Rychlovlak dělá z Tchaj-wanu jedno město
Vlakové spojení by mohlo změnit způsob života v západní, silně zalidněné části Tchaj-wanu, která je domovem více než 90 procent z celkových 23 milionů obyvatel.
Jízda nablýskaným bílo-oranžovým vlakem, jenž dosahuje rychlosti až 300 kilometrů v hodině, zkrátí dobu cestování mezi hlavním městem Tchaj-pej na severu a druhým největším městem Kao-siung na jihu ostrova z více než čtyř hodin na 90 minut. „Díky zprovoznění vysokorychlostního vlaku se z ostrova Tchaj-wan stane město Tchaj-wan,“ předpovídá Hank Chuang z tchajwanského Institutu pro ekonomický výzkum.
Pan Chuang je jedním z odborníků, kteří se zabývali tím, jaké hospodářské dopady bude pravděpodobně mít tento největší projekt svého druhu na světě. „Doba cestování a cena se radikálně sníží, přesun mezi městy bude mnohem jednodušší a město Tchaj-wan bude moci soutěžit s předními asijskými městy, jako jsou Hongkong a Šanghaj,“ uvedl Hank Chuang.
V první fázi bude zajišťovat spojení 19 vlakových souprav. Provozovatel, kterým je Tchajwanská vysokorychlostní vlaková společnost (THSRC), doufá, že přiláká každý den 150 tisíc cestujících. Firma by také chtěla brzy rozšířit kapacitu na celkových 88 zpátečních jízd denně.
Délka trati je 345 kilometrů. Nedávno se mohli zkušební jízdy zúčastnit novináři. Cesta byla rychlá, klidná a bezproblémová. Během testů však došlo ke dvěma menším nehodám, a proto se posunulo zahájení provozu, původně plánované na 7. prosince.
Součástí novinářské ukázky byla i návštěva v kontrolním středisku celého systému. V budovách v okrese Tchao-jüan se také školí noví strojvůdci, kteří doposud měli zkušenosti jen s vlaky jezdícími nejvýše 80 kilometrů v hodině. Procházejí mimo jiné prověrkami na simulátorech a celkově jejich školení obsahuje více než 1000 hodin výcviku během osmi měsíců. Celé školení probíhá v angličtině.
Projekt vysokorychlostního vlaku byl však téměř od počátku kontroverzní. Ukázalo se, že rozhodnutí změnit dodavatele z konsorcia European Eurotrain na japonské konsorcium nabízející šinkanseny bude drahé. Společnost THSRC nakonec souhlasila, že vyplatí Evropanům 65 milionů dolarů jako odškodné. Stavbu provázely technické i konstrukční problémy. Původní datum zahájení provozu, rok 2003, muselo být několikrát odloženo.
Firma THSRC bude na základě smlouvy provozovat vlaky 35 let, pak vše přejde do rukou státu. Ou Čchin-te z této společnosti nepochybuje, že nová služba si najde své zákazníky. „Pořád ještě nepožíváme dostatečné důvěry. Je to všechno kvůli médiím. Jsem si ale jistý, že čím více lidí se sveze v těchto vlacích, tím snazší bude důvěru získat,“ dodává. Podle představitelů vlády by měl vysokorychlostní vlak silně ovlivnit další rozvoj Tchaj-wanu. Pro každou stanici vlaku existuje zvláštní koncept rozvoje. „Většina lidí nyní žije ve městech. Teď ale možná budou moci začít žít na předměstích a do práce dojíždět do nových center,“ řekl Lu Hsiang-hwa z ministerstva dopravy.
Projekty a mapy ale zatím existují jen v informačních brožurách. Předchozí projekty na výstavbu nových měst na Tchaj-wanu zkrachovaly – především proto, že nebylo zajištěno dopravní spojení. Může trvat několik desítek let, než nová města začnou žít. Ne každý je přesvědčen, že vysokorychlostní vlak bude mít takto pozitivní dopady. Profesor Stone Shih, odborník na sociologii města, se obává, že z chudších regionů mohou mizet obyvatelé. Mohou se totiž začít stěhovat do rozšiřujících se „metropolitních oblastí“. „Pokud menší a chudší oblasti nedokážou vybudovat vlastní průmysl a nabídnout pracovní místa, pak, obávám se, zaniknou,“ řekl profesor Shih.
Zdroj :HN.IHNED.CZ
Pridajte sa do diskusie!
Žiadny komentár k: Rychlovlak dělá z Tchaj-wanu jedno město
swingo zo dňa 18.1.2007 11:59
Kedy sa niečoho takého dožijeme aj u nás???