Váš železničný portál
Registrovať sa

Rekonstrukce hlavního nádraží v Praze začala

Tlačové správy 14.12.2006 13:37 Michal Smalo Zobrazené: 1021

Přesně 36 měsíců po podpisu smlouvy mezi Českými drahami, a. s., a Grandi Stazioni SpA oficiálně zahajuje generální dodavatel společnost Metrostav, a.s., stavební práce na revitalizaci stanice Praha hlavní nádraží. Dnešní den představuje završení tříletého období na přípravě projektu, projednávání a spolupráce s příslušnými správními úřady. Pražské hlavní nádraží se tak kompletně změní – cestujícím nabídne novou úroveň odbavovacích služeb; veřejnosti pak nové prostředí pro nákupy a další služby. Vývoj projektu revitalizace představoval pro Grandi Stazioni i České dráhy jedinečnou výzvu. Veřejný rozměr stanice, vysoká historická a kulturní hodnota nádražních budov, integrace do budoucího dopravního systému hlavního města Prahy a zároveň nutnost modernizovat tvář nejdůležitějšího nádraží Českých drah v České republice – to jsou některé součásti, které inspirovaly a řídily vznik projektu, který dá Praze “železniční nádraží třetího tisíciletí”.

“Šíři a jedinečnost projektu revitalizace lze vyjádřit několika čísly: aby bylo možné zahájit stavební práce, museli jsme zažádat a obdržet více než 30 různých povolení od příslušných kompetentních úřadů. Projekt je orientován na budoucnost: renovovaná železniční stanice je připravena pojmout 150.000 návštěvníků denně,” dodává Gaetano Casertano, člen představenstva Grandi Stazioni.

Josef Bazala, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah, a. s., k zahájení rekonstrukce hlavního nádraží poznamenal: “Vedle vzniku nových typů služeb, které by na nádraží v centru města měly sloužit nejen cestujícím, ale i široké veřejnosti, počítají České dráhy s brzkým zvýšením komfortu odbavovacích služeb. Jako jeden z hlavních výsledků modernizace hlavního nádraží zde vznikne sjednocené Centrum zákaznických služeb, které cestujícím zajistí podobně vysokou úroveň odbavení, jakou znají například z prostředí mezinárodních letišť.”

Projekt revitalizace je také důkazem toho, jak při společném postupu dvou partnerů, kdy každý z nich respektuje svoji roli, lze pomocí skutečné součinnosti dosáhnout výsledků velké hodnoty.

„Rekonstrukcemi v současné době prochází řada industriálních staveb, tato však, jako jedna z mála, bude i po opravě dál sloužit původnímu účelu, což je i po technické stránce velmi specifické zadání. Naše firma vstupuje na půdu, kterou důvěrně zná, odbavovací hala pražského hlavního nádraží patří totiž k těm projektům, které koncem 70. let minulého století vznikly v souvislosti s výstavbou metra, kvůli němuž byl Metrostav před 35 lety založen. Vážíme si toho, že pro Prahu a její železniční dopravu můžeme oživit prostor, který je nejen významným dopravním a komunikačním uzlem, ale měl by být také důstojnou vstupní bránou do hlavního města,“ zmínil při slavnostním zahájení I. etapy rekonstrukce předseda představenstva Metrostavu Ing. Jindřich Hess.

Zdroj: České dráhy

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Rekonstrukce hlavního nádraží v Praze začala

swingo zo dňa 15.12.2006 15:02

Potom sa tam pôjdem pozrieť ako to vypadá po novom.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *