Váš železničný portál
Registrovať sa

První vlak kombinované přepravy ČD Cargo

Česká republika 10.6.2006 10:00 Juraj Streber Zobrazené: 1128

Česká republika je od vstupu do Evropské unie, kdy došlo k liberalizace mezinárodní silniční dopravy na našem území, zaplavena kamionovou dopravou. Statisíce kamionů projíždějících každý měsíc přes území ČR znepříjemňují život všech lidí, kteří bydlí okolo hlavních silničních tahů. Částečné řešení situace nabízí kombinovaná doprava Českých drah, a. s. 8. 6. 2006 do Lovosic dorazil první vlak kombinované přepravy vezoucí tzv. sedlové návěsy a výměnné kontejnerové nástavby.

Vlak na mezinárodní přepravní relaci Lovosice – Hamburk Billwerder bude veden třikrát týdně. Z Lovosic bude vyjíždět každé pondělí, středu a pátek a přijíždět do Lovosic bude v úterý, ve čtvrtek a v sobotu. Trasu Hamburg – Lovosice vlak zvládne za 9 hod.14min. (opačným směrem za 10 hod.11 min). Průměrná rychlost tohoto vlaku se bude pohybovat okolo 65 km/h. Vlak bude odbavován ve veřejném kontejnerovém překladišti ČD a.s. v Lovosicích, jehož provozovatelem jsou České dráhy, a. s. Na období 2006 – 2008 je naplánována rozsáhlá modernizace a rozšíření tohoto překladiště, což přinese další zkvalitnění služeb nákladní dopravy Českých drah. Operátorem vlaku je společnost Bohemiakombi s.r.o., v níž České dráhy drží 20 % podíl.


Kombinovaná doprava železnice/silnice je progresivním systémem, který se vyznačuje spolehlivostí, kalkulovatelným časem dodání, krátkou přepravní dobou, a to vše při výhodných cenách. Tento způsob dopravy odlehčuje silnici a šetří tak životní prostředí. Zároveň poskytuje větší ochranu přepravovanému zboží před ztrátou a poškozením. Další nespornou výhodou kombinované dopravy je možnost termínovaného dodání zásilek ucelených vlaků s přesností na hodiny. K rychlosti a přesnosti dodávek přispívá i způsob odbavení vlaku na hranicích. Vlak bude odbavován v režimu tzv. technické a komerční důvěry, což znamená pouhých 10 minut pobytu vlaku na hranicích (v železniční stanici Děčín). Kombinovaná přeprava se na celkovém objemu přeprav Českých drah podílí zhruba 7%. Vzhledem k rostoucí poptávce po kombinované dopravě se dá očekávat nárůst tohoto poměru.

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *