Váš železničný portál
Registrovať sa

RS Lease pokrstilo s BUDAMARom a Siemensom 50. Vectron vo flotile

AktualityFotogalérieFotoreportážeRailpage.NETReportáže 31.5.2023 13:48 Mates Pleško Zobrazené: 1750

V piatok 19. mája dorazili z Mníchova do Bratislavy rušne Siemens Vectron čísel 193.581 a 567. Jednalo sa o ďalšie dva kusy pre slovenskú leasingovú spoločnosť RS Lease. Vectron 193.567 putoval do Českej republiky pre dopravcu České dráhy, 193.581 je určený pre zákazníka BUDAMAR. Práve tento Vectron sa stal päťdesiatym kusom vo flotile tejto mladej leasingovej spoločnosti. Pri tejto príležitosti dostal v Mníchove dočasné nálepky odkazujúce na tento počet. Rušne po príchode do stanice Bratislava Petržalka neplánovane aj odviezli jeden vlak, keď práve medzi Petržalkou a prístavom odviezli súpravu kontajnerov relácie Trieste – Bratislava prístav, ktorú tam z Rakúska priviezol dopravca ČD Cargo.

Dvojička Vectronov 567 a 581 v ŽST Petržalka tesne po príchode z Nemecka.

Jediný vlak, ktorý v tomto prevedení 193.581 odviezol boli kontajnery z Petržalky do prístavu. 

Vectron 193.567 bol v utorok 23. mája na vlaku dopravcu Lokorail dopravený do Českej republiky, kde si ho ako druhý tohtoročný prevzal zákazník České dráhy. Aktuálne už rušeň jazdí s expresmi a rýchlikmi českého národného dopravcu. Ten ich tento rok od RS Lease prevezme spolu 12 kusov. Rušeň 193.581 bol počas minulého týždňa polepený do nového kabátu a priestoroch depa Bratislava Východ čakal na udalosť, ktorá prišla 30. mája. V tento deň sa v rušňovom depe Bratislava Východ konal krst 50. Vectronu vo flotile RS Lease za prítomnosti pozvaných partnerov z radov zákazníkov, dodávateľov, bankárov a ďalších osobností, ktoré sa na tomto projekte podieľajú. Krstným otcom tohto rušňa sa stal člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne pán Norbert Hovančák. Práve Slovenská sporiteľňa a jej materská ERSTE group sa stali dôležitým článkom pri vzniku RS Lease a do dnes zabezpečujú financovanie nových aktív. Ako povedal Tibor Čunderlík, konateľ RS Lease: ,, V týchto dňoch je to zhruba 6 rokov, čo sme spolu s kolegami a partnermi začali diskutovať na tému financovania a prenájmu rušňov pre zákazníkov v strednej Európe. V tom čase to bola pre nás úplne nová téma a nikto z nás si nevedel ani predstaviť, že na jar roku 2023 budeme mať v portfóliu 50 kusov Vectronov.“ Okrem iného vyzdvihol aj partnerstvo a spoluprácu so Siemens Mobility, ktorá okrem nákupu rušňov prerástla v druhej polovici minulého roka aj do založenia spoločného podniku Rolling Stock Services, ktorá v prenajatých priestoroch depa Bratislava Východné ponúka a vykonáva údržbu a servis hnacích vozidiel z portfólia Siemens Mobility aj externým subjektom. Za zmienku stojí napríklad oprava dvoch zničených jednotiek Siemens Desiro ML spoločnosti Gysev do jednej funkčnej, či blížiacu sa opravu násilne poškodeného Vectronu Serbija Kargo, ktorý je mimo prevádzky už viac ako tri roky. Priestory depa aktuálne prechádzajú rozsiahlou rekonštrukciou a v budúcnosti sa tu majú opravovať aj podvozky rušňov Vectron.

Kľúče od rušňa za BUDAMAR Logistics prevzal pán Vladimír Krno, riaditeľ pre zmenu organizácie skupiny. V súvislosti s vyobrazeným bocianom na bokoch rušňa vyjadril presvedčenie, že tak ako sa hovorí, že bocian prináša deti, tak že tento bocian prinesie aj v budúcnosti skupine ďalšie rušne Vectron do ich flotily.

Za spoločnosť Siemens Mobility sa zúčastnil CEO rakúskej pobočky Arnulf Wolfram, ktorý ocenil spoluprácu so spoločnosťou RS Lease a vyjadril presvedčenie, že toto úspešné partnerstvo bude pokračovať aj naďalej aj práve vďaka spoločnému založenému podniku.

Po skončení formálnej časti okrem iného prebehli aj dve prezentačné jazdy na stanovišti rušňa pre pozvaných na trase do Bernolákova a späť.

Krst sa konal v rekonštruovaných priestoroch haly depa Bratislava Východné

Vectron bol pokrstený fľašou sektu

Krstným otcom sa sa stal Norber Hovančák, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne. Spoločnosť mu robili Tibor Čunderlík (v strede) a Vladimír Krno (vľavo)

Bocian zachytený po príchode z prvej prezentačnej jazdy

Účastníci prezentačnej jazdy si v ŽST Vajnory mali možnosť prezrieť ďalšiu akvizíciu BUDAMARu a to vozne Innofreight, ktoré budú zabezpečovať vozbu substrátov pre oceliarne v Třinci

Detail na grafiku aj s odkazom na 50. rušeň RS Lease

193.581 sa tesne po polepení vyhrieva pred halou, kde bol do konania eventu schovaný pred zrakmi verejnosti

 

Tento rok môžeme očakávať príchod ešte 13 Vectronov RS Lease. Spolu 10 kusov poputuje do Českej republiky pre ČD a tri kusy prevezme ešte spoločnosť BUDAMAR. Aj zvyšné tri kusy budú prezentovať ekologickú tému železnice spolu s chránenými zvieratami na Slovensku. Najbližšie by sme sa mali dočkať už v priebehu júna.

 

 

Pridajte sa do diskusie!

1 komentár k: RS Lease pokrstilo s BUDAMARom a Siemensom 50. Vectron vo flotile

saivo zo dňa 3.6.2023 23:40

No len ten servis je taký úbohý až je to hanba.Chváliť sa nejakým 50 tym vectronom a mať odstavený prenajatý už 3mesiac vectron toto je úbohé!!!!!!!!!!!

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *