Váš železničný portál
Registrovať sa

První soukromý rychlík bude konkurovat Pendolinu

Česká republika 19.4.2006 4:20 Juraj Streber Zobrazené: 1875

Na české koleje vyjede první soukromý rychlík. Za půl roku chce na lukrativní trať Praha-Ostrava nasadit svůj RTExpress soukromá železniční společnost Railtrans. „Počítáme s devíti páry vlaků po dvou hodinách denně,“ uvedl jednatel firmy Petr Šimral.
– levnější než České dráhy
– lokomotiva zatím nemá povolení k provozu
– o vlacích přemýšlí i Student Agency Železnici v Česku nadále kralují především státní České dráhy. Soukromé vlaky jezdí jen na některých menších regionálních tratích. Na jedné z nich působí i Railtrans, která se jinak zaměřuje hlavně na nákladní vlakovou dopravu.

Teď si brousí zuby na větší sousto a svým rychlíkem RT Express chce konkurovat horké novince Českých drah, rychlovlaku Pendolino.

Levnější než České dráhy

Za cestu prvním soukromých expresem lidé zaplatí méně než v případě pendolina. „Ve druhé třídě by cena neměla převýšit úroveň kilometrické banky Českých drah,“ uvedl Šimral. To je 250 korun. Za pendolino se u Českých drah připlácí ještě 200 korun.

Narozdíl od jiných rychlíků a regionálních spojení nebude Railtrans na RT Express pobírat od státu dotace. „Trať z Ostravy do Prahy je asi jedinou v republice, kde se díky počtu cestujících dá jezdit bez dotací,“ míní Šimral.

To potvrzuje i Jiří Mužík ze Sdružení železničních společností, podle něhož je v republice ještě jedna podobná trať. „Při troše šikovnosti si o to říká i trať z Prahy do Brna, i když na ní je větší konkurence automobilové dopravy. Do Ostravy je vlak výhodnější,“ vysvětlil Mužík.

České dráhy dostávají dotace od státu na stejné trati na rychlíky a osobní vlaky, bez příspěvku jezdí jen vlaky Pendolino a InterCity nebo EuroCity. Za použití tratě musí platit dopravci Správě železniční a dopravní cesty, kilometr přijde podle váhy vlaku na nejméně 6,50 koruny.

Šimralova firma chce vynikat především službami, každý vagon první třídy bude mít například vlastního stevarda. „Vlak bude mít různé vagony, od kuřáckých až po vozy pro matky s dětmi,“ dodal Šimral.

Nové vlaky Railtransu budou po cestě zastavovat jen v Olomouci acestu z hlavního města do Ostravy zvládnou za 3 hodiny a 37 minut, tedy o dvacet minut pomaleji než pendolino.

České dráhy říkají, že se konkurence nebojí. „Nabídka Českých drah na trase Praha – Ostrava je zcela bezkonkurenční z hlediska rychlosti přepravy i nabízeného servisu,“ říká mluvčí drah Aleš Ondrůj. Podle něj se navíc spojení zrychlí až pod tři hodiny.

Lokomotiva zatím nemá povolení k provozu

Plány Railtransu mohou ještě zkomplikovat státní úřady. Firma pro své rychlíky vybrala německé lokomotivy Siemens, které dosud nemají povolení k provozu na českých kolejích. „Česká lokomotiva není k dispozici,“ vysvětlil Šimral. Typy vagonů zatím firma vybírá.

Firma už si zažádala o místo na lukrativní trati. Podle náměstka pro dopravní cestu ze Správy železniční dopravní cesty Miroslava Konečného by technicky neměl být problém, aby se soukromé vlaky na trať mezi Prahou a Ostravou vešly.

Railtrans se chce podívat i na další železniční spojení v republice. Zatím jezdí jen s nedotovaným vlakem z Liberce do Žitavy, kde úspěšně konkuruje Českým drahám. I když přiznává, že bez dotací je jejich provoz ztrátový.

Cesta z Liberce do Hrádku s Českými drahami přijde na 34 korun, Railtrans si účtuje dvacetikorunu. Zajímá se i o další tratě, které stát nebo kraje dotují.

O vlacích přemýšlí i Student Agency

Soukromí železniční dopravci, kteří vozí i cestující, jsou v Česku zatím spíše výjimkou. Soukromé vlaky jezdí jen na regionálních tratích. Viamont na Karlovarsku a Trutnovsku, na Moravě působí Connex Morava aOKD Doprava.

Žádný zatím nejezdí rychlíkové nebo expresní spoje. O vstupu na železnici uvažuje například i převážně autobusová společnost Student Agency.

„S Railtransem jsme jednali, ale půjdeme vlastní cestou. Chceme mít nové soupravy,“ řekl Jančura, který vlastní vlaky chystá v prosinci roku 2008.

Konkurence na dráze není v řadě zemí EU ještě zcela běžná, přesto soukromých dopravců přibývá. Například v Německu vypravuje expresy firma Connex k Baltskému moři, v Anglii jezdí na každé trati několik konkurenčních dopravců včetně například dceřiné firmy Virgin Trains miliardáře Richarda Bransona.

Zdroj: iDNES, foto: Jiří Strnisko

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: První soukromý rychlík bude konkurovat Pendolinu

strnda zo dňa 19.4.2006 20:15

konečně se něco děje. to už tu mělo být dávno taková konkurence. ČD na to hned zareagovaly a chystají změny v cenách jízdného a také udělají nové vlakové spojení. je zajímave že cestovat mezi Ostravou a prahou je nejdražší s nejvetšími příplatky. pokud chce jet někdo přímo tak si pěkně připlatí. jezdí zde pouze IC SC nebo EC. to třeba mezi prahou a Brnem se cestující přepraví bez problémů. Je zde totiž konkurence od Student agenci.
Je dobré že tudy snad možná budou jezdit i taurusy, aspoň bude co fotit. jen ať se tento projekt podaří a ČD ztratí post monopolu…..

Reagovať

Juraj Streber zo dňa 19.4.2006 21:21

Naprosty suhlas Jirka. Aj ked je to dvojsmecna zbran – napr. v Anglicku uz na to doplatili. Sukromni prepravcovia setrili kde sa dalo a tak sa zacali hromadit aj poruchy a nehody… 😕

Reagovať

rk_kn_st2 zo dňa 20.4.2006 15:36

Keď dokážu s RT Expresom konkurovať Prnďolínu, potom načo im je tento drahý a poruchový patent ? 😆

Reagovať

rk_kn_st2 zo dňa 20.4.2006 15:38

Štát si musí ponechať infraštruktúru – údržbu, riadenie prevádzky , kontrolu, štátny technický dozor a potom to všetko zostane na dopravcovi, keď nebude dbať na údržbu a techniku !

Reagovať

ACLine zo dňa 21.4.2006 6:27

Tak to som zvedavy ako dopadne prve „Right of the Way for passengers“ na „zapade“. 😀

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *