Váš železničný portál
Registrovať sa

RegioJet na trati Bratislava – Košice končí, ministerstvo chce rokovať

Slovensko 3.1.2017 12:56 administrator Zobrazené: 10670

Včerajší rozhovor s riaditeľom spoločnosti RegioJet pre HN

Naozaj končí RegioJet na trati do Košíc?
Ja som o tom 100-percentne presvedčený, ale včera ma prekvapila SMS od ministra Érseka a vyjadrenie ministerstva dopravy, že to s nami chcú riešiť. Aj napriek tomu, že ministra poznám dlhé roky, tak tomu neverím. Ministerstvo totiž ovláda pán Stromček zo Smeru a pán Danko z SNS, ktorí nás nechcú, najmä pán Danko. Myslím si, že povedal, že tieto žlté vlaky neznáša

Ministerstvo avizovalo, že je teda pripravené rokovať, za akých podmienok si dokážete predstaviť, že na trati ostanete?
Základnou úlohou štátu je zaistiť férovú hospodársku súťaž. Správne by to malo byť tak, aby sme aj my mali možnosť kompenzácie. Ja som to už dávnejšie navrhoval pánovi Stromčekovi, pokojne aj za polovičnú kompenzáciu. Pán Stromček bol vtedy tvrdo proti.

Keby aj napriek tomu prišla na stôl reálna ponuka kompenzácií od štátu, hoci v polovičnej výške oproti tomu, čo dávajú štátnym železniciam, zostali by ste v takom prípade na tejto trase?
Áno, určite. Pán Érsek je minister dopravy a má právo buchnúť do stola a povedať – chceme na tejto trase férové súťažné podmienky. To sa však podľa mňa nestane. Mohol by vzniknúť spor v koalícii, keby nás podporil. Najväčším problém sú Ficove vlaky, IC vlaky boli len impulzom pre náš odchod. Všeobecne voči IC nič nemám. Do nuly nám chýbalo iba desať percent tržieb, avšak nástupom IC vlakov, ktoré sú vo všeobecnosti prázdne, nám znova ubudnú tržby. Ekonomika tak nebude dlhodobo funkčná.

 

Oveľa viac si prečítate TU.

 

 

 


Odchod RegioJetu nemusí byť definitívny.

Koniec žltých vlakov na trase Bratislava – Košice ešte nemusí byť definitívny, a to i napriek tomu, že súkromník dnes informoval, že 31. januára ukončí prevádzku na trase, kde chodia aj štátne rýchliky a IC vlaky.

Ministerstvo dopravy vníma medializované informácie spoločnosti RegioJet k avizovanému zrušeniu vlakov na linke Bratislava – Košice a je pripravené na prípadné rokovanie, nakoľko je možné dospieť aj k iným riešeniam než sú vopred prezentované prostredníctvom médií. Krok RegioJetu považujeme za tlak na zrušenie bezplatnej prepravy a sociálnych zliav, ministerstvo dopravy však tento benefit pre študentov a dôchodcov v najbližšom období určite nebude rušiť,“ píše sa v stanovisku ministerstva dopravy. Viac TU.

 


Radim JANČURA: „Cestujúci si obľúbili RegioJet, my sme si ich vážili a mali radi. O to viac je nám to ľúto. Po zásahoch štátu sa na tejto trase žiaľ nemôže uživiť viac dopravcov.“

Vlakový dopravca RegioJet s ľútosťou oznamuje, že 31. 1. 2017 ukončí prevádzku expresných vlakov na linke Bratislava – Košice. Po politickom rozhodnutí opäť zaviesť IC vlaky ZSSK žiaľ nie je na trhu kvôli cestovnému zadarmo v dotovaných rýchlikoch dostatok platiacich cestujúcich na to, aby sa vedeli komerčné nedotované vlaky vo vnútroštátnej doprave na Slovensku uživiť.

Trh kvôli zásahom štátu nefunguje štandardne a tam, kde by mohli svoje služby zákazníkom ponúkať pokojne aj traja alebo viac dopravcov, nie je možné zdravo podnikať.

 

Hlavným impulzom bolo politické rozhodnutie urobené na nátlak predsedu parlamentu a strany SNS Andreja DANKA znovu zaviesť štátne IC vlaky na trase Bratislava – Košice. To bolo spravené v situácii, keď viac ako polovica cestujúcich – najmä študenti a žiaci – predtým zmizli do vlakov zadarmo. Žiadni noví cestujúci neprišli. Vlaky IC ZSSK iba vybrali časť z osekanej skupiny zákazníkov v najlukratívnejších veľkých staniciach. Dá sa to interpretovať ako naplnenie oficiálne vysloveného želania predsedu SNS Andreja DANKA o tom, že RegioJet musí odísť preč zo Slovenska.

„20 rokov prevádzkovala ZSSK svoje IC vlaky vo vysokých stratách, hoci mala na trhu monopol, cestovné bolo vyššie a neexistovalo bezplatné cestovné v rýchlikoch. Teraz, keď  cestujúcich z komerčných vlakov vybrali rýchliky zadarmo, nie je možné predpokladať, že sa nové IC vlaky ZSSK dostanú do zisku. Okrem špičkových dní, ako sú piatky, nedele či vianočné sviatky, je ich kapacita nenaplnená a prevádzka stratová.

Opätovným príchodom vlakov IC ZSSK sa RegioJetu zhoršila ekonomika. Dopyt cestujúcich nie je pre vlaky zadarmo mimo piatkov a nedieľ vysoký. Vyrovnanému hospodáreniu RegioJetu na trase Bratislava – Košice chýbalo po letnej úprave cien už len 10 % – a tých sme chceli dosiahnuť vďaka zavedeniu prípojných autobusov na východnom Slovensku. Keby Andrej DANKO nepresadil vlaky IC ZSSK, verili by sme, že sa ako úsporne hospodáriaci dopravca dostaneme v roku 2017 ekonomicky na nulu, čo by bolo úplne dostačujúce pre naše fungovanie na Slovensku,“ doplňuje Radim JANČURA.

 

Riešením by bola zmena úhrady sociálnych zliav – štát by výrazne ušetril

Situáciu by mohla vyriešiť iba zmena systému úhrady cestovného zadarmo tak, aby aj komerčné vlaky mali možnosť osloviť tých cestujúcich, ktorí aktuálne cestujú zadarmo. V prípade, že by štát komerčným dopravcom preplácal len polovicu z toho, čo hradí na kompenzáciu cestovného zdarma v dotovaných rýchlikoch, RegioJet by bol ochotný zaplatiť druhú polovicu z vlastného. V takomto prípade by mohli na trhu fungovať za rovnakých podmienok komerčné vlaky oboch dopravcov – RegioJet aj IC ZSSK.

Štát by vďaka tomu ušetril až polovicu nákladov, ktoré v súčasnosti prepláca za cestovné zadarmo a študenti a ďalšie sociálne skupiny by mohli využívať bezplatné cestovné vo všetkých vlakoch bez rozdielu. Tento krok by okrem úspory na strane štátu znamenal aj prínos pre ekonomiku ZSSK a jej opätovne zavedené IC vlaky. RegioJet je určite pripravený o takomto variante ďalšieho postupu rokovať, čo deklaroval aj smerom k Ministerstvu dopravy. V takomto prípade by RegioJet zmenil svoje rozhodnutie a linku Bratislava – Košice by nerušil, resp. by ju opätovne zaviedol.

Komerčné vlaky sú pre štát výhodné aj tým, že za ich prevádzku nemusí na rozdiel od rýchlikov platiť dopravcovi jediný cent dotácií, nakoľko ich dopravcovia prevádzkujú čisto na vlastné riziko.

Poďakovanie zákazníkom

„Odchod nás mrzí predovšetkým kvôli našim zákazníkom, ktorým už žiaľ nebudeme môcť ponúkať naše služby na trase z Bratislavy do Košíc,“ hovorí Radim JANČURA, majiteľ spoločnosti RegioJet a dodáva: „Cestujúci si obľúbili RegioJet, my sme si ich vážili a mali radi. O to viac je nám to ľúto.

Ďakujeme všetkým zákazníkom, ktorí s nami na linke Bratislava – Košice cestovali a fanúšikom za ich priazeň a podporu. Veríme, že aj po 31. 1. 2017 budú uprednostňovať služby RegioJetu, aj keď na iných linkách. Milí zákazníci, ďakujeme vám za všetko, vážime si vašu priazeň, bolo nám s vami dobre!doplnil za celý tím RegioJetu Radim JANČURA.

 

ZSSK by mala upraviť cestovný poriadok IC vlakov a doplniť ďalšie zastávky

V tomto okamihu ide o cestujúcich, ktorí musia byť zmenami zasiahnutí čo najmenej, a preto sa RegioJet rozhodol odísť z trasy Bratislava – Košice až na konci januára po sviatkoch, keď už necestuje toľko ľudí. V súvislosti s tým veríme, že ZSSK začne ihneď pracovať na úpravách cestovných poriadkov tak, aby jej IC vlaky nezastavovali len v niektorých lukratívnych staniciach, ale obslúžili tiež Trenčín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš a ďalšie významné centrá na trase Bratislava – Košice.

Ako prioritu riešime aj budúcnosť desiatok zamestnancov

Celá situácia nás veľmi mrzí tiež s ohľadom na našich zamestnancov, ktorí momentálne poskytujú služby zákazníkom vo vlakoch na trase Bratislava – Košice. Riešenie ich budúcnosti je pre RegioJet v súčasnosti jednou z najvážnejších priorít, ktorou sa firma zaoberá. Ide pritom o približne stovku zamestnancov, ktorí sú spojení s prevádzkou vlakov na trase Bratislava – Košice. Absolútnej väčšine zamestnancov, ktorej sa dotknú chystané zmeny, ponúkne RegioJet ďalšiu možnosť zamestnania sa v rámci celej skupiny RegioJet na Slovensku a v ČR.

Ostatných liniek sa odchod RegioJetu nedotkne

Ukončenie prevádzky žltých expresov na trase Bratislava – Košice k 31. 1. 2017 sa žiadnym spôsobom nedotkne ostatných liniek a aktivít RegioJetu na Slovensku. RegioJet naopak plánuje ďalší rozvoj vlakov z východného Slovenska cez Ostravu do Prahy a rovnako tak na novej trase Bratislava – Brno – Praha. S ďalším rozvojom ráta RegioJet aj v prípade autobusových liniek spájajúcich Bratislavu s Viedňou, Nitrou, Banskou Bystricou a ďalšími mestami v susedných krajinách.

RegioJet, Hospodárske noviny

Pridajte sa do diskusie!

4 komentáre k: RegioJet na trati Bratislava – Košice končí, ministerstvo chce rokovať

Pavel zo dňa 4.1.2017 14:19

Pán Jančura hovorí, že si cestujúci RegioJet obľúbili. Ja som sa o to tiež snažil, ale som z tej „opačnej“ skupiny cestujúcich, ktorí si myslí pravý opak. Jazdím vlakom už cca 60 rokov, na trati Bratislava – Žilina – Košice som cestoval IC vlakmi mnohokrát. Aj vlakmi RegioJet, pretože som z dôvodu času nemal inú voľbu. Myslím si, že vlaky RegioJet si na kategóriu IC iba hrajú. Polovina WC vo vlaku nefunguje, chýba reštauračný vozeň – a keď do konečne zaradili, po krátkej dobe ho stiahli, lebo potrebovali zväčšiť kapacitu pre najlacnejšie miesta. Žiaľ hlavný problém vidím v tom, že veľkému množstvu cestujúcich je jedno, ako cestuje, hlavne, že pár centov ušetrí a dostane kávu a nejaký croasant. Keď skončili „štátne“ IC vlaky, uprednostňoval som radšej rýchliky a doplatil si 1. triedu, keď som chcel cestovať komfortnejšie. Od nového grafikonu chodí RJ z Bratislavy do Prahy. Pýši sa, že za tri týždne odviezol 16.000 cestujúcich. Pri 4 spojoch (tam i späť) mi to vychádza na 190 osôb / vlak, čo nie je nijaké závratné číslo, ak predpokladám, že je dosť miest, ktoré sú využité 2x (napr. Bratislava – Brno a Brno – Praha). Ja do Prahy RegioJetom určite nepocestujem, uprednostním „zlatú klasickú“ súpravu ZSSK/ČD aj preto, že ak sa stane napr. mimoriadna technická porucha, síce s meškaním, ale predsa len do cieľa dorazím. Spôsob – vrátiť cestovné a tváriť sa ja nič – mi je tak akurát „na milú Jarmilu“.
Môžete si myslieť o mne, čo chcete, nie som ani naškrobený snob, ani neskúsený naivný mladík, chcel len cestovať pohodlne a využívať aj ostatné služby vo vlaku. Ak niekomu postačuje káva a croasant, prípadne sušené mäso v sáčku, mne sa to na vlaky kategórie IC / EC zdá málo. Krédo pána Jančuru vidím v tom, ako „zarobiť za každú cenu“. Prečo bol napr. zrušený vlak v úseku Martin – B.Bystrica – nemáme motorový rušeň? Prečo jazdil v tomto úseku vlak bez obsluhy? atď. atď.

Reagovať

Susto68 zo dňa 4.1.2017 16:32

Návštevník

Aj ja veľmi dlho a často cestujem. Hlavne zo Žiliny do Košíc. S RJ využívam triedu Relax. Keď s RJ prídem do cieľa tak nikdy nie som unavený z cesty. V inom vlaku som uťahaný vždy a to relatívne často cestujem z Košíc 1. triedou Pendolínom. (inak kúpiť do Pendolína lístok na konkrétne sedadlo je nadľudský výkon nie len pre predavačku pri pokladni). To že všetky WC v RJ nie sú funkčné je možné. V 1. triede ZSSK sú WC funkčné a relatívne čisté, ale to je iba jeden vagón vo vlaku. Obložený croissant s kávou sú celkom dobré raňajky. Iné z jedál si nedávam ale často vidím ako si niektorí spolucestujúci kupujú balíčky s tzv. „suši“ a balia si to domov. To je tiež len vec názoru a netreba to veľmi riešiť. A či je to IC alebo nie? Záleží na tom? Mňa viac štve iné. Už som to tu raz písal. Myslel som si, že príchodom konkurencie sa veci pohnú správnym smerom. Podobne ako to bolo pri vstupe ÖMV na náš trh. Pod ich vplyvom sa aj zablatené búdy, čo pred tým boli čerpačkami PHM postupne zmenili na pumpy ako ich poznáme dnes. Žiaľ na železnici asi takýto scenár nehrozí. Je mi jedno, či tou konkurenciou je RJ alebo niekto iný. Jednoducho si myslím, že potrebujeme akúkoľvek „šťuku“, čo tie lenivé „šupináče“ v našom rybníku popreháňa.

Reagovať

Milos zo dňa 6.1.2017 0:34

Normalne som sa musel zasmiat. Ze vrlkemu mnozstvu cestujucich je jedno ako cestuje. Staci im kava zadarmo. A preto jazdia regiojetom. Haha. No veru radsej by mali cestovat za drahsie peniaze v tych smradlavych zssk vagonoch. Kde citit len mocku a umyte su jednou handrou od zachodu cez zeme, okna az po hlavove opierky! Ale hlavne ze su neni zlte ze. Zlta je len ta stanka co je vsade citit

Reagovať

Dr.Skipper zo dňa 4.1.2017 19:14

Toto je celé zlé hneď od začiatku. Predtým, ako pustili na trať ďalších dopravcov, sa mala vytvoriť autorita, ktorá by slúžila na vzájomné uznávanie a vysporiadanie cestovných lístkov medzi nimi. Nehovoriac o spoločnom predaji na jednom mieste v jednotnom formáte. Používajú jednu dopravnú cestu a basta. Problém teraz je v dvoch rovinách – Fico sa hrá na sociálneho spasiteľa a Jančura sa zasa vezie na svojej verzii populizmu. Môžem sa vykašlať na oboch.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *