Váš železničný portál
Registrovať sa

Sezóna historických železníc v máji 2006

Slovensko 28.4.2006 4:20 Juraj Streber Zobrazené: 1581

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. pripravila v spolupráci s ďalšími partnermi pre cestujúcich niekoľko nevšedných atrakcií a tipov na výlet vlakom, keďže v máji už začína sezóna niektorých historických železníc. Otvorenie sezóny Čiernohronskej železnice

Vlakom do Čierneho Balogu
V pondelok 1. mája pôjde pri príležitosti slávnostného otvorenia sezóny Čiernohronskej železnice Čierny Balog zo Zvolena do Hronca a späť mimoriadny parný vlak Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK).
Súčasťou otvorenia sezóny je okrem iného aj bohatý sprievodný program, ako napríklad otvorenie lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline, vystúpenie folklórneho súboru, výstava historických vozidiel Čiernohronskej železnice a koncert rockovej skupiny.

Cestovný poriadok
Mimoriadny parný vlak odchádza zo Zvolena o 7.35 h, z Banskej Bystrice o 8.34 h a do Hronca príde o 9.52 h.
V opačnom smere je odchod parného vlaku z Hronca o 16.30 h, príchod do Banskej má o 17.45 h a cestu ukončí vo Zvolene o 18.39 h.
Podrobný cestovný poriadok bude vyvesený na železničných staniciach.

Do Čierneho Balogu so zľavou
Od pondelka 1. mája začína platiť na Čiernohronskú železnicu aj mimoriadna letná zľava ZSSK Vlak a vláčik určená žiakom základných a stredných škôl. Vlak a vláčik je názov atraktívnej ponuky určenej pre žiakov do 20 rokov, ktorých musí byť minimálne 10 v skupine. Ak si táto skupina kúpi spiatočný cestovný lístok odkiaľkoľvek zo Slovenska do Chvatimechu, získa okrem spiatočného cestovného lístka na cestu späť aj spiatočný cestovný lístok na Čiernohorskú železnicu, ktorou môžu ísť z Chvatimechu do Čierneho Balogu a odtiaľ do Skanzenu Vydrovo a zase naspäť do Chvatimechu.
Produkt Vlak a vláčik stojí pre jedného žiaka – cestujúceho 200 Sk.
Ponuka platí od 1. mája do 31. augusta 2006.

Vlakom do Kysuckého múzea

ZSSK v spolupráci s Kysuckým múzeom v Čadci ponúka cestujúcim možnosť odviezť sa každý deň okrem pondelka vláčikom po unikátnej úzkorozchodnej úvraťovej lesnej železničke, ktorá bude otvorená od 5. mája do 17. októbra 2006.
Historická lesná úvraťová železnica je súčasťou areálu Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke v malebnom prostredí doliny Chmúra.
Železnička začala fungovať už v roku 1926 spojením dvoch samostatných železníc – kysuckej a oravskej. Pri prekonávaní sedla Beskyd musela železničná trať na úseku 1500 metrov (vzdušnou čiarou) prekonať prevýšenie až 218 metrov. Preto sa na trati budovali úvrate, to znamená, že vlak z ktorého smeru do stanice prichádzal, tým istým smerom aj odchádzal. Táto železnica je zatiaľ jediným unikátom v Európe a preto bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Počas pracovných dní budú cestujúcich voziť kysuckou a oravskou prírodou motorové vláčiky, a cez víkendy si môžu vychutnať nostalgiu vo vlakoch, ktoré budú ťahať parné rušne.

Tí, ktorí sem už pricestujú, sa môžu dozvedieť aj niečo z dejín lesnej železničnej dopravy, pozrieť si lesný skanzen, unikátnu expozíciu inštalovanú v renesančnom kaštieli v Radoli, ktorá prezentuje vývoj Kysúc od prvých stôp osídlenia až do polovice 19. storočia, spoznať dejiny meštianskeho bývania na Kysuciach.
Podrobnosti nájdete na www.slovakrail.sk a www.kysuckemuzeum.sk

Na festival do Bojníc so zľavami

ZSSK pripravila pre cestujúcich, ktorí majú záujem zúčastniť sa 13. medzinárodného festivalu duchov a strašidiel v Bojniciach od štvrtka 4. mája do pondelka 8.mája 2006, výhodnejšie cestovanie vlakmi. Využiť mimoriadny cenník z vybraných železničných staníc do Prievidze môžu všetci, ktorí vlastnia preukazy Junior RailPlus, Klasik RailPlus alebo Senior RailPlus.

Zdroj: ZSSK

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Sezóna historických železníc v máji 2006

fajo22 zo dňa 28.4.2006 9:31

vychod je asik zakliaty mimoriadne vlaky su bud na strednom alebo v blave 🙁 🙁

Reagovať

rusen zo dňa 28.4.2006 18:03

fajo22 ved teraz ste mali v kosiciach rusnoparadu, isli tri parne vlaky, jeden z presova, jeden z trebisova a jeden parny expres do kosic a potom z kosic cez poprad a vrutky do prahy, a od prveho maja zacne premavat zeleznica v cermeli „katka“ ale o tej sa tu nepise

Reagovať

fajo22 zo dňa 30.4.2006 7:53

ja viem ze to bolo aj som na to bol 😀 😀

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *