Piatok 8. august 2008, 10:30 hod. Desať minút zmeškaný medzinárodný vlak EuroCity 108 Comenius s asi 400 cestujúcimi idúci na trase Krakov – Praha prechádza železničnou stanicou Studénka rýchlosťou 134 km/h. Pár stoviek metrov sa pred rozbehnutým kolosom ľahko rozkmitá konštrukcia opravovaného cestného nadjazdu, krátko na čo most padá priamo do koľajiska. Rušňovodič okamžite aplikuje rýchlobrzdu a uteká pred najhorším do strojovne. O pár sekúnd rušeň 151.018 naráža do masy železobetónu v rýchlosti 90 km/h. Za veľkého hluku sa rušeň a súprava deformuje, niekoľko vozňov a rušeň sú zotrvačnou silou vytlačené na trosky mosta. Dnes uplynulo presne 5 rokov od jednej z najväčších železničných tragédií v našich zemepisných šírkach, ktorá si vyžiadala 8 mŕtvych a 95 zranených osôb.
Vráťme sa o 9 rokov späť a pripomeňme si, ako tieto dramatické udalosti prebiehali prostredníctvom 3D simulácie nehody.
Pri nehode a bezprostredne po nej zomrelo 6 ľudí a 67 sa zranilo. Medzi mŕtvymi boli 4 ženy (3 Češky a Poľka) a 2 muži (Česi), v nemocnici bola ohlásená siedma obeť – Ukrajinec. 30. augusta zomrela v nemocnici na následky poranení ďalšia Poľka, čím sa počet obetí zvýšil na osem. Rušňovodič vďaka svojej duchaprítomnosti utrpel iba ľahké zranenia a jeho konanie označili odborníci za najlepšie možné (použitím rýchlobrzdy eliminoval následky tragédie, ktoré by pri pôvodnej rýchlosti 134 km/h boli oveľa rozsiahlejšie).
Drážna inšpekcia vyčíslila škody na 136 miliónov Kč (120 miliónov na súprave EuroCity, 6 miliónov na stojacom nákladnom vlaku, 10 miliónov na infraštruktúre SŽDC), pričom škody na moste a náklady na opätovné sprevádzkovanie trate a zaistenie náhradnej dopravy nie sú započítané.
Studénka, 24 hodín po tragédii
24 hodín po tejto železničnej tragédii sme monitorovali situáciu nielen na mieste nehody. Mimoriadnosti spôsobené tragickou udalosťou si môžete prezrieť nižšie. Len ťažko sa hľadajú slová na komentovanie týchto fotografií…
Náš prvý pohľad na miesto nehody … Tu bola druhá strana mosta …
Po našom príchode bola odobratá vrchná konzola na trolejovom vedení…
Detailnejší pohľad na zdemolovanú 151.018
Žeriav presúval najskôr nákladné vagóny, ktoré boli odstavené a komplikovali prácu pri odstraňovaní nehody
Iný pohľad na miesto nešťastia …
Pohľad na konštrukciu mosta a miesto nehody …
Druhý nachystaný žeriav …
Trať bola opäť sprevádzkovaná po polnoci 10. augusta 2008, aj to iba medzinárodnými vlakmi s príprahovým rušňom nezávislej trakcie a obmedzenou rýchlosťou 30 km/h. Po odstránení zvyškov mostovky z koľají bola prevádzka na všetkých piatich koľajach obnovená 17. augusta večer už s elektrickou trakciou, stále však s rýchlostným obmedzením na 50 km/h. Po dvoch týždňoch bola rýchlosť v úseku zvýšená na 120 km/h a začiatkom novembra na pôvodných 140 km/h. Opravovaný most bol nahradený mostom úplne novým, ktorý bol otvorený necelý rok po tragickej nehode – 24. júla 2009.
Fotografie 151.018
Navštívili sme stanicu Studénka ešte raz a to z dôvodu odfotenia „pražskej dvojky“ 151.018 ktorá pri nehode utrpela rozsiahle poškodenia, následkom ktorých bol tento rušeň zrušený. Podvozky boli použité na rušeň 151.023 – známy svojim retro lakom.
Podvozky 151.018
Pohľad na zdemolovanú 151.018
Pohľad z druhej strany… je viditeľné, že mašine chýba kus hlavného rámu …
Stanovište …
Pohľad na náhradné podvozky na prevoz …
Začína sa prevoz 151.018, akoby toho nebolo dosť, počas posunu vykoľajil jeden z podvozkov…
Tri roky po tragédii bol na mieste vybudovaný pamätník s menami obetí. Pamätník vytvoril sochár Miroslav Rybička s použitím železobetónovej konštrukcie zrúteného mosta. Verme, že následky tejto tragickej nehody boli a budú poučením do budúcnosti a takýchto tragédií bude na tratiach čo najmenej.
Pridajte sa do diskusie!