Váš železničný portál
Registrovať sa

Reklamní nátěry na Českých lokomotivách

Česká republika 29.3.2006 13:00 Ing. Jiří Strnisko Zobrazené: 2972

V roce 2002 se energetická společnost ČEZ stala první firmou v rámci Střední a Východní Evropy, jejíž produkt byl propagován i prostřednictvím reklamní lokomotivy Českých drah. Na českých tratích se tak objevila „Duhová lokomotiva“, která propagovala Duhovou energii společnosti ČEZ.

České dráhy prostřednictvím své dceřiné společnosti RailReklam poskytly pro tento účel svoji nejrychlejší elektrickou lokomotivu řady 151 001-5 (DKV Praha), která je schopna dosáhnout rychlosti až 160 km/h.

Kreativní návrh a grafickou úpravu první reklamní lokomotivy v České republice, „Duhová energie“, zajistila agentura Young & Rubicam a grafický a produkční ateliér Milfait MSW, který zajišťoval nátěr. Ten byl značně specifický s ohledem na členitost skříně lokomotivy, provozní podmínky a předpisy Českých drah. Nástřik poměrně složitého motivu blesků a barevných přechodů uskutečnil ateliér Milfait MSW a H&H metodou airbrush (americkou retuší), založenou na principu přesného nanášení a rozprašování barev. Nástřik se prováděl v olomouckém depu kolejových vozidel.

Celkový reklamní nátěr je proti poškození ošetřen antigrafiti lakem. Lokomotiva pak byla nasazována na vlaky vyšší kategorie na tratích především Praha – Bohumín. Před pár týdny byla opatřena omlazovací lakovou kůrou a rovněž byla opatřena novými logy společnosti ČEZ. Opět je nasazována na trati Praha – Bohumín (Petroviče u Karviné) na vlacích vyšší kategorie, zejména IC a EC.

Mezi další lokomotivy s reklamním nátěrem jsou řady 363/362. Na těchto lokomotivách jsou nátěry společnosti Poštovní spořitelna (6 lokomotiv – 5 DKV Brno a 1 DKV Plzeň), lokomotiva podporující český olympijský tým a lokomotiva propagující nákladní dopravu pod hlavičkou ČD cargo (363 015-9). Tuto lokomotivu pokřtil známý český herec Radoslav Brzobohatý. Autorem grafického ztvárnění lokomotivy je Jiří Milfajt z Communic Research. Samotné zbarvení lokomotivy uskutečnila společnost Kontinu s využitím polepových technologii 3M. Reklamní plochy na železničních vozidlech nabízí v Evropě pouze několik železničních společností ve Švýcarsku, v Německu a v menší míře i v Nizozemí a Itálii, ojediněle také v Rakousku (např. podpora nástupu Eura) a Norsku (zimní OH). České Dráhy se tak zařadily mezi progresivní železnice s alternativním způsobem získávání finančních prostředků na vlastní provoz.

Autor: Strnda

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Reklamní nátěry na Českých lokomotivách

strnda zo dňa 30.3.2006 11:35

jen dodám ze se pripravuje natěr i na 151 014 v bravach poštovní spořitelny. ta možná bude zajiždět i na Slovensko

Reagovať

swingo zo dňa 18.1.2007 16:52

Pekný lak.

Reagovať

okuliarnik zo dňa 11.7.2007 0:56

😉

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *