Váš železničný portál
Registrovať sa

První EffiShunter 1000-M pro ČD Cargo

Tlačové správy 31.7.2019 11:13 Peter Dirga Zobrazené: 1004

Společnost CZ LOKO předalo včera nákladnímu dopravci ČD Cargo prototyp modernizované lokomotivy řady 742.71x. Jde o první ze série padesáti objednaných strojů. Kromě nákupu lokomotiv je zásadní modernizace starších vozidel další cestou k postupné obměně lokomotivního parku ČD Cargo.

„Typ EffiShunter 1000-M (řada 742.71x) technicky vychází z řady EffiShunter 600, nicméně změn je tolik, že se jedná o téměř úplně nový produkt. Zjednodušeně lze říct, že jsme postavili náš EffiShunter 1000 na platformu původních lokomotiv 742,“ říká Jan Kutálek, obchodní ředitel CZ LOKO..

Lokomotiva je kromě posunu určena pro středně těžkou traťovou službu a je vybavena všemi moderními prvky, které CZ LOKO do svých lokomotiv zákazníkům nabízí. Jde například o on-line monitoring a diagnostik, vícečlenné řízení, sofistikovaný kamerový systém, bezpečnostní prvky nebo zabezpečovací zařízení.

 

„Přestože se v rámci našeho portfolia snažíme o maximální možnou míru unifikace a standardizace technického řešení, v tomto případě se jedná o tak velkou a významnou zakázku, že jsme již od začátku projektu úzce spolupracovali s mnoha odborníky ČD Cargo. Výsledné vozidlo pak reflektuje jejich technické a provozní požadavky,“ dodal Jan Kutálek.

První lokomotiva 742.711 prošla sérii klíčových testů na zkušebním okruhu ve Velimi. Nyní pokračuje ověřovací provoz přímo u zákazníka. Po jeho dokončení v lednu příštího roku se předpokládá definitivní schválení této řady, završené vydáním Typového průkazu a Průkazu způsobilosti drážního vozidla.

 

Schválena přitom bude nejprve varianta bez jednotného evropského zabezpečovače ETCS, jehož instalace proběhne až v rámci sériových lokomotiv. Důvodem je především zkrácení lhůty pro vyhodnocení zkušebního provozu a minimalizace počtu zkoušek, pro splnění náročného časového harmonogramu. Ten předpokládá modernizaci jedné až dvou lokomotiv měsíčně do počtu padesáti kusů. Se zahájením sériových modernizací se přitom počítá začátkem příštího roku. U dalších lokomotiv bude zároveň přihlédnuto k věcným připomínkám obsluhujícího personálu, které vzejdou na základě zkušeností při provozu prototypu.

Pridajte sa do diskusie!

2 komentáre k: První EffiShunter 1000-M pro ČD Cargo

Werki zo dňa 1.8.2019 16:22

Možná hloupý dotaz, ale jak bude těch 50 lokomotiv označeno když se jedná o řadu 742.71x, nemělo by to být spíš 742.7xx? Začínající 11 a končící 60?

Reagovať

rp_trains zo dňa 5.8.2019 20:56

konecne dobra vec, kolegovia bratia vvedia ako na to a nie džgat bubaky do starych trubiek, palec hore!!!

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *