Váš železničný portál
Registrovať sa

Rok 2015 v kocke

Fotogalérie 1.2.2016 0:00 163.057 Zobrazené: 4483

Ďalších 365 dní je za nami, a preto touto cestou sa na chvíľu vrátim do dní ešte tak nedávnych, kde Vám rád ukážem a priblížim čo významné a zaujímavé sa mi podarilo počas tohto roka zdokumentovať.

Veľmi dlho som premýšľal, aký výber fotiek zvolím, zvažoval som viacero možnosti výberu, ale nakoniec som sa rozhodol, že vyberiem fotografie, v ktorých vám trochu predstavím môj kraj, moje pôsobiská a trate, ktoré pretínajú región Šariša .

Metropolou tohto regiónu je mesto Prešov, ktoré je dôležitým železničným uzlom, pretože sa v ňom pretínajú trate 188,193 a 194.

Trať 188 je z väčšej časti jednokoľajná, elektrifikovaná trať, ktorá vedie z Maďarska cez PP Hidasnémeti – Čaňa – Košice – Kysak – Prešov – Plaveč s pokračovaním do Poľska cez hraničný prechod Plaveč–Muszyna. Zaradzuje sa do IX. medzinárodného európskeho koridoru. V úseku Prešov – Plaveč je táto trať diaľkovo obsluhovaná z dispečerského strediska žst. Prešov.

V rámci prevádzkovania dopravy na trati, je zabezpečená kvalitná vyťaženosť vlakov osobnej dopravy hlavne na ramene (Lipany)-Prešov – Košice.

Osobná železničná doprava v úseku Lipany – Plaveč je v minimálnom prevádzkovom režime, keďže tu jazdí len 1 pár vlakov – (piatky a nedele v dňoch školského vyučovania). Je snaha pridať viacero párov vlakov na spomínaný úsek, no zatiaľ to je v štádiu riešenia.

V nákladnej doprave to za posledné roky výrazne klesá, keďže objemy prepráv v réžií štátneho dopravcu sa pomaly znižujú, ale naopak, čoraz častejšie je možné stretnúť vlaky súkromných nákladných dopravcov.

Výrazným protikladom trati 188 sú trate 193 a 194 ,ktoré sú neelektrifikované, spájajúce mestá Humenné a Bardejov, na ktoré sú v rámci vlakov osobnej dopravy už nasadzované nové DMJ 861.

Nákladná doprava je zabezpečovaná pravidelnými Mn vlakmi a jedným pravidelným Pn vlakom zo Stožka do Kapušian pri Prešove, jedná sa o prepravu PHM – benzín.

V najbližších záberoch vám priblížim zopár malebných miest, ktoré mi učarovali, a vďaka ktorým som si tieto trate obľúbil. Koniec koncov načo toľko slov, veď posúďte sami.

Panoráma severovýchodného úpätia Levočských vrchov skrýva mnoho krásnych miest a výhľadov, jedným z nich je aj pohľad, ktorý sa naskytuje nad obcou Ďurková, cez ktorú prechádza prvý poprázdninový osobný vlak smerujúci do Plavča, vedený novou EPJ 671.

V časoch tak nedávnych, kedy ešte jazdievali IC vlaky, bol návoz rušňa v nedele na IC Šarišan vedený Rv vlakom z Kysaku do Prešova. V mrazivé popoludnie sa mi jednu nedeľu podarilo zachytiť Rv s Hugom prechádzajúci obcou Kendice.

Jedným pre mňa z atraktívnych vlakov je ranný pár Os vlaku 8700/8709, na ktorom je možné stretnúť klasickú súpravu so 7 vozňami. Na jednokoľajnej trati to vyzerá o to zaujímavejšie. Na snímke niekdajšia turnusovka 163.057 vchádza do zastávky Kendice s Os 8709.

Motorové vozne rady 812 v súčasnosti nahradili nové DMJ 861, avšak s častými výpadkami nových jednotiek je možnosť vidieť ešte tieto vozne na trati. Fotka zachytáva poobedný vláčik pred vchodom do žst. Kapušany pri Prešove v smere do Prešova.

Rovnako tak ranné návaly študentov cítiť aj na trati 193, kedy na vybranom páre osobných vlakov jazdili spojené DMJ 861. V súčasnosti by mala tieto vlaky obsluhovať klasická súprava avšak pred nedostatok HDV v RD Humenné stále zabezpečuje vozbu, žiaľ najčastejšie jedna DMJ, čo má patričné následky, kde cestujúci sú nútení byť ako sardinky v konzerve. Fotografia zachytáva vracajúci sa už vlak z Prešova späť do Humenného popod Kapušiansky hrad.

Jediný pravidelný diaľkový Pn vlak sa po prázdno vracia späť s 22 cisternami a prechádza úsekom medzi žst. Šarišské Lúky a Prešov.

Po mnohých pokusoch sa mi konečne podarilo zvečniť súkromného dopravcu CRW hoci v nie moc priaznivých podmienkach ale o to vzácnejšej kombinácií. Nákladný vlak opúšťa metropolu Šariša a smeruje s poľskými vozňami do Plavča.

Stálicami alebo lepšie povedané symbolmi našej trate sú neodmysliteľné elektrické jednotky prezývané tiež pantografy. Pokrývajú viac ako polovicu spojov a na svoj vek sú stále spoľahlivé. Okrem našej trati je ich možné ešte stretnúť na spojoch do Čiernej nad Tisou a pri mimoriadnych stavoch niekedy sa prebehnú aj do Popradu. V májové ráno prechádza osobný vlak z Lipian popod Šarišský hradný vrch cez krásne rozkvitnuté repkové pole.

Po zavedení bezplatnej prepravy, bolo na niektorých spojoch potrebné zvýšiť kapacitu a preto na vybranom páre bolo možné vidieť vzácne spojenie 2 pantografických jednotiek dokopy. Známe miesto zvané tiež ,,pod Bikošom,, a osobný vlak smerujúci do Lipian.

Ranný osobný vlak opúšťa Veľký Šariš a smeruje do Lipian.

Miesto, kam sa osobný vlak pozrie len 2krát za celý týždeň, to je úsek Lipany – Plaveč, a medzi jeho najkrajšie miesto a zároveň pre mňa najkrajšie miesto celej trate patria neodmysliteľne Krivany a ich impozantné oblúky. V jedno horúce poobedie sa mi podarilo zachytiť zelený pantograf stúpajúci smerom do Plavča.

V lete sa po hlavnej elektrickej oprave zo ŽOS Vrútky vrátili motoráky 051/052, ktoré perfektne zladili s peknou zelenou vloženou súpravou. Bol by hriech si takéto čosi neodfotiť. Na snímke na vlaku, na ktorom bežne jazdí klasická súprava, avšak z dôvodu výluky bol vyslaný pantograf, vchádza do zastávky Kendice.

Striehnuc na Mn vlaky sa mi podarilo zachytiť služobný vlak smerujúci z Vranova nad Topľou do Spišskej Novej Vsi, medzi stanicami Prešov a Šarišské Lúky.

Spestrenie vždy poteší a bolo tomu tak aj mimoriadnym vlakom smerujúcim z Košíc do Bardejova. Na fotke panoráma kapušianskeho hradu a historických hurvínkov spolu s 810 spolku KHKV Haniska pri Košiciach.

Začiatkom mája sa konala známa akcia Diesel Tour 2015 čo ma potešilo a tak sa mohla začať menšia naháňačka. Na fotke prechádza druhým z 3 hanušovských viaduktov smerujúc do Humenného.

Na ranný vranovský Mn vlak som sa chystal veľmi dlho, zvyčajne na tom jazdia 752 avšak pre blížiacu sa akciu Deň železnice, ktorá sa každoročne koná v RD Humenné bol návoz vozidiel prostredníctvom tohto Mn vlaku, čo som v to ráno vôbec nevedel, takže o to dvojité potešenie ma čakalo. Na fotke Mn vlak vchádza do bývalého nákladiska Soľ, dnes už len zastávka.

Ďalšou zaujímavou jazdou bola akcia, o ktorej som sa dozvedel pár hodín predtým a bola to nejaká mimoriadna jazdia bratislavskej cecane krížom cez republiku. Na snímke prechádza popod kapušiansky hrad smerom do Prešova.

Pre časté poruchy a odstávky DMJ 861 bolo možné vidieť 754 a klasickú súpravu. Samozrejme takúto príležitosť som si nemohol nechať ujsť a preto som skúsil niečo nové na neopozeranom miesta pred zastávkou Pavlovce. Snímka má o to väčšiu hodnotu, keďže v RD Humenné sú dislokované prevažne už len HDV 757. 

Postupná obnova vozňového parku ZSSK priniesla aj zmeny na našej trati a na vybranom páre vlaku bolo možné stretávať pekné nové, čisté vozne a keď sa k tomu ešte pridá pekný čistý rušeň tak je o radosť postarané.

Konečne sa mi splnil sen a podarilo sa mi vyfotiť súkromníka na kultovom miesta v Krivanoch. Stalo sa tak v krásnu slnečnú sobotu, kedy vlak smeroval s ucelenkou kotlov do Plavča, na postrku pomáhala 182.115.

Bodkou za celým rokom bola zmena GVD, ktorá priniesla novinky v podobe nového súkromného dopravcu Leo Express, ktorý ako jediný poskytuje priame spojenie Prešova s Prahou a zároveň rozšíril možnosti využitia spoja aj medzi Prešovom a Košicami.

Autor: Matúš Dlugoš

Pridajte sa do diskusie!

7 komentárov k: Rok 2015 v kocke

hmphoto zo dňa 1.2.2016 0:20

Spolupracovník

Matúš perfektný výber. Najviac zaujali tieto 3 fotografie:
duo 861 pod Kapušianskym hradom, náklad s rakaňou Lokorialu v Krivanoch a okuliarnik v Pavlovciach.
Otázka: Aká mašinka išla na postruku nákladného vlaku Lokorialu v Krivanoch?

Reagovať

163.057 zo dňa 1.2.2016 7:45

Redaktor

182.115 je to aj v popise 😉 🙂

Reagovať

hmphoto zo dňa 1.2.2016 9:21

Spolupracovník

Včera v noci som to rýchlo prebehol a asi som to prehliadol. 😉

Reagovať

Juraj Streber zo dňa 1.2.2016 7:54

Návštevník

mas to tam prelozene ako sa na lokalpatriota patri. pekne fotky a tesim sa na dalsie nove o rok

Reagovať

Ivan Kamenský zo dňa 1.2.2016 8:23

Nádherné fotky Matúš. Ranný vranovský Mn je pre mňa top.

Reagovať

Nikolaj Šeršeň zo dňa 1.2.2016 19:23

Návštevník

Skvelý výber, nádherné fotky. Klobúk dolu

Reagovať

163.057 zo dňa 1.2.2016 20:56

Redaktor

Veľká vďaka všetkým 🙂

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *