Váš železničný magazín
Registrovať sa

Setkání s „ruční přivolávací návěstí“, aneb ETCS

Česká republika 17.1.2020 8:53 Vojtěch Fajkus Zobrazené: 4713

Již nějaký čas probíhá v traťovém úseku Česká Třebová – Olomouc výluková činnost zabezpečovacího zařízení za účelem přípravy na nový zabezpečovací systém ETCS. Pro cestující nemilá zaležitost v podobě zpoždění vlaků, pro železnici, snad příslib lepšího zabezpečovacího zařízení. Jedná se vždy o vypnutí přilehlých traťových úseků ke stanici, a potom vypnutí celé stanice pro montáž zařízení (AŽD Praha). Jízda přes stanici – na vjezdových návěstidlech pomocí „přivolávací návěsti“ a odjezd projíždějícího vlaku na „ruční přivolávací návěst“ doplněna návěstí „odjezd“ výpravkou výpravčího. U zastavujícího na písemný rozkaz k odjezdu a výpravkou. Ve fotoprezentaci záběry ze včerejší stanice Červenka. Většina strojvedoucích nebyla překvapena „ruční přivolávací návěstí“, u dvou malé „zaváhání“ a jeden zastavil z důvodu neznalosti ??? ! V dalších dnech se bude pokračovat ve stanici Štěpánov a v noci ve stanici Olomouc.

 

 

 

Pridajte sa do diskusie!

9 komentárov k: Setkání s „ruční přivolávací návěstí“, aneb ETCS

Šusťo68 zo dňa 18.1.2020 10:48

Naozaj veľmi zaujímavá situácia. Mrzí ma len, že činnosti okolo „návestí“ sú popísané veľmi stručne. Možno by bolo dobré takéto veci popisovať spôsobom, z ktorého by niečo mali aj väčší či menší „neodborníci“. 🙂

Reagovať

Vojtěch Fajkus zo dňa 18.1.2020 11:01

Redaktor

… ono je to trochu složitější. V textu je tak trochu popsaný způsob průjezdu stanicí pro „železniční fanoušky“. Kdybych to popisoval podrobnějí mohl by si někdo myslet, že si dělám legraci … 🙂 Takže co by jsi potřeboval vědět?

Reagovať

Šusťo68 zo dňa 18.1.2020 11:19

Som len fanúšik železnice, čo pri nej vyrástol a veci, čo viem som z veľkej časti iba odpozoroval. Nie je mi úplne jasné, ako sa má zachovať rušňovodič pri takýchto návestiach. Tiež na fotkách nieje vidno, čo je na tabuli, ktorú drží človek vo veste. Možno to je pre väčšinu ľudí na tomto webe smiešne. Mne to však nevadí, lebo sa riadim zásadou, že hanbou nieje opýtať sa ale nevedieť. Vďaka. 🙂

Reagovať

Vojtěch Fajkus zo dňa 18.1.2020 12:03

Redaktor

… nemusíš se omlouvat, kfyž něco nevím, taky se zeptám. A celý život je se co učit. Ta ruční denní přivolávací návěst je bílý terč s černým okrajem (čelní fotoobrázek je, ale bohužel GDPR!). Noční je svítilna se žlutým a zeleným světlem. Tyto návěsti se na koridoru skoro nedávají (jsou světelná), toto je výjimka, kdy stanice a přilehlé traťové úseky byly vypnuty ze zabezpečovacího zařízení. Strojvedoucí může kolem této návěsti jet maximální rychlostí 40 km/hod a řídí se příslušnými předpisovými ustanoveními. Nevím, jestli Ti to pomohlo, nemohu sem zkopítovat služební předpis, ale aspoň odkaz, ve kterém je taky spousta zajímavostí:

https://publi.cz/books/191/08.html

Reagovať

Vojtěch Fajkus zo dňa 18.1.2020 12:10

Redaktor

… ještě jeden odkaz, kde je i text …

http://www.railian.com/szdc_d1/cast_3/kapitola_IV.html

Reagovať

Šusťo68 zo dňa 18.1.2020 13:15

Ďakujem a teším sa na ďalšie reportáže.

Reagovať

Greg zo dňa 18.1.2020 18:26

A když už jste dali ten odkaz, tak v čl. 963 se píše, kde se ta návěst dává, ale nikde tam nevidím napsáno, že uprostřed stanice.

Reagovať

dx zo dňa 18.1.2020 22:22

V čl. 985ba) máte řečeno, že může být dána kdekoliv mezi čelem vlaku a odjezdovým/cestovým návěstidlem.

Reagovať

Antonín Mokrý zo dňa 18.1.2020 23:14

Jak říkával školař: „Nejhlidanějši ruční navěst“.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *