Váš železničný magazín
Registrovať sa

RegioJet a další dopravci předložili ministerstvu dopravy nabídky na provozování objednávaných dálkových spojů od prosince 2019

Tlačové správy 17.5.2018 9:09 administrator Zobrazené: 2353

Dopravci reagovali na notifikaci zveřejněnou ministerstvem dopravy. To by mělo začít neprodleně jednat, aby včas vybralo dopravce s nejvýhodnější nabídkou na provozování těchto spojů od prosince 2019

 

RegioJet předložil ministerstvu dopravy nabídku na provozování souboru objednávaných mezinárodních a vnitrostátních dálkových spojů pro období od platnosti jízdního řádu 2019 / 2020 (od prosince 2019), kdy skončí stávající desetileté smlouvy s Českými drahami. RegioJet předložil nabídku, jejíž využití by představovalo úsporu veřejných financí v řádu stovek milionů korun a současně lepší služby, výhodnější ceny a další benefity pro cestující.

 

“Na všech trasách, kde začaly jezdit vlaky RegioJet a dalších nových dopravců, došlo ke skokovému navýšení počtu cestujících na železnici. Česká republika drží díky silné konkurenci v nedotované dopravě celoevropské prvenství v nárůstu zájmu zákazníků o železniční dopravu. V rozmezí let 2010 až 2016 se zájem o cestování na železnici zvýšil o unikátních 34 %. To se nepodařilo žádné jiné zemi v EU za posledních 25 let,” říká Jiří Schmidt, ředitel provozu společnosti RegioJet.

 

 

RegioJet a také další dopravci – Arriva a Leo Express reagovali na tzv. notifikaci – tedy výzvu zveřejněnou přibližně před rokem ministerstvem dopravy v evropském věstníku veřejných zakázek. Zde ministerstvo dopravy oznámilo záměr přidělit tuto veřejnou zakázku dopravci, který předloží nejvýhodnější nabídku.

“Ministerstvo dopravy dostalo od více dopravců v řádném termínu seriózní nabídky a má k dispozici veškeré podklady, aby je mohlo začít co nejdříve začít posuzovat a vyhodnocovat. Očekáváme, že se těmto nabídkám začne neodkladně věnovat tak, aby s péčí řádného hospodáře vybralo dopravce, kteří budou dálkové spoje od prosince 2019 provozovat za nejvýhodnějších podmínek pro stát a pro cestující”, doplňuje Jiří Schmidt.

Soutěžení spojů a otevírání železnice je aktuálně doménou řady evropských zemí. Nejnovějším příkladem mohou být také skandinávské země.

Například v Norsku připravují majetkové oddělení všech vozidel od státního dopravce NSB, a to včetně jejich údržby. Všechna vozidla bude vlastnit a udržovat státní firma, která je dopravcům bude půjčovat. V tendrech budou mít uchazeči kompletní přehled o tržbách a počtech a struktuře cestujících. Všechny tratě se přesoutěží v sedmi balíčcích během příštích pěti let a již aktuálně jsou otevřeny tři tendry. Soutěžit začíná také Finsko – a to celou oblast od Helsinek po Tampere a také Švédsko začalo postupně od letošního roku soutěžit provoz všech objednávaných vlakových spojů.

 

V návaznosti na řádné předložení nabídek ze strany dopravců by nebylo přijatelné, aby ministerstvo dopravy, přestože obdrželo nabídky dalších dopravců a má k dispozici veškeré podklady, zbytečně prodlužovalo dobu, než se těmito nabídkami začne zabývat.  Aby vznikla situace, kdy vinou takového prodlení pak ministerstvo bude výběr dopravce řešit v nereálném šibeničním termínu, který samozřejmě neumožní komukoli jinému, kromě Českých drah, připravit se včas na zahájení provozu. Věříme v profesionální přístup ministerstva dopravy a ve skutečný zájem nabídnout lepší služby na železnici – výhodnější pro cestující i stát.

 

 

Autor titulnej fotografie: Bc. Miloš Chomjak

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *