Váš železničný portál
Registrovať sa

Prvá električka "Porsche" v Prahe

Česká republika 11.4.2006 18:20 Peter Dirga Zobrazené: 1115

Do pražských ulíc vyšla pred časom prvná električka s designom od firmy Porsche. Na dalšie vozy si budú musieť „pražáci“ ešte počkať, majú pred sebou len skušobné jazdy. Vo februári odstavila novú električku drobná softvérová závada, úpravy by však pravdepodobne zniesol i interiér súpravy.

Myslí si to alespoň technik, který se na výrobě tramvají Škoda 14T podílel. Oproti klasickým tramvajím typu T3, které po Praze jezdí nejčastěji, je v některých místech nového vozu nezvykle úzká ulička mezi sedačkami. Je tu o poznání méně místa pro stojící, což může komplikovat pohyb lidí po tramvaji.

„Je to proto, že podvozkové zařízení tramvaje zasahuje do prostoru pod sedačkami. Sedačky jsme tedy museli na toto zařízení nasadit, proto jsou také posazené v řadě naproti sobě, ne za sebou, což je prostorově mnohem úspornější,“ vysvětluje technik, který si nepřál být jmenován.

Pomohl by schod navíc

Dodává, že řešením by bylo, kdyby byla podlaha v podvozkové části tramvaje o něco výš. Tím by pod ní vznikl dostatečný prostor pro podvozkové zařízení pod úrovní podlahy. Toho by se dalo docílit, pokud by mezi zvýšenou podvozkovou částí a nízkopodlažní, která je určena vozíčkářům a maminkám s kočárky, přibyl jeden schod.

„Takto je to i u tramvají, které škodovka dodává pro Brno, dva schody se jednoznačně osvědčily. Pražský Dopravní podnik si však podle mého názoru objednal pouze jeden schod, protože taková tramvaj se lépe mediálně prezentuje. Je to vyloženě vzhledová záležitost, ovšem už podstatně méně funkční,“ řekl iDNES technik.

Je to věc zvyku, míní řidič

Stanislav Smejkal, jeden ze čtyř řidičů, kteří novou tramvaj 14T už řídí, říká, že na něj prostory, kde jsou sedačky naproti sobě, také působí poněkud stísněně. Ale v zásadě s technikem příliš nesouhlasí.

„Problém bych v tom neviděl, je to spíš věc zvyku. Zatímco ve zvýšené části je místa méně a vejdou se tam skutečně spíš jen lidé, kteří obsadí sedačky, v nízkopodlažních článcích tramvaje je místa dost. Stojící a lidé méně pohybliví mohou zůstat tam,“ řekl iDNES Smejkal.

„Nejsem si ani jist, jestli by jeden schod navíc mezi sníženou a podvozkovou částí ušetřil tolik místa, aby se podvozek úplně vešel pod podlahu. Tyhle nové tramvaje mají zcela jiné vybavení než staré T3,“ míní Smejkal.

Souprava je podle něj jinak prostorově kombinovaná než jsou Pražané zvyklí. Bude tak chvíli trvat, než se lidé naučí prostor využívat.

Designer: Koncepci určil Dopravní podnik

Michal Horáček ze společnosti Exact Technology, který měl spolu s Františkem Pelikánem ze Západočeské univerzity na starost design interiéru, však také není s výslednou podobou tramvaje zcela spokojen.

„Do rozestavení sedaček jsme nemohli nijak zasáhnout, i když bychom to rádi udělali. Dopravní podnik schválil vlastní koncepci ještě dřív, než jsme ji my vůbec viděli. Přišli jsme k vlastně už hotové koncepci, kterou, mám zato, předložil Dopravní podnik ve svém tendru a nedalo se s tím tak hnout,“ uvedl.

Mluvčí Dopravního podniku Praha Michaela Kuchařová se k otázce rozestavení sedaček a celkové vnitřní koncepci vozu, jak ji ve vypisovaném tendru DP požadoval, nechtěla příliš vyjadřovat.

„Zadávací podmínky tendru obdržel pouze ten, kdo se do výběrového řízení přihlásil. Dopravní podnik se musí v tomto ohledu chovat v souladu s obchodním zákoníkem a nemůže tak podmínky otevřené soutěže zveřejňovat,“ uvedla pro iDNES.

„První tramvaje jsou však pouze prototypy, pokud zjistíme nějaké nedokonalosti, je možné zapracovat jejich opravení do koncepce dalších tramvají,“ doplnila Kuchařová.

„Postavení sedaček však určitě DP nebude chtít řešit, to už by byl relativně velký zásah do konstrukce a DP by to stálo moc peněz,“ míní technik.

Přední dveře jsou jen pro řidiče

Technik poukazuje ještě na jinou nevýhodu tramvaje 14T. Přední dveře soupravy vedou přímo do kabiny řidiče a cestující je tak nemohou využívat. Ve škodováckých tramvajích určených pro polskou Wroclaw už to tak prý nebude.

Podle mluvčí Škoda Holding Radky Pistoriusové je však oddělená kabina řidiče výhodou, protože mu zajišťuje větší bezpečí. V zásadě s ní souhlasí i řidič Stanislav Smejkal. „Určitě je to pro nás výhoda, znamená to větší pohodu při řízení. Díky kamerovému systému navíc neztrácíme přehled o dění uvnitř soupravy.“

„Ta oddělená kabina nás popravdě trochu zaskočila, ale jak jsme se dozvěděli, byl to výslovný požadavek Dopravního podniku, takže to asi svůj smysl mít bude,“ říká Smejkal.

Problém s předními dveřmi by mohl podle řidiče nastat pro nevidomé cestující. „Už se mi stalo, že jsem musel z tramvaje vystoupit a dovést nevidomého ke správným dveřím. Tohle by se asi mělo časem nějak řešit,“ míní Smejkal.

Pendolino alias motolino

V médiích se před časem také objevily informace, že mezi řidiči se nové tramvaji 14T přezdívá „pražské pendolino“, a to kvůli četným závadám, které se měly během zkušebních jízd objevit.

„To je trochu nedorozumění. Sice se tramvaji někdy říká ‚pendolino‘, ale je to kvůli jejímu modernímu vzhledu. Něco takového tu mezi tramvajemi dosud nebylo, stejně unikátní je pendolino mezi českými vlaky. Mimochodem někdy tramvaji také říkáme ‚motolíno‘, podle depa, ze kterého je,“ podotýká řidič.

Smejkal navíc dodává, že mimo závady na softwaru, která na začátku února odstavila tramvaj do depa (více zde), se na jiné prakticky nepřišlo.

Shodou okolností tramvaj sám tehdy řídil. „Byl to jen uvolněný konektor. Počítač, který celou tramvaj ovládá, závadu vyhodnotil zbytečně vážně. Ještě to odpoledne byla tramvaj zpět v provozu,“ vzpomněl Smejkal.

ZDROJ: idnes.cz

Autor fotografie:Michal Šula

Ďalšie fotografie

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *