrojmi napätia. Technici zo Siemensu tiež testujú ETCS (European Train Control System). ETCS Level 2 monitoruje rýchlosť vlaku a automaticky pribrzďuje alebo zrýchľuje podľa inštrukcií získaných z operačného kontrolného centra. Tieto inštrukcie sú prenášané do vlaku pomocou technológie GSM-R.

Od februára Siemens Transportation Systems testuje aj vysokorýchlostné vlaky Thalys od spoločnosti Alstom. Testy budú slúžiť na overenie, že komponenty od rôznych výrobcov môžu spolu bezproblémovo fungovať. Siemens takisto dodáva kompletný napájací systém a nadzemné elektrické vedenie pre nové trate, a taktiež aj signalizačnú technológiu a komunikačné systémy. Poskytuje aj bezpečnostné tunelové systémy, ako napríklad osvetlenie, požiarne alarmy alebo výťahy v únikových cestách. Kompletný kontrakt predstavuje pre Siemens hodnotu viac ako 500 miliónov eúr.
ZDROJ: siemens.sk

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *