Váš železničný portál
Registrovať sa

Prvý parný deň na Rendezi

História 20.4.2013 22:00 M262.061 Zobrazené: 2717

Po viac ako štvrťročnom pôste sa fanúšikovia dočkali prvého parného vlaku vypraveného pri príležitosti zahájenia múzejnej sezóny 2013. Celú akciu pripravili v spolupráci: Železnice Slovenskej republiky, Múzejno-dokumentačné centrum, Klub priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava, Občianske združenie Vláčikovo, Albatrosklub Bratislava a Klub železničnej nostalgie Bratislava východ.

Trasa parného vlaku bola oproti minulým rokom zmenená a vlak odchádzal z bratislavskej hlavnej stanice do Devínskej Novej Vsi a späť s pokračovaním na Rendez. Novú trasu som uvítal práve pre zmenu už tradičných fotomiest, ktorých pri jazdách po bratislavských spojkách nie je až tak veľa a najmä sú už notoricky známe a opozerané. Svoju reportáž, do ktorej som zaradil aj vlaky pravidelnej osobnej dopravy i vlaky nákladné, pokiaľ išli, začínam oproti depu. Presnejšie, v mieste medzi odstavenými osobnými súpravami a odstavenými vozňami v blízkosti mostu do depa. Na tomto mieste, ktoré som si vybral pre začiatok reportáže, je jeden fotograf z Rakúska a dvaja iní sú na moste. Dozvedám sa, že súprava parného vlaku z Rendezu ešte nešla a zároveň mi ukazuje fotku ponorky 730.617, ktorá „obsadila“ prvú traťovú koľaj a tak vlaky idúce od Galanty prichádzajú odklonom cez „modrý“ most. Ponorka je pomerne ďaleko od nás, ale na fotografiách je ju vidieť. Mal som ale šťastie, po obede som ju fotografoval pri presune na Vinohradoch. Ešte než sa začne čosi diať v depe, fotografujem okolo idúce vlaky.


Mimoriadne presne idúci EC 272 Avala s pestrofarebnou súpravou s modro-bielou gorilou 350.012 ide po nesprávnej koľaji.


Po tretej koľaji známej bratislavskej „päťkoľajky“ R 605 Dargov ťahá už posledné modrobiele eso 362.016.


Blíži sa desiata hodina a na koľaji oproti „môjmu“ miestu sa objavuje Albatros.


Len čo albatros zašiel za múr budovy, idú smerom na Vajnory tri rušne spoločnosti PSŽ a.s. – prenajatý 40.0076 a kmeňové 240.039 a 740.148, obidva v slušivom zelenožltom nátere.


Kvôli výluke prvej traťovej koľaje na Senec prichádza mierne zmeškaný rýchlik R 800 Tajov s brnianskym plecháčom 242.261 odklonom od „modrého“ mostu.


V čase, keď prechádzal R 600 Váh s modromodrou 362.009, albatros s pomocnými vozňami a salónom sa presunul medzi odstavené vozne, kde bude čakať na T478.1201. Ako vidieť z fotografie, sú štvornápravové poštové vozne opäť v kurze.


Aj rýchlik R 833 Tekov na čele s 362.005 ide do Zvolena odklonom cez Bratislavu východ.


Albatros klub už zostavil svoju súpravu a pomaly sa posúva smerom k hlavnej stanici.


Blíži sa štvrť na jedenásť, keď prichádza mazutka so súpravou historických osobných vozňov, cisternou a služobným vozňom pre stále potrebný požiarny vlak.


Prvé tohtoročné stretnutie albatrosa a mazutky. Touto snímkou končím pobyt pod depom, lúčim sa s rakúskym fotografom a odchádzam na hlavnú stanicu.


Historický vlak je u druhého nástupišťa, mazutka je neustále obklopená obdivovateľmi a fotografmi. Prvý parný vlak prilákal k cestovaniu takmer pol tisícky cestujúcich.


Prvý nákladný vlak, ktorý sa mi „priplietol“ pod fotoaparát, bola ucelenka so 740.711 LTE.


Historický osobný i požiarny vlak sú už zostavené a pripravené na odchod, a ja sa presúvam na ďalší vytipovaný „fotoflek“.


Len čo prídem na miesto, už prichádza z Lamača súprava kotlov s rušňami 740.763 a 740.758 spoločnosti IDS Cargo Olomouc.


V zápätí potom sa objavuje laminátka 230.045 s kontajnermi.


Po ďalších šiestich minútach prišiel očakávaný parný „pantograf“ a vďaka netypickej jari táto fotografia vyzerá skôr ako čiernobiela než farebná.


Snímka z opačnej strany vlaku je o poznanie lepšia, farebnosť zachraňuje práve Albatros.

Po odchode požiarneho vlaku odchádzam na smerom na Devínsku Novú Ves, do miest zlikvidovanej vlečky do bývalého závodu Technické sklo. Spätný odchod parného vlaku bol plánovaný po prechode EC 275 Jaroslav Hašek. Ten však mešká niekoľko minút…


… čo bol dôvod vypraviť parný vlak do Lamača po druhej traťovej koľaji.


EC 275 Jaroslav Hašek s trojkou gorilou asi o pol minúty ide po správnej koľaji.


Približne o päť minút ide neopomenuteľný požiarny vlak, ale vzhľadom na nedávny sneh žiadnu prácu nemal.

Keď požiarny vlak odišiel, rozlúčil som sa s kolegom fotografom s ktorým som zdieľal toto fotomiesto a odchádzam domov. Po obede som sa vypravil na Rendez, ale ešte predtým sa zastavujem na Vinohradoch s úmyslom vyfotografovať si M262.007 s Balm-om pri návoze návštevníkov na Rendez z hlavnej stanice.

Keď prešiel asi päťminútový prudký dážď, presúval sa cez Vinohrady pracovný vlak TSS s ponorkou 730.617.


M262.007 a 020.186 som zachytil objektívom fotoaparátu pod kulisou Malých Karpát ako vchádza k nástupišťu stanice Bratislava Vinohrady.


Výluka prvej traťovej koľaje medzi hlavnou stanicou a Vajnormi ešte trvá a tak rýchlik R 832 Tekov s atypicky sfarbenou plechovou laminátkou 242.273 ide odklonom cez „modrý“ most.


Na čele EC 277 Slovan ide mimoriadne Thales 350.006.


Ďalším vlakom fotografovaným na Vinohradoch bol rýchlik R 609 Spišan s „Petrom“ 361.005.


Načas idúci R 604 Dargov s modromodrým Esom 362.008 zastavuje na Vinohradoch.


Posledným vlakom, ktorý fotografujem na Vinohradoch, je EC 276 Slovan na čele s druhým prototypom 350.002.

Po exponovaní tejto snímky vypínam fotoaparát, nasadám do auta a idem na Rendez. Aké je ale moje prekvapenie, keď s veľkými ťažkosťami hľadám miesto na zaparkovanie, čo nakoniec svedčí o veľkom záujme širokej verejnosti o túto vždy v roku prvú jazdu parného vlaku a o akcie s tým spojené a konané v samotnom srdci múzea. To sa mi nakoniec darí, a ja sa môžem už v kľudu venovať všetkému, čo nám pripravili členovia už spomenutých klubov. Okrem atraktívnych, ako je vozenie detí na stanovišti parného rušňa a na drezinách, sú tu aj ďalšie, dalo by sa povedať už tradičné podujatia (výstava historických koľajových vozidiel, prehliadky múzea so sprievodcom vo vybraných časoch, prezentácia modulového koľajiska, detský kútik so zábavnými a náučnými hrami, premietanie filmov so železničnou tematikou v trubkárni) a ako určité prekvapenie a spestrenie železničnej tematiky predstavili zberatelia „nákupných“ tašiek – Fiatov 126P svojich miláčikov. Na druhej strane treba povedať, že výstava vozidiel bola „chudobnejšia“ o jedničkovú karkulku T444.182 a dva osobné vozne s plochou strechou (päť a šesťokeňák), ktoré sú od konca minulého roka súčasťou kolekcie historických vozidiel v Tisovci.

Ako prvá začala voziť deti mazutka, albatros čaká na okamih, kedy ju vystrieda.


Tieto dve fotografie zachytávajú nástup detí na stanovište mazutky a jej rozjazd.


Druhý spoj na hlavnú stanicu v podobe klasickej súpravy M262.007 a 020.186 pomaly cúva von z areálu múzea.


Je krátko po pol tretej a prišiel čas vystriedania rušňov, teraz bude drobotinu voziť Albatros.


V prevádzke boli dreziny Warszava a Tatra T 14/52 Vm 0563000, z iného uhlu vidíme ešte aj tretiu drezinu s karosériou Škody 1202.


Konečne sa slnko vyhuplo spod mrakov a zalialo svojimi lúčmi celý areál múzea.


Albatros je holt Albatros, vrchol československej konštrukčnej lokomotívnej školy, čo je zrejmé aj z tohto pohľadu na rušeň sa spojnicami a ojnicou v „predpísanej“ polohe pre fotografovanie.


Rovnako majestátny je pohľad na mazutku predstavujúcu zasa inú konštrukčnú školu, u ktorej bola uprednostnená jednoduchosť a rýchlosť jej stavby ……


Keby bol tento záber realizovaný o mesiac neskôr, vynikala by okrem ladných tvarov albatrosa pestrá zeleň okolitých stromov.


Spestrením prvého parného dňa bola výstava milých osobných aut Fiat 126, nazývaných ľudovo „nákupná taška“.


Obaja hlavní aktéri prvého parného dňa – mazutka 555.3008 a albatros 498.104.


Tretím „živým“ exponátom na prvom parnom dni bol motorák M262.007, ktorý schádza z točne a o chvíľu už bude zasa pripravený odviesť ďalších návštevníkov múzea na hlavnú stanicu.


Ďalšie klasické exponáty MDC zahalené dymom z Albatrosa.


Je už trištvrte na štyri a záujem o zvezenie sa na stanovišti parného rušňa neutuchá.


Každá akcia sa raz končí a ja tiež odchádzam. Na záver príjemne prežitého dňa ešte fotografujem neďaleko Vinohradov na hlavnú stanicu idúcu motorovú súpravu.

Text a foto: © M262.061

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Prvý parný deň na Rendezi

vladdo zo dňa 22.4.2013 8:18

Ten modrý pošťák radu Postw pokiaľ si ja pamätám, tak chodil pár rokov dozadu na R 600 Váh, akurát bol spolu s ďalším asi pred 1-2 rokmi na reko v ŽOS Trnava, ale vidím že ho asi umyli, keď je taký pekný modrý. To je tuším jediný R na sieti ŽSR v ktorom sa prepravuje pošta z Košíc do Ba (?). Potom už len v dvojosových vozňoch v Os vlakoch. Ešte ma zaujala jedna fotka a to ako M 262.007 vchádza na točňu na Rendezi tak vľavo je vidno časť zrejme nejakého starého žeriava, to bude asi nový prírastok do zbierok MDC?

Reagovať

Designer zo dňa 25.4.2013 14:50

[b]áno, jedná sa o EDK 80, ktoré bolo získané z Explózie Vrútky.[/b]

Viac info možno povenia chlapci z MDC…
[i]LINK:[/i] http://www.tratovestroje.wbs.cz/EDK-80.html

:byebye: :byebye:

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *