Váš železničný portál
Registrovať sa

Prvá séria modelu Renátky beznádejne vypredaná!

Železničné modelárstvo 14.7.2010 7:50 Martin Zobrazené: 5137

Mnohí ešte nestihli ani zaregistrovať, že očakávaný model rušňa 754055 je už v predaji, no firma Roco, ktorá je výrobcom tohto modelu prehlásila, že všetky kusy tohto modelu z prvej výrobnej série už boli vypredané. Množstvá objednávok konkrétnych ľudí, či modelárstiev zabezpečilo, že sa po „Renátke“ len tak zaprášilo. Takmer rok čakali všetci nadšenci a modelári, kým sa zmocnia tohto známeho kúsku, tí čo nezaváhali, ho už majú doma a môžu sa z neho tešiť. Je pravda že vo virtuálnom svete sa začali po zverejnení fotografie prototypového kusu šíriť rôzne fámy, my si však ukážeme naozajstnú podobizeň výsledného modelu, ktorý určite nadchne i množstvo ľudí, ktorí sa modelovaniu železnice nevenujú.

Prvý krát sme mohli vidieť tento model ako grafický nákres v katalógu spoločnosti Roco „Neuheiten 2010“. Tento nákres samozrejme vyjadroval len orientačnú predstavu spoločnosti o tom, ako bude model vyzerať.

Snímok prototypového kusu modelu rušňa, priamo od firmy Roco. Tento snímok pobúril veľa ľudí, vzhľadom na to, že rám rušňa bol podľa pôvodného RAL čísla farby, ktorú aplikovala ŽOS na reálne rušne tohto radu. Problém je však ten, že „Renátka“ nemá rám podľa pôvodneho rozvrhu farieb, ale oveľa tmavší, ktorý bol zvolený ako istý „tuning“ pre tento rušeň.

Renátka je prvý model, ktorý ma na štítku znak dopravcu ZSSK. Predošlá 754.004 mala na štítku uvedeného správcu infraštruktúry, teda ŽSR. Na čele rušňa si ihneď môžme všimnúť, že tesnenia čelných okien sú už v reálnej čiernej podobe. Pri predošlom modeli 754004 sa nechal výrobca uniesť, a všetci sme nechápavo pozerali, prečo sú tesnenia strieborné…

Pár farbičiek a hneď vyzerá model lepšie! Kohúty hadicových spojok spolu s húkačkami a komínmi dostali reálnejšiu podobizeň. Model pôvodne nemá nafarbené komíny spaľovacieho motora, no pre každého modelára by takéto úpravy nemali byť problémom. Húkačky sa musia ligotať, tak ako na skutočnom rušni! Roco odlialo húkačky z obyčajného plastu, ktoré neboli až také pekné, kvôli tejto skutočnosti dostali zlatý náter.

Pohľad na pojazd a skriňu modelu. Pre reálnejší vzhľad si môžme imitáciu strojovne nafarbiť šedou farbou, prípadne ju opatinovať. Roco zobralo do úvahy namietky na veľkosť vysunutia madiel a tento model ich už má osadené primerane. Ak by však napriek tomu nebol niekto spokojný a snažil by sa madlá zatlačiť viac do skrine rušňa, ako sa to praktizovalo pri 754004, musíme ho sklamať, pretože tento model nemá diery pre madlá prevŕtané cez skriňu, ale len zapustené do skrine. Pri ich zatláčaní tak hrozí k prasknutiu skrine rušňa.

Pod hlavným krytom strechy nájdeme päticu pre vloženie digitálneho a zvukového dekóderu. Pre tých ktorí zbierajú modely len do vitríny, postačí pôvodné analógové zapojenie. Pozičné svetlá sú samozrejme pripravené systémom LED diód, teda pri analógovej prevádzke svietia aj pri malom napätí v koľaji, na plný výkon.

Drobné porovnanie detailnosti popiskov. Nenechajte sa pomýliť! Na jednom snímku je ľavá bočnica rušňa a na druhom pravá. Rozdiel je vidieť na potrubí, ktoré vedie do palivovej nádrže. Popisky sedia dokonale, podľa skutočnej predlohy. Snáď jediný nedostatok ktorý si môžme všimnúť je ten, že rušeň nemá v detailoch zaradené výrobné štítky, takže nám budú musieť vystačiť tie, ktoré sú už priamo nastriekané na ráme. Kto si však potrpí aj na výrobných štítkoch, je tu ešte jedna možnosť, ako si ich zaobstarať. Stačí si objednať ako samostatný diel výrobné štítky z rušňa 754004.

Bočné pohľady na model rušňa. Osadené sú všetky detaily okrem loga spoločnosti ČKD, ktoré však sú zaradené medzi detailmi modelu v počte 5 kusov. Masky podvozkov majú lemovanie ako v skutočnosti a tiež popisky s číslom rušňa a podvozku. Roco dbalo aj na miniatúrne detaily, ktorými sú napríklad tabuľka so Zvolenským zámkom a pod označením menovky rušňa.

Detailný snímok čela rušňa. V porovnaní s predošlou 754004, je tento model o triedu vyššie. Roco dbalo na vernosť podoby nárazníkov, takže dostali svoje lemovanie. Pozičné svetla majú krásne hlinníkové rámy, ktoré sú zabezpečené strieborným náterom priamo z výroby. Vernosť modelu s realitou je pri tomto pohľade veľmi vysoká.

Celkový pohľad na konečné štádium dokončenia rušňa s osadením detailov. Samozrejme všetko je podľa chuti vlastníka modelu. Detailisti si môžu zabezpečiť vlastné úpravy spočívajúce napríklad v kábli vlakového kúrenia, alebo opatinovaní medzichladiča kompresora na streche rušňa, čo posunie model zasa o kus bližšie k reálnej Renátke.

Krása! Čo dodať? Posúďte sami ako sa vám pozdáva nový model z dielne Roco. Napriek drobným nedostatkom, ktoré sú zasa kompenzované vylepšeniami iných častí modelu si myslím, že cena (cca 150-160eur), za ktorú ho ponúka výrobca, je absolútne primeraná. Za takýto model by sme u malovýrobcov mohli čakať viac ako dvojnásobný pokles financií v našej peňaženke. Otázne však je, či by sa to kvôli rozdielom kvality oplatilo…

Autor: 2010 © Martin Beták

Pridajte sa do diskusie!

8 komentárov k: Prvá séria modelu Renátky beznádejne vypredaná!

Juraj Streber zo dňa 14.7.2010 6:24

Roco avizovalo este predaj dalsich 600 ks, takze kto chce, mal by si co najskor objednat :byebye:

Reagovať

Liptacik85 zo dňa 14.7.2010 16:47

Chalani, koľko stojí taký model??? Orientačne…. :otocka:

Reagovať

Michal Timko zo dňa 14.7.2010 16:53

Liptacik85- treba aj čítať nie len pozerať fotky . Máš to v článku (cca 150-160eur)a to hneď v poslednom odstavci… :byebye:
Dobré čítanie a tie foto, jedna krása. 🙂

Reagovať

thorn zo dňa 17.7.2010 20:17

Do kelu, ja nechcem Renátku! Prečo to predávajú už s menom? 😕

Reagovať

okerol23 zo dňa 18.7.2010 20:41

Je to krásny model, jeden aj druhý, ale musím pochváliť aj perfektné foto. 🙂

Reagovať

railman.pb zo dňa 19.7.2010 15:26

jj pekná mašina, aj ja ju mám už doma, len ten rám mohli dať o niečo tmavší… húkačky som síce nenamaloval, ale ten zvolenský zámok sa mi zdal tmavý tak som si naň šparátkom trošičku „bodol“ bielej farby; vyzerá tak o čosi lepšie 😉 :pohoda:

Reagovať

477.013 zo dňa 5.8.2010 19:20

Odkaz autorovi:“Kto si však potrpí aj na výrobných štítkoch, je tu ešte jedna možnosť, ako si ich zaobstarať. Stačí si objednať ako samostatný diel výrobné štítky z rušňa 754004.“ Toto sa bohužiaľ nedá.ROCO zadrhlo všetky náhradné diely od čísla myslím 125000 ktoré sa už bohužiaľ nedajú objednať.Takže ani pojaz,motor z Okuliarnika… 😕 😡 😡 :bom:

Reagovať

rdPP zo dňa 24.10.2011 17:18

Krásne prepracovaná Renátka obidve su krásne…

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *