Váš železničný portál
Registrovať sa

Rendez 2013

Reportáže 25.6.2013 16:10 M262.061 Zobrazené: 3363

Už pätnásty zraz historických vozidiel sa konal tretí júnový víkend v starom depe Bratislava – východ. Ako ten čas letí – nie je to až tak dávno, kedy sa začínalo s touto dnes už, dá sa povedať, významnou akciou, ktorá prerástla do akcie medzinárodnej. A to nie len pre priaznivcov železnice, ale predovšetkým pre širokú verejnosť. A tá počtami návštevníkov dokazuje, že rozhodnutie pokračovať v tejto nastúpenej ceste bolo správne, rovnako aj účasť na jazdách historických vlakoch dokazuje obľúbenosť týchto stretnutí. A pre fanúšikov železnice je to príležitosť sa aspoň raz za rok stretnúť sa so známymi a vymeniť si zopár slov.
Organizácia bola mierne pozmenená a je nutné povedať, že to bolo rozhodnutie dobré. Hneď ráno medzi ôsmou a deviatou hodinou odišli súpravové vlaky do svojich východzích staníc (Leopoldov, Malacky, Bratislava Petržalka). Všetky vlaky sa vrátili do areálu starého depa Východ predpoludním. Po otvorení areálu boli rušne usporiadané k prehliadke a k nim pribudli ešte rušne, ktoré sa vrátili so zvláštnymi vlakmi. Medzi jednotlivými vozidlami boli dostatočné vzdialenosti na to, aby sa rušne dali dobre fotografovať aj spredu. Krátko pred trinástou hodinou usporiadatelia požiadali návštevníkov, aby sa presunuli za zábrany, aby nedošlo pri prezentácii k nejakému nepríjemnému problému. Počnúc jednou hodinou popoludní sa začala prezentácia prevádzkyschopných rušňov na točni. Po jej ukončení sa začali rušne, ktoré mali odviesť zvláštny vlak v okolí Bratislavy, stavať na svoje súpravy, rovnako sa sformovali aj požiarne vlaky. Na zraze nechýbala samozrejme C. a k. komorný dychový orchester spríjemňujúci návštevníkom hodinu popoludní.


Ako prvá odchádzala z Rendezu súprava osobného vlaku s papagájom 477.013 do Petržalky, ktorá pôjde paralelne s nákladným vlakom v úseku Petržalka – Nové Mesto. Súpravu osobných vozňov a požiarneho vlaku vytiahol vrútocký štoker po spojke do Rače.


O chvíľu odchádza mazutka so súpravou dvojnápravových osobných vozňov do Malaciek.


Ako posledný odchádza vlak ťahaný tentoraz motorovým rušňom T478.3109.

Tento rok som bol „naháňať“ vlaky s kamarátom, ešte v piatok večer sme sa zišli a urobili si plán miest, kde by sme chceli fotografovať. Keď sme skončili fotografovanie na výjazde z Rendezu, odišli sme do priestoru stanice, skôr zastávky, Bratislava Vinohrady, kde sme počkali na príchod Arpáda 23 z Maďarska, ktorý prišiel po trati 130 ŽSR na hlavnú bratislavskú stanicu a odtiaľ po trati 120 na Raču do areálu starého depa východ. Pretože na Vinohradoch boli už fotografovia, a aby sme si nezavádzali navzájom, posunuli sme sa bližšie k hlavnej stanici.


Než dorazil Arpád, vyfotografovali sme „pendel“ medzi Rendezom a hlavnou stanicou, ktorý v sobotu tvorili „kufre“ M131.1125, 1443 a 1053.


Ešte pred Arpádom prešiel nákladný vlak vedený maďarskou 431.283 so súkromníckym kocúrom, žiaľ, nezaregistroval som majiteľa.


Konečne ho najskôr počujeme a až potom vidíme. Nezameniteľná zvuková kulisa motora prezrádza, že očakávaný Arpád je na „dostrel“.


Než sme stačili odísť, vracali sa z hlavnej stanice „kufre“ a práve sa míňajú s rýchlikom R 600 Váh s 361.004. Náhodný chodec, ktorý si krátil cestu cez koľaje, možno ani nevie, akýže to je dnes v Bratislave železničný sviatok.

Z tohto miesta sa presúvame do blízkosti „modrého“ mostu, kde mienime zvečniť nie len prechádzajúci Arpád, ale aj príchod oboch parných vlakov – z Petržalky a Malaciek.


Na oblohe sú biele obláčiky, slnko je za nimi ešte ukryté, ale vytvárajú tak pre fotografovanie veľmi priaznivé podmienky a hlavne mäkké svetlo. Dôkazom toho je záber na prechádzajúci Arpád.


Domnieval som sa, že na výstave na Rendezi bude sa prezentovať aspoň jeden z najnovších prírastkov Železničnej spoločnosti radu 381. Druhý v poradí ale prišiel s osobným vlakom 3026 z Leopoldova. Druhý, ako sa neskôr ukázalo, bol tiež v službe.


Na vlaku 3027 do Leopoldova bola naopak vratná súprava s riadiacim vozňom 951.009 a princezná s rovnakým poradovým číslom 263.009.


O chvíľu prichádza zo stanice Predmestie po pravostrannej spojke papagáj so súpravou, a pomaly zastavuje u cestového návestidla, možno aj preto, aby si mohli cestujúci ešte vychutnať rozjazd a prechod štokra s nákladným vlakom, ktorý im v tomto mieste križoval cestu, aby svoju jazdu ukončil vo Vajnoroch.


Štoker šiel naopak ľavostranným výjazdom pod traťou 120 ŽSR. Od vchodového návestidla do stúpania predviedol perfektný rozjazd s 15 vozňovou ucelenkou a rušňom 740.883 LTE.


A už prichádza osobný vlak z Malaciek s mazutkou v čele, počas cesty však došlo k otvoreniu krytu diaľkového reflektora a uvoľneniu žiarovky. Pri odchode do Malaciek bol reflektor v poriadku. Od Predmestia prichádza požiarny vlak s červenou bardotkou T478.1201.


Cestou na spojku medzi Rendezom a Račou sme stretli „kufrový pendel“ idúci na hlavnú stanicu.


Krátko po trištvrte na dvanásť prichádza osobný vlak s okuliarnikom po vnútornej koľaji priamo na Rendez. My končíme fotografovanie na trati a odchádzame do areálu starého depa.


Hneď u vchodu na ľavej strane návštevníkov víta šesť historických traktorov, z nich tri majú kovové obruče, mňa ale viac upútavajú dva traktory Lanz Buldog.


Na koľajisku stojí súprava motorového vozňa M262.004 a tisoveckej M240.039, ktorá v odpoludňajších hodinách pôjde do Záhorskej Vsi.


Zrak mi padá na opačne namontovan tabuľka s číslom M262.004 a tiež na nálepku vlastníka vozidla. Neviem, či šlo o nepozornosť, zámer či dokonca nejakú tú recesiu. Ak šlo o recesiu alebo vtip, tak si vôbec nemyslím, že sa žart vydaril…


V sobotu to bol albatros, ktorý vozil deti na svojom stanovišti.


Že to bol dobrý nápad najskôr vystaviť vozidla, dokladuje niekoľko ďalších fotografií. Na prvej je prievidzská „ušatá“, za ňou děčínska šľachtičná 475.179, mazutka a štoker, stroje sú neustále obklopené množstvo ich obdivovateľov.


Nablýskaná děčínska šľachtičná na jubilejnom zraze zastupovala tento univerzálny a všade obľúbený rušňový rad.


Motorovú trakciu zastupovali veľký hektor 721.1141, za ňou stál piestik T466.0254, prototypová bardotka T478.1002 a vrútocká 749.248 a pomaranč T679.019 a motorové vozne len M262.007, keď kufre a M240 jazdili so zvláštnymi vlakmi.


Štoker v čele skupiny parných rušňov bol tiež magnetom a zvedaví návštevníci sa pokúšali dostať do rôznych miest rušňa.


Vozidlá moderných trakcií reprezentovali farbou ešte voniaca 363.091 ZSSK Cargo v modro-bielom nátere, gorila 350.004 Hugo a v retro nátere 240.022.


Slnko sa začína predierať cez mraky, ale stále sa dá fotografovať proti „slnku“, ako to dokazuje fotografia papagája.


Najmenší prevádzkyschopný rušeň 422.0108 ako by bol v tieni väčších a slávnejších rušňov.


464.102 – tento rušeň ma neustále priťahuje a to nie kvôli tomu, že to bola najväčšia tendrová lokomotiva v mieste mojej mladosti, ale práve jej dosť pôvodný stav a predovšetkým kovový lesk obručí, spojníc a ojníc, stredov kolies a ďalších častí a čierne hviezdice kolies a červené linky.


Pohľad kapelníka do objektívu pre fotografa počas dirigovania nebýva často. So Zbyňkom sa poznáme už neuveriteľných 35 rokov.


Doznievajú posledné tóny Radeckého pochodu a na točni je pripravený albatros na prezentáciu, a ako vidieť, záujem o ňu je značný.


Pred zahájením prezentácie pán Ing. Jiří Kubáček, generálny riaditeľ sekcie železničnej dopravy Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR oficiálne otvoril jubilejný pätnásty zraz historických vozidiel. V červenej výpravcovskej čapici je pán Ivan Kožehuba, moderátor zrazu, ktorý je dnes neoddeliteľnou súčasťou prezentácií rušňov.


Ako druhý rušeň sa prezentoval popradský papagáj 477.013.


Jediný zachovaný originálny trojkový okuliarnik T478.3109 sa predvádza na točni ako tretí v poradí.


Na točni je ušatá 464.102, pripravená ísť na točňu je prievidzská 464.001.


Dva krásne a elegantné rušne – prvý je vrchol konštrukcie legendárneho konštruktéra Karla Gölsdorfa, druhý je predstaviteľom československej konštrukčnej školy, ktorej rušne patria bez diskúzie medzi najkrajšie parné rušne.


Arpád 23 MÁV z boku. Podobné štyri motorové vozne v celočervenom nátere jazdili nejaký čas Slovensku s rýchlikom Tatran.


555.3008 na točni – takéto dymové efekty vie takmer okamžite vyčariť len mazutka. Po odchode z točne ešte simulovala ťažký rozjazd, jej dym na chvíľu zahalil celý Rendez.



V tieni dymu z mazutky sa pomaly presúva štoker na točňu.



Rakúska 310.23 nie je v tejto reportáži prvýkrát, ale ani naposledy. Fascinuje ma na nej jej elegantný tvar, veľké kolesá a jej nemenej elegantné rozjazdy.



Okrem veľkých rušňov boli k videniu, zároveň i k dispozícii pre deti rušne menšie, akým bol aj prevádzkový stroj 275.021. Ten ich vozil po improvizovanom koľajisku.

Predchádzajúcim záberom končíme „pobyt“ na Rendezi a presúvame sa na trať, zdokumentovať jazdy zvláštnych osobných vlakov. Sme neďaleko vjazdového návestidla do Lamača.


Ešte než sme mohli odfotografovať predmet nášho záujmu, prešlo okolo nás niekoľko zaujímavých vlakov. Prvým je zelenožltá laminátka 240.039 spoločnosti PSŽ s ucelenkou.


Na postrku jej sekundoval okuliarnik s označením 468.002 MÁV a pôvodným menom 750. 167. Tá stála dosť dlho v depe pod Tatrami.


Ako som sa už zmienil, želal som si účasť jedného rušňa 381 na výstave, ale ako sa ukázalo, boli oba stroje vonku na trati. Rušeň 381.001 vezie vlak 2023 z Kútov.


Konečne prichádza Prvý parný expres Rádia Expres so 464.102 k vjazdovému návestidlu do Lamača.


Druhým rušňom parného pantografu bola rakúska 310.23. Z mierneho podhľadu ešte viac vyniká elegancia rušňa.


Parný expres Rádia Expres sa vracia späť na Rendez , tentoraz v čele s tristodesinou.


Motorový osobný vlak do Záhorskej Vsi sme stihli kúsok za vjazdovým návestidlom na hlavnú bratislavskú stanicu. V jeho čele bola tisovecká M240.039.


Na postrku bola M262.004, ktorú som fotografoval takmer priamo proti slnku.


Druhý parný expres Rádia Expres sme sa rozhodli odfotografovať na opačnom konci, pri odbočke Močiar .


Oproti plánu viezli tento vlak obi dve „ušaté“ 464.102 a 464.001.


Vo funkcii požiarneho vlaku u oboch expresov boli dve bardotky, prototypová vo veľtržnom nátere T478.1002 a višňová T478.1201.


Na Vinohradoch sme stihli odchod Arpáda späť do Maďarska.


Sobota sa pomaly končí. Osobný vlak do Leopoldova vezie pomaranč T679.019, zachytili sme ho pri odchode na spojke do Rače.


A už sú tu len návraty. Motoráky zo Záhorskej Vsi vychádzajú z Rače na spojku na Rendez.


Asi o minútu sa vracia aj druhý parný expres Rádia Expres, a to priamo do areálu Rendezu.


V Rači sme stihli ďalšieho súkromníka s rušňom 242.543 spoločnosti RailTrans International tesne pred odjazdom. Za zmienku stojí, že počas našich čakaní na trati sme stretli tri nákladné vlaky, zhodou okolností to boli všetci „súkromníci“, žiaden štátny prepravca.

Prvý deň zrazu historických vozidiel sa skončil. Podarilo sa mi s kamarátom absolvovať celý naplánovaný program, v nedeľu som na trati už nebol, uprednostnil som rodinu. Táto reportáž z 15. zrazu historických vozidiel je prezentovaná mojím pohľadom, v ktorom sa aj premieta môj vzťah k jednotlivým rušňom.

Počasie železničnému sviatku prialo, organizátori môžu byť maximálne spokojní a rovnako spokojní boli určite i návštevníci výstavy a zvláštnych jázd osobných vlakov. Ale ako to všetko pred rokmi začínalo a aké boli jednotlivé ročníky, tak na to sa pozrieme v niekoľkých reportážach, ktoré postupne pripravujem.

Titulná fotografia: Čelá hnacích vozidiel bývalých i súčasných odpovedajú dobe svojho vzniku.
© Text a foto M262.061

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *