Váš železničný portál
Registrovať sa

Prvé zapískanie rušňa U34 "Joy"

História 16.11.2012 6:24 M262.061 Zobrazené: 2088

Na niekoľko hodín sa na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí v susedstve historickej budovy Slovenského národného divadla vo štvrtok 15. novembra zastavila na ceste domov do Čierneho Balogu unikátna parná lokomotíva U34 „Joy“, pomenovaná po uhlovom rozvode parného stroja, po precízne vykonanej oprave vo firme pána Kosíka v Borinke pri Bratislave. Tá sa mohla uskutočniť vďaka získaným financiám z projektu financovaného fondom „Pro Slovakia“ Ministerstva kultúry SR a Nadáciou Slovenského plynárskeho priemyslu.

Rušeň bol vyrobený v roku 1906 v strojárňach Maďarských kráľovských štátnych dráh v Budapešti pre lesnú železnicu Nálepkovo – Henclová. Tu slúžila až do zrušenia železnice v roku 1960. Jej prežitie do dnešných dní sa dá prirovnať k zázraku. V roku 1984 bola darovaná Čiernohorskej železnici a tam teraz po oprave smerovala.
Zastavenie sa rušňa v Bratislave bolo zorganizované pod názvom Prvé zapískanie obnovenej unikátnej úzkorozchodnej parnej lokomotívy U 34 „Joy“ ako súčasť „bratislavskej kultúrnej jesene“.


Bočný pohľad na rušeň naložený na ťahači Doprastavu, ktorý sponzorsky rušeň prepravil do Čierneho Balogu. Fotografie boli urobené ešte pred zahájením malej slávnosti.

Tri pohľady na rozvod lokomotívy. Tu treba povedať, že okrem slávnostného prvého zapískania, sa rušeň „rozbehol“ vlastnou silou po improvizovanej trati na ložiskách.

Aleš Bílek, riaditeľ ČHŽ, práve hovorí o histórii rušňa.

Aleš Bílek „prilepil“ na rušeň plakety oboch sponzorov opravy. V búdke stojí vyše osemdesiatročný pán Giertli, pracovník dopravy vtedajších Švermových železiarní v Podbrezovej, ktorý sa nezištne podieľal na jeho záchrane.

Na námestí sa zišlo pomerne veľa priaznivcov úzkorozchodných parných rušňov, ale aj náhodní chodci obdivovali krásny parný rušeň. Ale aj cestujúci v električkách sledovali tento nevšedný exponát so záujmom.

Pre účastníkov tejto malej slávnosti bola k dispozícii aj historická električka Dopravného podniku, s ktorou sa záujemcovia mohli odviesť.


V závere reportáže nasleduje ponuka niekoľkých nočných náladoviek.

Rušeň sa bude od piatka zabiehať na ČHŽ a v sobotu 8. decembra sa predstaví prvýkrát verejnosti.

© Text a foto M262.061

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Prvé zapískanie rušňa U34 "Joy"

Palio zo dňa 16.11.2012 11:26

Príjemná fotoreportáž! 🙂 Joyovi želám veľa šťastných kilometrov! :byebye:

Reagovať

Michal Timko zo dňa 16.11.2012 20:05

Rýchle,aktuálne a pekné .Super 🙂
Tú jazdu na ložiskách by som rád videl 😆
:byebye:

Reagovať

Rodny zo dňa 17.11.2012 6:28

Není problém, koukni přímo na http://www.chz.sk a tam je i video z „jízdy“ na válečkách u pana Kosíka 🙂

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *