Váš železničný portál
Registrovať sa

RegioJet prichádza s bombastickými vyhláseniami. Zakrýva to podstatné

Slovensko 16.12.2015 18:22 dirga Zobrazené: 1165

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) dôsledne rešpektuje zákony tejto krajiny. Audítor každoročne potvrdzuje, že InterCity vlaky ZSSK nie sú krížovo financované z dotácií štátu. ZSSK nerozpútala a nevedie cenovú vojnu v IC vlakoch, deje sa presný opak. ZSSK nejazdí za podnákladové ceny. Prevádzkový výsledok IC vlakov ZSSK je priebežne v pluse.
RegioJet sľuboval navýšenie počtu spojov od polovice decembra, dnes priznal, že tak neurobí. Aby odpútal pozornosť, agresívne a nepravdivo útočí na konkurenciu. Dokonca sa vyhráža špekuláciami o úplnom zastavením komerčných vlakov. Vie, že je to pre médiá najzaujímavejšie.
Nie je jasné, prečo RJ žiada zrušiť IC vlaky ZSSK, keď sú podľa neho málo vyťažené a ohrozujú ho len minimálne. Po úsporných opatreniach na jar tohto roka je ZSSK menším hráčom na trhu komerčných vlakov. Je teda ťažko hovoriť o monopolnom postavení štátneho dopravcu. RJ v skutočnosti oneskorene robí len to, čo ZSSK už na jar uviedla a zrealizovala – že je nevyhnutné redukovať rozsah komerčných vlakov. RegioJet je teda schopný podnikať na komerčnom trhu, len ak nebude mať žiadnu konkurenciu.

ZSSK dnes realizuje 4 až 5 IC vlakov denne v odlišných časových polohách, čo je výrazne menej ako RJ. Majiteľ žltých vlakov sa snaží zrejme zvyšovať tlak na štát, aby mu začal finančne prispievať na komerčné vlaky. (V súčasnosti RJ ani ZSSK nedostávajú dotácie na komerčné IC vlaky, ani sa v nich neuplatňuje bezplatná preprava).
Spoločnosť RegioJet cielene, ako veľakrát v minulosti, podsúva verejnosti vykonštruované a nepravdivé informácie o financovaní, prevádzke, cenách či naplnenosti vlakov ZSSK. ZSSK zvažuje riešiť ataky právnou cestou.
Ak majiteľ RegioJetu zistil, že neunesie stratu komerčných vlakov a nezvládne podnikateľskú stratégiu, rešpektujeme to. Ak súkromný dopravca použije cestujúcich ako rukojemníkov a náhle zastaví linku Bratislava – Košice, ZSSK je pripravená na situáciu reagovať.

Mgr. Jana Morháčová
riaditeľka Odbor komunikácie
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK)
Rožňavská 1
832 72 Bratislava 3

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *