Váš železničný magazín
Registrovať sa

Prvé pendolino dostalo nový kabát

Tlačové správy 25.9.2017 15:53 administrator Zobrazené: 1721

 České dráhy a ich dcérska spoločnosť DPOV dokončili trojmesačnú modernizáciu interiéru prvého zo siedmich rýchlovlakov pendolino. Vybavenie jednotiek, ktoré za 12 rokov prevádzky najazdili približne 27 miliónov kilometrov, už javilo známky opotrebovania. Český národný dopravca tak v júni začal s revitalizáciou prvej z nich – išlo o jednotku číslo 680.005, ktorá prešla kompletnou omladzovacou kúrou od podlahy až po strop.

 

  • České dráhy dokončili trojmesačnú modernizáciu interiéru prvého zo siedmich rýchlovlakov pendolino

  • ZSSK ponúka cestujúcim kvalitné, rýchle a cenovo dostupné spojenie medzi Košicami a Prahou

„Rozhodli jsme se provést komplexní obnovu, která se týká interiéru oddílů pro cestující, toalet, vybavení bistrooddílu, sedadel, nebo elektrických zásuvek a osvětlení,“ približuje prvky, ktoré robotníci pri modernizácii vymenili, Miroslav Kupec, člen predstavenstva ČD zodpovedný za techniku, servis a majetok. „Přesněji jsme vyměnili celkem 327 sedaček, kdy je teď místo i mezi a pod sedačkami, natáhli jsme přes dva a půl kilometru nových kabelů, vyměnili jsme kompletně klasické osvětlení za led diodová světla. Doplnili jsme také moderní prvky, které před 12 lety nebyly u vybavení vlaků obvyklé. Nově jsme do každé jednotky instalovali 28 LCD monitorů nového vizuálního informačního systému. Ve vlaku pak vzniklo i malé dětské kino, podobné tomu, které nabízejí rychlovlaky railjet, designově jsme více odlišili 1. a 2. třídu,“ uvádza prednosti vylepšení Kupec.

 

Pendolino – prvá trieda.

Prípravy pred samotnou revitalizáciou začali pre pracovníkov dcérskej spoločnosti ČD Dílny pro opravy vozidel (DPOV) už v apríli. „Nejdříve jsme na jednotce 680.005 dosadili kompletně opravené podvozky z našeho střediska v Nymburku. V průběhu května jsme pak dovybavili pracoviště, kde budeme postupně revitalizovat všechny tyto rychlovlaky – přesněji všech 49 vozů. Prostory v Praze nám umožňují modernizovat celou dvousetmetrovou jednotku rozdělenou na dvě části v uzavřené hale na dvou sousedních kolejích,“ opisuje priebeh prípravných prác Roman Kott, predseda predstavenstva DPOV. „V červnu pak odstartovala na odstavném kolejišti depa Praha samotná revitalizace demontáží původního interiéru. Od začátku července jsme pak jednotku 680.005 přistavili do upravených prostor v nedaleké hale, kde probíhala vlastní modernizace interiéru,“ vysvetľuje Kott.

 

Pendolino – druhá trieda.

 

Hoci sa súpravy bežne striedajú, vlak s novým interiérom 680.005 teraz budú môcť cestujúci stretávať najčastejšie na spojoch 240 a 241 Košičan, ktoré ponúkajú priame spojenie Česka a Slovenska. Trať z Prahy do Košíc rýchlovlak pendolino prekoná za 7 hodín a 16 minút. „Sme veľmi radi, že spoločnosť ZSSK môže ponúknuť cestujúcim kvalitné, rýchle a cenovo dostupné spojenie medzi Košicami a Prahou. Moderná vlaková súprava pendolino poskytuje komfortné cestovanie a spĺňa vysoké požiadavky cestujúcich,“ hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Rýchlovlak pendolino si slovenskí cestujúci už obľúbili. „Za rok 2015 bolo prepravených viac ako 81-tisíc cestujúcich, v roku 2016 to už bolo viac ako 96-tisíc osôb, čo predstavuje medziročný nárast o 19 %. Do konca augusta tohto roka sa už pendolinom odviezlo viac ako 80-tisíc ľudí, a preto veríme, že tento pozitívny trend bude pokračovať aj naďalej,“ dodáva Karol Martinček, člen predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu ZSSK.

 

Pendolino – bistro vozeň.

 

„Národní dopravce do příštích letních prázdnin provede rekonstrukci interiéru u zbývajících souprav, abychom měli pro naše zákazníky upravenou celou flotilu všech sedmi souprav pendolin,“ uvádza Michal Štěpán, člen predstavenstva Českých dráh zodpovedný za osobnú dopravu. „Během rekonstrukce, kdy bude vedle soupravy odstavené od léta 2015 po nehodě u Studénky mimo provoz také ještě další souprava, však žádné spoje nerušíme,“ vysvetľuje Štěpán. „Až do příštího léta je mezi Prahou a Ostravou vedeno několik vybraných tras jinak operovaných pendolinem standardní klimatizovanou soupravou sestavenou z klasických vozů v kategorii InterCity,“ dodáva Štěpán. Tie poskytnú cestujúcim klimatizované modernizované vozne s elektrickými zásuvkami. Vo vybraných vozňoch bude k dispozícii tiež wi-fi pripojenie k internetu. V súprave bude zaradený klasický reštauračný vozeň s barom. Spoje budú aj naďalej povinne miestenkové, aby mali cestujúci garantované svoje miesta.

ZAUJÍMAVOSTI Z MODERNIZÁCIE RÝCHLOVLAKOV PENDOLINO

  • Pendolina už odjazdili skoro 27 miliónov kilometrov, najviac jednotka 680.006 – takmer 4 milióny kilometrov.
  • Prepravili viac než 12 miliónov cestujúcich.
  • Modernizovaných bude 49 vozňov (z toho 2 vozne v spoločnosti Alstom po nehode s kamiónom v minulom roku).
  • Vymenených bude celkom 2 331 sedačiek.
  • Nanovo bude inštalovaných 196 LCD monitorov nového vizuálneho informačného systému.
  • Bude dosadené nové LED osvetlenie namiesto súčasného so žiarivkami.
  • V každej jednotke bude zriadené detské kino.

 

Snímky: ČD

Hovorca a riaditeľ odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s.
Tomáš Kováč
, tel.: 02/2029 7015, 0904/875 396, Rožňavská 1, 832 72 Bratislava 3
e-mail:
hovorca@slovakrail.sk; kovac.tomas@slovakrail.sk

Pridajte sa do diskusie!

7 komentárov k: Prvé pendolino dostalo nový kabát

Sklicko zo dňa 25.9.2017 21:41

A preco nechodia na trati Praha – BA??? Zufalci z manazmentu ZSR sa chvalia supravou CD…… Irenko proc ???

Reagovať

robo zo dňa 27.9.2017 9:16

ŽSR tažko

Reagovať

Sklicko zo dňa 27.9.2017 13:35

Pardon, tak ZSSK….

Reagovať

Susto68 zo dňa 27.9.2017 17:30

Návštevník

Pendolíno chodí u nás severnou trasou hlavne na PARÁDU. Aby čo najviac ľudí videlo, že aj k nám prišiel pokrok. Na takom krátkom úseku ako je BA – Kúty by tej PARÁDY asi veľa nenarobilo. Nevšimol si si, že naši „národní dopravcovia“ sa s ním chvália ako keby im patrilo ? Mimochodom – dnes som ho videl prichádzať do Košíc a bolo skoro úplne prázdne.

Reagovať

Sklicko zo dňa 27.9.2017 17:53

Z Ba do Prahy by Pendolino malo urcite lepsi cas jazdy ako klasicke supravy, vid trat z Brna do Ceskej Trebovej. To ze jazdi severnou trasou, to je naozaj na paradu a na minanie penazi a na ….. Co uz, ked to pani z manazmentu tak dohodli. Zrejme kvoli tomu,ze suprava ide cez Ostravu. O trat Praha – Ostrava sa v Cesku najviac boduje, jazdia ju CD, RJ a Leo Expres.

Reagovať

Miloš zo dňa 25.9.2017 23:34

No ono sú to zúfalí zo ZSSKND 🙂 ale to je vlastne jedno. Čo už, za peniaze čo nás stoja vlaky zadarmo by sme mali dve takéto jednotky ročne. Ale načo. My máme naše špinavé, smradlavé pojazdné domovy dôchodcov. No a má to ešte jednu výhodu, koľko plynu sa V zime ušetrí!

Reagovať

Sklicko zo dňa 26.9.2017 19:46

Je to cire zufalstvo tie ficovlaky zadarmo. Za Husaka som ako student mal zlavu na polovicne cestovne medzi skolou a trvalym bydliskom. Kde isla kvalita sluzieb tymto komunistickym dotovanim, to je cele na zaplakanie….

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *