Váš železničný portál
Registrovať sa

Rok 2015 mým okem

Fotogalérie 26.2.2016 0:00 Filip Lebeda Zobrazené: 3199

Sice už máme nějaký ten pátek rok 2016, ale přesto je stále vhodný čas se ohlédnout za rokem minulým. Na následujících fotkách vám shrnu to nejdůležitější, co v roce 2015 potkalo mě. Začátek roku byl poněkud nezajímavý a zamračený přesto se ke konci ledna našlo něco k focení. Společnost PKP Intercity začala polepovat své lokomotivy řady 5 370 Husarz (obvykle zvaný Taurus) polepovat růžovou reklamou propagující T-mobile. V čerstvě zasněžené krajině se barevná lokomotiva vyjímala jak potvrzuje fotografie z Dolní Lutyně.

Obr 1

O týden později, kdy už byla sněhová nadílka pořádná a slunce jsme začali vídat častěji, jsem podnikl výlet do Bratislavy a typickým cílem bylo známé místo na Mladé Gardě, kde panuje čilý provoz a tak nebyl problém zachytit i kontejnerový vlak společnosti Metrans.

Na konci března jsem se byl se skupinou kamarádů podívat v pohraniční části Německa neboli „Elbtalu“, ale počasí nám nepřálo. Až odpoledne se vyjasnilo a nám se podařilo zvěčnit „vlajku“ s pozadím nádherných skal, v Kurort Rathen.

Po změně času jsem si, jako každý rok, začal užívat dlouhých dnů a focení dosud za tmy jedoucích vlaků, a tak jsem učinil i jeden slunečný podvečer kdy jsem si počíhal na mou oblíbenou 350.005 nedaleko zastávky Praha-Kyje.

Každý květen vyhledávám řepková pole u tratí abych mohl pořídit krásné záběry vlaků ve žluté krajiině. Tak tomu bylo i minulý rok, avšak v Tomicích mě upoutalo něco jiného – výrazné linie krajiny, moderní infrastruktura a reklamní eso. To vše na jednom místě. A to se vyplatí!

Dnes už historická fotka 380.011 v polepu „Vlakem na EURO“. Lokomotiva už dnes nese nový polep. Nádherný flek v Týnci nad Labem však zůstává díky píli místních fotografů bez porostu a tak je možno sledovat a fotit vlaky celé odpoledne s nohama ve vodě tak jako tomu bylo i tento den. Jak já už se těším zase na léto…

Prázdninyyyyyy!!! Konečně volno. Hned první červencové dny fotím o 106. A že je co. Nejprve zbrusu nová 350.001 v retro nátěru a o pár dní později jsem si zajel vyfotit slovinského tauruse 540.104 „Leonardo da Vinci“ s výletním vlakem AKE-Rheingold do Kurort Rathen.

Čas plynul dál a s jízdenkou na léto se to jezdilo krásně. Jelikož jsem ještě nebyl na známém místě u estakády v Dlouhé Třebové tak jsem se rozhodl že se tam vypravím a stálo to za to.Mnoho různých pohledů a skvělý provoz. Co víc si přát. Mě se ale líbí tenhle neobyčejný pohled na teď už obyčejný vlak. No není to krása?

Člověk by řekl že horké letní dny budu trávit u vody místo focení vlaků. Kdo řekl že nemůžu dělat obojí najednou? U Labe na Střekově se horka přežívají velmi dobře – nohy ve vodě, foťák v ruce. Na fotografii už v podvečer projíždí kontejnerový vlak podél Labe k hradu Střekov a dále vstříc německému Hamburku.

Největší zážitek roku 2015 však přišel až v polovině srpna. Spolu s kamarádem Šimonem jsme se vypravili na 4denní železniční výlet po Česku, Slovensku a Rakousku jehož třešnička na dortu byla návštěva neuvěřitelně nádherného místa nedaleko italské hranice – St. Jodok. Nádherná tranzitní trať na jih Evropy zde vede přes Brennerský průsmyk a stoupá stovky metrů do pohraniční stanice Brenner. Typickými vlaky jsou tu „RoLa“ vlaky s přepravou kamionů. Jeden takový byl zachycen na cestě dolů do Innsbrucku.

Zase škola.. Je tu září a s ním konec prázdnin. Škoda. Přesto to nebyl nudný měsíc. Asi čekáte že jako nejlepší fotku měsíce vyberu jednu z naleštěných bobin z akce „140 let tratě do Českého Brodu“ . Chyba lávky. Mě si získala tahle fotka, která zachycuje „Garfielda“ s úžasnou dramatickou oblohou v Kyjích.

Podzim. Stromy se začínají barvit a nenechají jednoho fotografa klidného. Mě a kamaráda Jirku vytáhly na Slovensko a v Turanech se nám podařilo zachytit R 604 s panoramatem Malé Fatry.

O pár dní později jsem opět v partě skvělých lidí vyrazil do Elbtalu, kde už vše hrálo podzimními barvami. Jasná obloha slibovala krásné fotky a taky že tomu tak bylo. Den před výlukou udělal své a tak jsme se dočkali pestré škály vlaků jako například Traxx SBB Cargo v Königsteinu.

Ačkoliv už listy opadaly, slunce jako kdyby nevědělo že už skončilo léto a celkem dost nás zásobovalo svými paprsky. Tím líp pro mě! Tak jsem se vydal najít můj vyhlédnutý neokoukaný pohled na trať 091 v Libčicích nad Vltavou a taky se mi to povedlo. Fotka 371.002 s vlakem EC 171 to jen potvrzuje.

Na konec roku nás nečekal sníh ale „Sněhurka“. Takovou přezdívku dostal bílý Vectron, který byl zapůjčen společnosti Regiojet na konci prosince. Na odbočce Parník jsem ho vyfotil v poslední den roku s vlakem IC 1005.

To byl v krátkosti můj rok 2015. Vám, co jste to dočetli až sem děkuji a brzy zase u dalšího článku!

Autor: Filip Lebeda

Pridajte sa do diskusie!

3 komentáre k: Rok 2015 mým okem

Nitran840 zo dňa 26.2.2016 10:01

Jedna z najkrajsich z galerii

Reagovať

hmphoto zo dňa 26.2.2016 12:48

Spolupracovník

Veľmi pekný výber. TOP fotografia náklad RoLa a reklamné eso v Tomicích pri výjazde z tunela.

Reagovať

Daniel Škapura zo dňa 26.2.2016 15:15

Návštevník

Super výber!

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *