Rok 2010 na našich tratiach

Rok 2010 bol pre železnice na Slovensku v mnohých ohľadoch prelomovým. Po desiatich rokoch modernizácie sme sa mohli začiatkom decembra odviezť vo vybraných vlakoch kategórie IC v úseku Nové Mesto nad Váhom – Bratislava-Rača rýchlosťou 160 km/h. Na naše trate prišla s veľkou slávou nová elektrická poschodová jednotka 671.001 pomenovaná Katarína. Pribudli modernizované vozne a ukončili sa dodávky motorových jednotiek 813/913 rekonštruované z vozňov radu 810 či „prívešákov“ radu 011. Očakáva sa príchod vratných súprav, tzv. push-pull, na západné Slovensko a dodávka dvoch rušňov radu 381 ZSSK z plzeňskej Škody. Ale rok 2010 nebol iba rokom pozitívnych informácií. Prvého apríla sa stala tragická nehoda elektrického rušňa 131, pri ktorej tragicky zahynuli naši kolegovia, známi či kamaráti. Slovensko postihli začiatkom leta ničivé povodne. Z ich následkov sa spamätávajú niektoré trate dodnes. Aj taký bol rok 2010. Pripomeňme si ho podrobnejšie pohľadom na desiatku top udalostí našich tratí vybraných redakciou Railpage.net.
Vašo – krásna pocta výnimočnému človeku
Žiaľ, Václav Hevera v roku 2008 zomrel vo veku 60 rokov a tento sen si nestihol splniť. Posledný raz sa Petra dostala na naše trate v nátere so žltými bleskami v decembri 2009. Havária spaľovacieho motora znamenala pre 754.054 opravu v RD Zvolen. Vďaka požiadavke na výnimku z farebného výnosu vozidiel ZSSK dostal tento rušeň višňovočervený lak a 27. marca bol pomenovaný na počesť svojho „otca“ menom Vašo. Stalo sa tak pri príležitosti jazdy retrofotovlaku pod taktovkou Klubu historickej techniky pri RD Zvolen a portálu Železnica.railnet.sk.

Čierny 1. apríl 2010
Ani po takmer trištvrte roku nebolo vyšetrovanie tejto smutnej udalosti uzavreté. Pri pohľade späť sa stále vynárajú mnohé otázky. Vyšetrovatelia skúmajú, čo vlastne rušeň v stanici robil, ak išlo o posun, nemal prekročiť rýchlosť 40 km/h. Životy zosnulých však ani výsledok vyšetrovania nevráti, preto ostáva veriť, že sa táto tragédia stane ponaučením do budúcnosti a podobných udalostí, ktoré vrhajú tieň na inak bezpečnú železničnú dopravu, bude čo najmenej.

Esá v novom šate
Ďalším atypickým esom je v modrej farbe so žltým pásom od konca júna 363.136 ZSSK. Rušeň sa tak stal po Hugovi (350.004) druhým elektrickým trakčným prostriedkom vo flotile ZSSK s výnimkou z výnosu ZSSK o farebných schémach vozidiel. Táto skutočnosť určite potešila množstvo železničných fanúšikov. Veď si teraz, takmer tri desaťročia od vyrobenia prvého rušňa radu 363, môžu odfotografovať jeden z týchto strojov v skoro identickom nátere v akom prišli do bratislavského depa z plzeňskej Škody v osemdesiatych rokoch minulého storočia.
Katarína alias Jánošík
Niekoľko dní po prezentácii a pár skúšobných jazdách sa vtedy ešte nedokončená jednotka pobrala späť k výrobcovi, do Škody Vagonka, a.s. v Ostrave a na okruh pri Velime. Definitívny príchod jednotky na Slovensko sa stal skutočnosťou 19. októbra 2010 vo večerných hodinách. Už o pár dní absolvovala dokončená prototypová elektrická poschodová jednotka 671 001-6+071 001-2+971 001-3 ZSSK svoje prvé skúšobné jazdy na sieti ŽSR. Po testovacej jazde zo Žiliny do Čadce a zo Žiliny do mesta módy – Trenčína – sa 24. októbra 2010 dočkali aj Východniari – počas sobotňajšej jazdy vlak zamieril do Čiernej nad Tisou a späť.
Elektrická poschodová jednotka (EPJ) 671/971.001, (vtedy ešte pod menom Jánošík), prišla 8. decembra 2010 po prvý raz do hlavného mesta Slovenska Bratislavy, aby sa predstavila zástupcom médií a obyvateľom mesta. Predpoludním, 9. 12. 2010 sa podľa plánu vybral Jánošík, či už vlastne Katarína s hosťami a zástupcami médií do Devínskej Novej Vsi. Prezentácia EPJ 671 ZSSK bola spojená s uvedením nového GVD 2011, ktorý vstúpil do platnosti o polnoci zo soboty na nedeľu 11./12. decembra 2010.
V novom GVD jazdí prvá EPJ 671 ako osobný vlak do Trenčína, Liptovského Hrádku a na Kysuce. Denný obeh je nastavený tak, aby nová jednotka bola čo najviac na očiach cestujúcej verejnosti ako predobraz modernizácie v železničnej osobnej doprave.

Povodne paralyzovali dopravu
Zaujímavými z pohľadu železničných fanúšikov boli odklony spôsobené zrútením železničného mosta medzi stanicami Stary a Nowy Sącz v Poľsku. Do nádherného kraja Laboreckej vrchoviny tak zavítali mnohé odklonové vlaky, ktoré dodnes premávajú na predtým „dočasne“ uzavretom prechode Łupków PLK – Medzilaborce, ŽSR. Tento prechod bol počas svojej existencie viackrát uzatvorený, či už pre nákladnú ako aj osobnú prepravu. No i napriek tomu dokazuje, že je pre železničnú nákladnú dopravu s Poľskom stále dôležitý. Ako sme vás informovali pred pár dňami, nový most by mal byť odovzdaný do prevádzky na prelome rokov. Ak sa tak v tomto termíne stane (o čom odborníci pochybujú), dôjde na tomto úseku opäť k obnoveniu železničnej dopravy.

Čechomor – koncerty na staniciach
Už v roku 2006 absolvovala skupina Čechomor svoju prvú železničnú šnúru nazvanú Vlak Tour po Českej republike. Skupina počas turné využíva „vlastný“ vlak na čele s reklamným rušňom 740.898 majiteľa Radka Šauera. Vlak okrem ubytovania členov kapely a organizačného štábu prepravuje tiež všetky potrebné náležitosti k turné kapely vrátane pódia.

Na koridore konečne 160 km/h
V aktuálnom GVD by mali touto rýchlosťou premávať vlaky InterCity 501 Kriváň, 504 Tatran a 502/503 Gerlach s jedným zo štyroch rušňov radu 350 vybavených systémom ETCS (350.006 s reklamou ETCS Thales, 007, 008 a 011). Modernizácia trate prebiehajúca od roku 2000 ušetrí cestujúcim v spomínaných vlakoch 8 minút. Rýchlosť 160 km/h je znížená na troch miestach – v Trnave na 100 km/h, v Leopoldove na 140 km/h a v Piešťanoch na 150 km/h. V súčasnosti sa pracuje na úsekoch Nové Mesto nad Váhom – Zlatovce a Trenčianska Teplá – Beluša. Dokončenie sa predpokladá v roku 2013.

380-tka od Škodovky na čele vlaku
Desať kusov týchto súprav by malo byť dodaných do konca mája roku 2013, pričom osem z nich budú ťahať modernizované rušne radu 263. Prvá push-pull súprava už bola predstavená na veľtrhu Innotrans 2010 v nemeckom Berlíne. Ich výroba prebieha v závode Škoda Vagonka, a. s. v Ostrave, podobne ako výroba desiatich elektrických poschodových jednotiek radu 671.

Na Kysuce rýchlejšie
Nemenej závažnou informáciou pre cestujúcich je tiež nasadzovanie nových vlakov. Okrem Kataríny 671.001, ktorá vozí na tejto trati 2 páry osobných vlakov, jazdí tu počas pracovných dní aj súprava zložená z modernizovaných vozňov Bdteer.

S Railpage.net do Katarínskej Huty
Typický zvuk motora 810-tky dopĺňala hra heligonkára, nechýbali sprievodcovia v dobových uniformách „cvakajúci“ cestovné lístky, ponuka občerstvenia či improvizovaný stánok so suvenírmi v motorovom vozni. V osade Katarínska Huta nechýbal príhovor vtedajšej starostky obce Cinobaňa Ing. Márie Švikruhovej, vystúpenie miestnej kapely či folklórneho súboru. Účastníkov akcie zasýtil guľáš či malé občerstvenie. Niektorí účastníci podujatia nepohrdli ani exkurziou do miestnych sklární.
Rok 2010 bol pre náš portál menším znovuzrodením. Po niekoľkých rokoch a štiepeniach redakcie na ďalšie weby sa dala dokopy „stará partia“ čím sme ukončili obdobie trvajúce niekoľko mesiacov, počas ktorých na stránky nepribúdali žiadne aktuality. Začiatkom tohto roku sme začali znovu „makať“ a prinášali sme minimálne trikrát týždenne vlastný článok či reportáž. Ku koncu roka začala dosahovať návštevnosť webu rekordné hodnoty, čo nás neustále povzbudzuje k ďalšej práci. Už teraz máme v hlavách množstvo zaujímavých plánov pre rok 2011, ktoré veríme, že u vás, našich čitateľov, padnú „na úrodnú pôdu“. Rovnako sa tešíme z nových spolupracovníkov, v ktorých sme našli okrem skvelých fotografov či dopisovateľov aj vynikajúcich kamarátov. Snažíme sa na našom webe šíriť priateľské prostredie a pohodu a veríme, že tomu tak bude aj v ďalšom roku. Tešíme sa na stretnutia s vami nielen prostredníctvom nášho portálu, ale snáď aj na mnohých železničných podujatiach!
Pripravil tvorivý tím railpage.net
Snímky: © 2010 Martin Beták (Djexpres), Juraj Streber (montoya), Miroslav Belay (kotva), PhDr. Marián Dujnič (Garin), Peťo Dirga (peto5o), Bea Želtvayová (bobinka), Juraj Michalka (Shark), EOS, Michal Timko (miguel350), Bc. Miloš Chomjak (362.005).
Pridajte sa do diskusie!
Žiadny komentár k: Rok 2010 na našich tratiach
tiger zo dňa 29.12.2010 8:09
peknéééé
Garin zo dňa 29.12.2010 8:51
Michal, veľmi pekne a profesionálne spracovaný článok.
🙂 🙂 🙂
Pozor.Vlak zo dňa 29.12.2010 10:10
Veľmi zaujímavý článok s dobrou fotografiou. Bohužiaľ, s modernizáciou veľa starších vozidiel už nie sú potrebné. Ale na rozdiel od zostávajú v DB, väčšina vozidiel v Železníc slovenský republiky pre potomstvo.
A very interesting article with good photos. Unfortunately, with the modernization of many older vehicles no longer needed. But unlike
remain in the DB, most vehicles in the Slovak Railways for posterity.
:byebye:
ixo zo dňa 29.12.2010 14:05
palec hore, paradny matros 🙂
Lubino zo dňa 29.12.2010 16:21
nic ine neostava len zatlieskat …..
bobinka zo dňa 29.12.2010 16:28
Veľmi pekne spracovaný report 🙂 Pekne doplnené ilustrovanými fotkami. 🙂