Váš železničný portál
Registrovať sa

RAILION – prvá európska nákladná železnica (foto)

Zahraničie 16.5.2006 10:00 Juraj Streber Zobrazené: 1188

Aj na našich koľajniciach sa môžeme stretnúť s logom RAILION. Čo vlastne znamená? Znamená okolo 100 000 transportov. Každú noc a deň. Krížom cez kontinent. Zo severu na juh, zo západu na východ. To je RAILION, prvá nákladná železnica Európy.

Stratégia spoločnosti

= Koľajnice dokážu rásť len ak prekonávajú hranice = to je slogan Railion-u. Ako najväčší železničný cargo transportér Európy prepravuje náklady bezpečne, s vysokou kvalitou a so zameraním na ochranu životného prostredia. To je hlavné krédo spoločnosti patriacej nemeckým spolkovým železniciam Deutsche Bahn DB.

Aby sa mohlo toto všetko uskutočňovať efektívne a so zameraním na zákazníkov, zamestnáva 25 000 ľudí po celej Európe. S cieľom popohnať dopredu európskosť železníc a rásť spolu so zákazníkmi.

História spoločnosti

1. septembra 2003 keď zmizla značka DB Cargo zo stien vlakov, začala sa existencia Railion Deutschland. Novému názvu pre DB Cargo predchádzala však ešte kúpa logistického koncernu Stinnes AG, ktorý mal zabezpečiť logistiku transportov. A tak teraz pozotáva rezort logistiky DB až zo 4 spoločností – Railion, Stinnes Freight Logistics, Stinnes Intermodal a Schenker.

S týmto novým zastúpením mohla železnica prvýkrát bez obáv nastúpiť do boja proti silnejúcej cestnej nákladnej doprave. Odložila tak nálepku „iba transportéra“ a začala disponovať možnosťou, poskytnúť zákazníkovi kompletné logistické služby, a to nie len v Nemecku, ale v celej Európe, dokonca i v celom svete.

Okrem Railion Deutschland tak dnes nájdeme v Európe Railion Dánsko zabezpečujúcu spojenie so severom, Railion Holandsko zabezpečujúcu silné spojenie s najväčšími európskymi prístavmi a Railion Italia, novú spoločnosť pre severozápad Talianska.

Európska železničná sieť

Základom úspechu Railion-u je celoeurópska a výkonná železničná sieť. To čo platilo pre cestnú nákladnú dopravu už dávno sa stalo realitou aj pre železnicu – preprava bez hraníc v rámci Európy bez hraníc. Už dnes sa pohybujú stovky nákladných vlakov bez pohraničného zdržania a colných procesov krížom cez celý kontinent.

Súčasťou tejto siete sú zoraďovacie nádražia po celej Európe, s ktorých pomocou smerujú nákladné vlaky tým smerom, ktorým majú. V centrále Railion-u prebieha ich elektronická kontrola, ich odchody, organizácia obchádzok v prípade nutnosti, nasadenie lokomotív a personálu, tu sa jednoducho zbiehajú všetky nitky ovládajúce chod spoločnosti.

Vozňový park

Či tekuté, drtené, pevné, malé alebo veľké, 105 000 vagónov určených pre všetky druhy nákladov, prepravuje zákazky ako v bavlnke. Ich zoraďovanie sa deje s výdatnou podporou posunovacích lokomotív silných ako lev, ktoré sú po výmene motorov nie len ohľaduplné k životnému prostrediu, ale dokonca sú mnohé z nich ovládané na diaľku!

Aby mohlo byť 280 miliónov ton nákladov ročne doručených na miesto určenia, nemôžu chýbať diaľkové lokomotívy slúžiace pre samotnú prepravu. Konečný počet lokomotív tak dosahuje číslo, z ktorého sa nejednému zakrúti hlava – 2900. Ide predovšetkým o lokomotívy typu DB 145, 151, 152, 155, 182, 185, 189, 232, 233, 234 a 241.

Budúcnosť

Základným politickým cieľom Európy je jej globalizácia. Ta má slúžiť na zvýšenie kvality života všetkým. Železničná doprava môže k nej výrazne prispieť, ešte viac ju prostredníctvom oceľových žíl utužiť. Veď ako hovorí už názov – Railion…

Autor: Juraj Streber (montoya)
Autor fotografií: Quito, fotografie boli použité so súhlasom autora, zdroj: railpictures.net

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: RAILION – prvá európska nákladná železnica (foto)

okuliarnik zo dňa 11.7.2007 2:40

zaujímavé foto

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *