Váš železničný portál
Registrovať sa

Raildays 2008

Česká republika 28.6.2008 22:20 Ing. Jiří Strnisko Zobrazené: 1092

 Ve dnech 17. – 19.06.2008 v Ostravě proběhl již 9. ročník mezinárodního veletrhu drážní techniky, výrobků a služeb pro potřeby železniční a městské kolejové dopravy.

Letošní ročník železničního veletrhu se nesl ve znamení osobních vozů. Byli však zde i zástupci železničních hnacích vozidel. Návštěvník mohl vidět lokomotivu řady 140 052 po generální opravě, kterou provedla společnost ČMŽO Přerov a lak společnost OLPAS Krnov (https://www.railpage.net/modules/news/article.php?storyid=1706).


140 052 na železničním veletrhu Czech Raildays 2008

Z histrorických vozidel byla k vidění bobina řady E499.004 spadající pod DKV Olomouc PJ Bohumín.


E499.004 při své prezentaci na veletrhu Raildays 2008

Představena bala hybridní žehlička řady 218.028 z produkce SOKV České Budějovice určená pro společnost ČD Cargo. Lokomotiva je určena pro staniční posun a posun na vlečkách. Jedná se o dvouzdrojové vozidlo, kdy na nezávislé trakci pohání lokomotivu 6-ti válcový řadově uspořádaný spalovací motor Caterpillar s výkonem 384 kWa trakčním generátorem firmy Siemens Drásov.


Prototypové vozdilo řady 218.028 společnosti ČD Cargo SOKV České Budějovice


Pohled na motor Caterpillar v lokomotivě 218.028


Stanoviště strojvedoucího

Z dalších hnacích vozdiel mohl návštěvník vidět dieselelektrickou lokomotivu řady 744.703 určenou pro traťovou a posunovací službu společnosti SD-Kolejová doprava. Lokomotiva je poháněna spalovacím motorem Caterpillar 3508 B DI-TA s výkonem 970 kW s elektrickým přenosem výkonu AC/DC. Úpravu lokomotivy provedla společnost CZ-Loko.


Lokomotiva řady 744.703

Ze zástupců motorových jednotek byla k vidění dvojdílná Regionova společnosti Parsnova Šumperk, dnes již spadající pod ŠKODA Transportation.
Na veletrhu byl předveden osobní vůz řady Bdmtee s upraveným interiérem. Došlo k výměně koženkových sedadel za nová a také k výměně nosičů zavazadel cestujích – podélně nad okny. Uspořádání sedadel působí zvláštním dojmem.Celkový interiér vozu působí jdojmem jakoby vše bylo sešito velmi „horkou jehlou“.


Interiér vozu Bdmtee

Ve voze je možnost přepravy kol. Nosiče kol jsou umístěny v oddíle pro cestující. Je dobré, že je myšleno i na cestujíc s koly, ale… Již při vstupu do vozu cestujícím s kolem zavazí madlo, které je umístěno uprostřed.


Nosiče kol ve voze Bdmtee

Po překonání toho problému nastane další, překonat úzké dveře do oddílů pro cestující…Po odstranění těchto nedostatků to bude naprosto dokonalé (mohu tak mluvit z vlastních zkušeností).


Vstup do vozu Bdmtee a zmiňované madlo…

Dalším vozem, který se návštěvníkům představil byl modernizovaný osobní vůz Bee. jedná se o čtyřnápravový plně klimatizovaný vůz druhé třídy určený pro rychlosti do 160 km/h. Modrenizace vozu spočívá v dosazení klimatizace, náhradou niklkadmiové baterie olověnou gelovou baterií, dosazením uzavíratelného systému WC a dále byly dosazeny determální skla. Dále bylo dosazeno průběžné vedení epb podle UIC 541-5, nahrazení 13-ti žilového kabelu za 18-ti žilový, dosazení elektropneumatické brzdy a přemostění brzdy záchranné. V interiéru bylo změněno čalounění sedadel a podlahová krytina. venkovní nátěr byldoplněn o reflexní nátěr střechy. Modernizaci vozu provedla společnost ŽOS Trnava.


Oddíly pro cestující ve voze Bee

ŽOS Vrútky představily modernizované vozy řady WRRmeer a Bmpeer. Restaurační vůz řady WRRmeer s jídelním oddílem, kuchyňkou a bistro oddílem vznikl rekonstrukcí původního vozu řady BRcm. Vnitřní prostor vozu má na dva nástupní prostory, jídelní prostor, bistro prostor a kuchyňku. Vůz je vybaven uzavíratelným systém WC. V jídelním oddíle se nacházejí stolky s dvojsedadly a jednsedadly, které jsou uspořádány proti sobě. V bistro oddíle je zabudovaný výdejní pult přecházející do odkládajícího pultu s barovými stoličkami. Naproti jsou umístěné obloukové sedcí boxy se stolky. Zásobování vozu elektrickou energií je z průběžného vysokonapě´tového vedení pomocí centrálního zdroje energie. Vůz je vybaven podvozkem GP 200 s kotoučovou brzdou.


Kuchyňka ve voze WRRmeer

Bistro oddíl ve voze WRRmeer


Jídelní oddíl vozu WRRmeer

Vůz řady Bmpeer je řesšen jako velkoprostorový rozdělěný příčkami na dva oddíly. V prostoru pro cestující se nachází dvojsedadla, ktera jsou uspořádána proti sobě. Na konci vozu v prostoru pro cestující se nacházejí police pro nadrozměrné zavazadla, při kterých jsou dvojsedadla uspořádána za sebou. Vůz je vybaven uzavíratelným systémem WC a podvozky SF 300-2S/MG s kotoučovou brzdou a magnetickou kolejnicvou brzdou.


Oddíl pro cestující vozu Bmpeer


Poličky pro nadrozměrná zavadla ve voze Bmpeer

Z vozů bylo ještě možno spatřit Polský vůz řady Asdmnu a vůz první třídy Apee společnosti ČD. a. s. Velice mě zaujala zábrana znemožňující vstup do klejiště v blízkosti železničních přejezdů a na širé trati.


Zábrana ke vstupu do kolejiště

Na stánku společnosti ŠKODA TRANSPORTATION byl vystaven model nové vícesystémové lokomotivy řady 380, která by měla být oficiálně veřejnosti představena na mezinárodním železničním veltrhu Innotrans v Berlíně.


Model lokomotivy řady 380

V hale pak byly stánky jednolivých výrobců a dodavatelů železniční techniky. Veletrh Czech Raildays 2008 byl z mého pohledu zdařilý a každý si určitě přišel na své. Velké poděkování patří organizátorům veletrhu.

Autor: Strnda

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Raildays 2008

andersen zo dňa 28.6.2008 16:23

dobrá habaďúra pre gumokolesové vehikle . Neviem, či to bude aj používané, ale polícia a kukláči by iste mali o tento patent veľký záujem ! 💡

Reagovať

passion zo dňa 28.6.2008 18:24

„Při jízdě na závislé trakci je hnací vozidlo poháněno trakčním generátorem firmy Siemens Drásov. „

To snáď nie… 😀 😀 😀 . Vtedy to ide z troleja, nie?

Reagovať

Venca zo dňa 28.6.2008 18:38

Taky jsem tam byl a moc se mi to líbilo. Hlavně pohybovat s páčkama v nový regionově, to už je něco jinýho než v 810. 😀

Reagovať

eminem zo dňa 28.6.2008 22:19

takéto výstavy to by bola pre mna paráda no ale čo ……ked máločo z toho sa zavedie do praxe a máločo si omakám…..tak som rád že aspon vidím foto na týchto stránkach

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *