Váš železničný magazín
Registrovať sa

RegioJet chce prebrať vozbu ďalších štátnych vlakov

Česká republikaSlovensko 30.6.2016 18:08 administrator Zobrazené: 4201

RegioJet od decembra vstupuje na železničnú trať medzi Prahou a Brnom. Ministerstvo dopravy si teda od ČD prestane objednávať jeden pár vlakov na tejto trase. Majiteľ spoločnosti, Radim Jančura požaduje od štátu zrušenie objednávok aj na nočné spoje. RegioJet podľa návrhu cestovného poriadku bude jazdiť dvakrát denne: prvý vlak z Prahy do Bratislavy pôjde o 15:19, druhý o dve hodiny neskôr cez Brno do Starého Mesta u Uherského Hradiště. Z Brna budú vlaky vychádzať do Prahy o 6.09 a 7.09. RegioJet sa už na jar obrátil na ministerstvo dopravy Českej Republiky aby zrušilo aj Ex 572/573 Josef Ressel, čo odôvodnil takto:

    „Spoj společnosti RegioJet nabídne minimálně stejnou kvalitu a násobně vyšší přepravní kapacitu. Daný spoj společnosti RegioJet bude taktéž provozován na vlastní nebezpečí a náklady této společnosti. Není proto důvod, aby jemu odpovídající spoj byl zajišťován duplicitně v závazku veřejné služby.“

Autor: Lukáš Hučko

Expresné vlaky medzi Prahou a Brnom sú súčasťou expresnej linky Ex3, no stále sú v strate. Minulého roku za ne štát zaplatil 329 miliónov korún. Po nasadení nových jednotiek Railjet strata síce klesla, no stále je to na úrovni 70 korún za kilometer. České dráhy sa zatiaľ nevyjadrili, či neobjednaný pár vlakov budú naďalej prevádzkovať na vlastné riziko.


Jančura žiada o zrušenie nočných vlakov na Slovensko

 

RegioJet však zatiaľ neuspel so žiadosťou o zrušenie objednávky nočných vlakov na Slovensko. Jančura žiada o zrušenie vlaku EuroNight Slovakia. Bohemia už jazdí na vlastné riziko.

Všetky nočné vlaky, ktoré štát objednáva, sú čím ďalej stratovejšie aj kvôli tomu, že na Slovensko jazdia už aj obaja súkromní dopravcovia cez noc a ponuka sa tak výrazne zväčšila.

„RegioJet a Leo Express dnes nabízí větší kapacitu než České dráhy. Proto spoj Slovakia již není možno nazývat závazkem veřejné služby, neboť RegioJet má obdobnou obslužnost a jede pouhých 15 minut před tímto vlakem. Je to povinnosti ministerstva dopravy monitorovat nabídku dopravců, kteří provozují vlaky do Košic již třetím rokem,“ dodal Jančura.

Zdroj informácií: idnes.cz

Autor titulnej fotografie: Marián Končelík

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *