Váš železničný portál
Registrovať sa

Prezentácia nového rušňa 109 E (380 ČD) v Škode Plzeň

Reportáže 27.7.2008 22:40 Marián Dujnič Zobrazené: 3795

  24. júl 2008 bol dňom, keď Škoda Transportation pozvala do priestorov svojho podniku v Plzni zástupcov médií z Česka a zo Slovenska a odkryla háremový závoj z trojsystémového rušňa novej generácie 109 E. Je obdivuhodné, ako sa podniku darilo do poslednej chvíle udržať embargo na fotografie. Okrem vizuálneho konceptu sa žiadne snímky rušňa nedostali na verejnosť. Rušne, ktoré si objednali České dráhy majú mať byť označené ako rad 380. Počíta sa s tým, že od GVD 2010 nahradia „veteránov“ radu 350 ZSSK na vlakoch EC na trase Praha – Bratislava – Budapešť. Railpage prináša zo štvrtkovej prezentácie snímky od vyslaných redaktorov. Aktualizované a doplnené 28.7.2008 o 1.17 h.

Zástupcom médií predstavili zástupcovia podniku Škoda Transportation prvý prototyp elektrického rušňa novej generácie 109 E, ktorý dostane u Českých dráh označenie 380.001. Tento rušeň bude od septembra t. r. jazdiť na skúšobnom okruhu ZŽO v Cerheniciach. Rušeň 380.002 „pocestuje“ v tom istom mesiaci na medzinárodnú výstavu InnoTrans 2008 do Berlína, kde sa uskutoční slávnostný roll-out. Výrobca sa bude venovať aj homologizácii rušňa v Rakúsku, Nemecku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku.

Vďaka našim kolegom Mariánovi Dujničovi a Michalovi Póňovi prinášame návštevníkom portálu Railpage prvé fotografie z prezentácie českého trojsystémového elektrického rušňa novej generácie.

Rušeň je určený na vozbu vlakov najvyššej kategórie pod tromi napäťovými sústavami. Tvar a farebné riešenie rušňa bol navrhnutý v spolupráci so štúdiom Porsche Design.

Pohon rušňa zahŕňajú štyri trakčné motory, dve meničové skrine a trakčný transformátor. Jeho návrh obsahuje originálne technické riešenia. Štyri asynchrónne motory nového typu zo sesterskej spoločnosti ŠKODA ELECTRIC s vinutím do dvojitej hviezdy dosahujú výkon 6,4 MW (maximálny 7,2 MW) a umožňujú rušňu 109 E bezpečne jazdiť rýchosťou 200 km/h.

Náročnosť výroby nového stroja dokumentujú číselné údaje: rušeň ŠKODA 109 E obsahuje 30 km káblov a viac ako desať tisíc elektrických spojov a spojení.

České dráhy si objednali 20 rušňov ŠKODA 109 E. Je možné, že ďalšie objednávky budú nasledovať. Výrobca uvažuje aj o modifikácii rušňa pre nákladnú dopravu.

Cena jedného rušňa je cca 120 miliónov Kč. Nákup rušňov uskutočnia České dráhy z úveru od združenia európskych železníc EUROFIMA.


Nová generácia elektrických rušňov ŠKODA 109 E (380 ČD). Foto: MD


Foto: MD


Foto: MD


Pôsobivé čelo nového elektrického rušňa ŠKODA 109 E (380 ČD). Foto: MD


Snímač vlakového zabezpečovača INDUSI pre jazdu rušňa v Rakúsku a Nemecku. Foto: MD


Detail snímača vlakového zabezpečovača INDUSI. Foto: MP


Snímač vlakového zabezpečovača VZ 1 Mirel pre jazdu rušňa na Slovensku, v Maďarsku a Česku. Foto: MP


Snímač vlakového zabezpečovača SHP EDA3 pre jazdu v Poľsku. Foto: MP

Fólia na nárazníkoch na tzv. Crashpuffer testu (odolnosť voči nárazu). Foto: MP

Počas vývoja nového rušňa Škoda 109 E bol do fabriky ŠKODA pristavený „Asynchrón“ 169.001-5 ČMKS, ktorý mal od roku 2004 slúžiť ako pokusné vozidlo – funkčný model rušňa budúceho radu 380 ČD.

Aktuálny pohľad na „asynchrón“ 24. júla 2008 v jednej z hál ŠKODA Transportation, Plzeň. Foto: MD

Ľudia z prezentácie nového rušňa


Radka Pistoriusová, hovorkyňa ŠKODA Plzeň, Jan Paroubek, riaditeľ odboru koľajových vozidiel generálneho riaditeľstva Českých dráh,
Ing. Marek Herbst,
riaditeľ realizačného tímu ŠKODA Transportation
, Ing. Petr Špalek, hlavný inžinier a Ing. Vít Tomdrle, vedúci projektu Škoda 109 E.
Foto:
MD


Ing. Jan Paroubek, riaditeľ odboru koľajových vozidiel generálneho riaditeľstva Českých dráh počas rozhovoru pre ČT1.
Link na reportáž sa nachádza na konci tohto článku. Foto: MD


Ing. Jaromír Pernička, šéfredaktor odborného časopisu v angličtine RAILVOLUTION a časopisu Železniční magazín.
Foto:
MD

Povedali Railpage o novom rušni Škoda 109 E:
  Ing. Marek Herbst, riaditeľ realizačného tímu ŠKODA Transportation:

Realizačný tím nášmu rušňu dôveruje a nazdávame sa, že bude úspešný a zaradí sa vo svojej kategórii medzi špičkové vozidlá. Na rušni sa nachádzajú najmodernejšie moduly, napríklad polopantografy na rušni 109 E boli použité aj pri francúzskych vysokorýchlostných vlakoch TGV. Počas septembrových testov bude rušeň jazdiť rýchlosťou 220 km/h, no v jeho silách sú aj vyššie rýchlosti.

  Ing. Jan Paroubek, riaditeľ odboru koľajových vozidiel generálneho riaditeľstva ČD:

Hoci sa s turnusovým nasadením nového rušňa počíta od platnosti GVD 2010, už počas najbližšieho roka sa budeme stretávať s rušňom radu 380 ČD na najrozmanitejších výkonoch, aby sme otestovali schopnosti rušňa v rôznych podmienkach.
Uvažujeme, že si v najbližšom období vezmeme na pokrytie vozby vlakov EC na 1. tranzitnom koridore do prenájmu niekoľko rušňov radu 1216.2 od ÖBB. Potrebujeme na trase Praha – Břeclav – Praha nahradiť rušne radu 350 ZSSK, pretože po rozdelení ČD na osobného a nákladného dopravcu je nemožné vyrovnávať výkony so slovenským dopravcom v naturálnej forme a finančná kompenzácia je pre České dráhy neefektívna.

Časový sklz pri vývoji rušňa radu vznikol tým, že nové normy TSI sprísnili požiadavky na pevnosť skrine a jej odolnosť voči čelnému nárazu s ohľadom na bezpečnosť personálu. Bolo preto potrebné zásadne prepracovať pôvodný design rušňa zo štúdia Porsche Design. Na podobný problém teraz naráža aj výrobca známych taurusov radov 1016/1116/116, Siemens Transportation Systems. Skelet rušňa ŠKODA 109 E absolvoval statické skúšky v decembri 2006. Pri vývoji rušňa bolo potrebné brať ohľad na konečnú špecifikáciu zabezpečovacieho systému ETCS (European Train Control System), ktorý sa v súčasnosti buduje na hlavných európskych koridoroch.

Pri výrobe rušňa sa uplatnili moderné materiály, napríklad vláknové kompozity aké sa používajú u pretekárskych vozňov Formule 1. Výrazne zlepšujú jazdné vlastnosti HDV a znižujú opotrebovanie koľají. Brzdy sú vybavené hliníkovými kotúčmi ako pri súčasných špičkových pretekárskych automobiloch.

Súčasťou kabíny vodiča HDV sú deformačné zóny. Aj pri extrémnom náraze rušňa rýchlosťou 110 km/h do cisternového nákladného vozňa s hmotnosťou 15 ton zostane priestor okolo vodiča neporušený a nedeformovaný. Vymeniteľné deformačné dielce dovoľujú poškodený rušeň pomerne jednoducho opraviť.

Súčasťou vybavenia stanovišťa vodiča HDV je umývadlo s tečúcou vodou, mikrovlnka, chladnička, skrinka na osobné veci a šatstvo.

Na rušni je zariadnie GSM – R, ktoré umožňuje komunikáciu medzi vodičom a depom.

Kabína rušňa ŠKODA 109 E.
Foto:
MD

Škoda Transportation ponúka Českým dráham na rušne radu 380 ČD tzv. full logistic service“, čo znamená, že by výrobca zabezpečoval kompletnú údržbu a opravy v DKV Praha a garantoval by prevádzkovateľovi maximálnu spoľahlivosť a čo najekonomickejšie využitie nákladov na prevádzku rušňov.


Prezentácia rušňa ŠKODA 109 E (380 ČD) v priestoroch plzeňskej Škodovky. Foto: MP


Českí a slovenskí železniční fotografi v akcii. Foto: MP


Záujem fotografov o nový rušeň zo Škodovky… na snímke kolega zo ŽelPage. Foto: MP


Dve generácie – parný rušeň radu 534.03 z roku 1945 a elektrický rušeň 109 E (380 ČD) z roku 2008 na plagátoch na fabrickom múre podniku Škoda v Plzni.
Foto:
MP

Počas našej návštevy v v areále podniku Škoda sme sa stretli s nielen s najnovším českým elektrickým rušňom ale aj s najstarším. Je ním rušeň radu E 424.0 ČSD, ktorý pred sedemdesiatimi rokmi začal jazdiť na pražských spojkách.

Viac o rušni po kliknutí na Rušeň radu 424.0 ČSD

Najstarší zachovaný elektrický rušeň radu E424.0 z produkcie Škoda Plzeň.
Foto:
MP

Technické parametre nového rušňa Škoda 109 E
Rozchod 1435 mm
Trakčné napájacie sústavy 3kV js; 25kV, 50 Hz; 15kV, 16,7 Hz
Maximálna rýchlosť 200 km/h
Trvalý výkon (pri trvalej V=102 km/h) 6 400 kW
Výkon EDB odporovej / rekuperačnej 4 700 / 6 963 kW
Usporiadanie náprav Bo´Bo´
Dĺžka cez nárazníky 18 000 mm
Hmotnosť na nápravu 21,5 t
Max. rozbehový prúd (jednej fázy TM) 647 A
Ťažná sila na háku pri tvalom výkone 213 kN
Rozbehová ťažná sila 274 kN
Maximálna brzdná sila EDB 226 kN
Celková hmotnosť 86 t (+3%, -1%)
Tabuľka je z bakalárskej práce nášho redakčného kolegu Miloša Chomjaka na Elektrotechnickej fakulte Žilinskej Univerzity (vedúci bakalárskej práce doc. Ing. Jiří Drábek, PhD., recenzent doc. Ing. Mgr. Milan Pospíšil, PhD.).

Viac informácií o rušni nájdu záujemci na stránke:
Atlas rušňov – rad 380 ČD

Zaujímavosti o rušni Škoda 109 E
Odkazy na iné stránky (po kliknutí sa stránka otvorí)

Vývoj farebnej schémy rušňa Škoda 109 E

Model rušňa Škoda 109 E od akademického sochára Františka Pelikána

Skriňa rušňa Škoda 109 E

Podvozky rušňa Škoda 109 E

Elektrická výzbroj rušňa Škoda 109 E

Riadiaci systém rušňa Škoda 109 E

Vlakové zabezpečovače na rušni Škoda 109 E

Reportáž v Českej televízii

ČT1

ZDROJ: tlačová správa ŠKODA Transportation, informácie autorov, interview
Foto: 2008 © PhDr. Marián Dujnič (MD) a Michal Póňa (MP)

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Prezentácia nového rušňa 109 E (380 ČD) v Škode Plzeň

eminem zo dňa 25.7.2008 6:39

„“od vyslaných svjich 😳 redaktorov““
vrátane Svéda Sedergréna :he:

som rád že som si mohol pozriet túto mašinku na Vašich aktuálnych stránkach.
myslím že mašinke modrá farba pristane ale trošku mi potrvá lež si zvyknem na pomerne malé a zvláštne vykrojené čelné okno.
bočnice vyzerajú byt celohliníkové-je to tak??
a mašinka vyzerá ako keby mala kotúčové kvapalinové brzdy ako v aute-myslím že pojazd je tiež celkom sympatický……
len akosi mi je lúto a asi aj slzičku vyroním ked naše gorilky povezú do šrotu tak ako teraz bobinky.

Reagovať

Venca zo dňa 25.7.2008 9:44

Vypadá docela pěkně a doufám že bude i spolehlivě jezdit. Na druhou stranu je mi líto gorilek, jejich čas strávený na českých koridorech je již prakticky spočítaný. No ale pokrok se nedá zastavit. : no no no: Přeji všem 380 hodně štěstí v dalších 40letech provozu. 🙂

Reagovať

eminem zo dňa 25.7.2008 10:25

ak gorily zmiznú z čiech potom neviem ako sa bude vyrovnávat tonokilometre za úsek Kuty-štúrovo a úsek za banány žilina-košice :auto:

Reagovať

lukyluck zo dňa 25.7.2008 13:05

COOO GORILKY MAJU KONCIT??!!!! Teda iba v cechach dufam. NA SLOVENSKU DUFAM SILNO ZE OSTANU ESTE ASPON 10 ROKOV!!!! :sorry: 😕

Reagovať

362.005 zo dňa 25.7.2008 14:35

Z nového škodovackého rušňa mám nesmiernu radosť. Je to rušeň novej generácie ŠKODA s aplikáciou najmodernejších prvkov a štruktúr. Po odstránení detských chorôb to budú stroje, ktoré spoľahlivo nahradia súčasne turnusovaný rad 350 ZSSK (ale aj rad 371 ČD). Gorilkám doprajme oddych na vnútroštátnych vlakoch ZSSK, poprípade na rýchlostne nenáročných na tratiach MÁV, kde pravdepodobne doslúžia. Každopádne nepochybujem o tom, že skvelé stroje radu 350 ešte odjazdia minimálne ďalšie desaťročie…

Reagovať

Boris33 zo dňa 26.7.2008 13:34

No, Škodovke sa ta lokomotíva vydarila. Chvalim. Je fakt pekná, pripomína mi trochu Taurusa. 🙂 Pekne.

Reagovať

Status1 zo dňa 26.7.2008 16:52

Z malého čelného okna usudzujem, že pán majster bude sedieť v strede kokpitu :auto:

Reagovať

eminem zo dňa 26.7.2008 21:19

a ja predpokladám že ked je to tak nabité elektronikou tak sa potom bude dat hrat stolný tenis v strojovni

Reagovať

Garin zo dňa 26.7.2008 22:43

Tiež som milo prekvapený 🙂 Projekt ma zo začiatku nezaujal … no keď som mašinku teraz na vlastné oči zbadal, bola to ako láska na prvý pohľad 🙂 🙂 🙂

Reagovať

Michal Timko zo dňa 27.7.2008 10:00

fuuu pekna masina no……neviete niekto ze ako vyzera skrina z druhej strany,ci tam niesu okna alebo zaluzie na odvadzanie tepla?
uz teraz sa tesim na vsetky dalsie fotoreportaze 380tky. 🙂 :byebye:

Reagovať

eminem zo dňa 27.7.2008 10:17

no vidiš to je správny postreh – to nikoho nenapadlo….
ale predpokladám že ked je to nabité elektronikou tak to má minimálne straty a netreba to tak „fénovať“ takže asi obe strany budú rovnaké…..a asi budú stažit tie fukáre na streche….bola by to po dlhej dobe prvá mašina rovnaká z oboch strán….
dúfam že to odkukali Taurusa a bude to rovnaké

Reagovať

Garin zo dňa 27.7.2008 11:23

Renomovaná firma Porsche Design nepotrebovala odkukávať z taurusa. Táto nadnárodná firma spolupracujúca s najlepšími talianskymi designérskymi štúdiami je v tejto oblasti jedným z lídrov …

Rušeň je z oboch strán rovnaký, nepotrebuje žalúzie ani okienka na bočniciach. Je to celosvetový trend a súvisí s vývojom elektroniky.

Na zajtra doplním reportáž o ďalšiu aktualizáciu.

🙂

Reagovať

eminem zo dňa 27.7.2008 21:34

obávam sa či to s tou renomovanostou Porše nieje len tak že si to spravila Škoda sama a kúpila si len akože nálepku….načo by platila ťažké prachy ked to može mať za desatinu ceny kúpou len „predajnej“ a hlavne „reklamnej“ značky Porše…..neviem čo môže porše dobré alebo pekné v oblasti železníc navrhnúť ked sa venuje autám….
myslím že to bolo asi podobne ako vo VW v Bratislave kde vyrábajú a montujú PORŠE-CAYEN, potom to naložia na vagóny, prevezú do Nemecka, tam prinitujú výrobné štítky a nalepia nálepky MADE IN GERMANY a ako veľký nemecký patrioti to predávajú do sveta akože nemecký výrobok

Reagovať

Garin zo dňa 27.7.2008 21:50

ad eminem: Pán kolega, ako ste Vy len dobre informovaný … ale potom by ste mohli vedieť, že Porsche Design je samostatná firma, nezávislá od výrobcu automobilov značky Porsche … a navrhuje design nielen pre autá ale pre spústu vecí … obrazne povedané od hračiek po lietadlá …

😆

Reagovať

eminem zo dňa 27.7.2008 22:05

ja mám kamoša čo tie „porše“ vo VW blava montuje

ale dobre ja netvrdím že je to špatné….len sa tak zamýšlam či to nebola fakt proste len kúpa obchodnej značky

a navyše som rád že má „logicky“ otočené zberače a dúfam že ich nejaké pako zase neotočí ako na gorilách.

krátky rázvor u aut je znakom slabosti konštruktéra ale tuná je to práve výhodou z dôvodu prejazdnosti oblúkmi….len škoda že sa nedokázali zbaviť osovej prevodovky!!!!!!škoda-to mohlo aj rozhodnúť v boji s taurusom na trhu…..menej oleja=menšia údržba=lacnejšie=ekologickejšie….a na tom západ dnes frčííííí

Reagovať

Michal Timko zo dňa 28.7.2008 7:35

Vie mi niekto povedat naco ma masina na boku kameru???

Reagovať

MichalPona zo dňa 28.7.2008 7:50

Migue350.Kamera na boku plni funkciu zrkadla. Rusnovodicovi sa obraz prenasa na monitor ktory je na stanovisti. :byebye:

Reagovať

Michal Timko zo dňa 28.7.2008 8:34

Michal
aha,diki moc…no to ma nenapadlo

Reagovať

Garin zo dňa 28.7.2008 18:10

Fotoreportáž z prezentácie novej Škody 109 E uverejnenej na stránke Railpage.net ponúka oddnes cez odkaz aj obľúbená európska webova stránka railcolor.net.

Ide o polooficiálny portál popredných európskych výrobcov moderných rušňov (Siemens, Alstom, Stadler, Bombardier etc.). Ako sa píše v úvode článku na railcolor, „teraz si aj ŠKODA zaslúži svoje miesto na tejto webovej stránke“…

Kto sa chce oboznámiť viacej s článkom na railcolor.net, resp. presurfovať tento zaujímavý portál a dozvedieť sa viac o novinkách na európskom trhu rušňov, nech si klikne na:

http://www.railcolor.net/index.php?nav=1000001&lang=1

Vďaka tomuto odkazu dnes navštevujú Railpage desiatky čitateľov zo západnej Európy.

Na portál railcolor.net sa takto dostala s novým rušňom zo Škody Plzeň aj Railpage.

🙂

Reagovať

362.001 zo dňa 28.7.2008 21:14

Nie je celkom pravda, že rušeň s energetickou účinnosťou cca 75-80 % nepotrebuje žalúzie na chladenie elektrickej výzbroje.
Ona ich 109-ka aj samozrejme má, ako vidieť na fotke, akurát, že nie v bočnici ale v šikmej časti strechy.
Presne tam, kde má peršing naopak zas okienka, takže žalúzky nezmizli, iba sa premiestnili.
Bočnica po vzore loko 85E je polosamonosná, sendvičovej konštrukcie, kde z dôvodu pevnostných limitov nebolo možné inštalovať okenné otvory.
Napokon aj modulárna koncepcia strojovne – ulička v strede a po stranách jednotlivé bloky v uzavretých skriniach („chladničkách“) od podlahy po strop jasne poukazuje, že „slepé“ okienka k výzbroji by boli pre obsluhu na uličke zbytočné.
Nie je to teda o designovom „trende“ ale o optimálnej koncepcii nových vozidiel.
🙂
Akokoľvek, pevne dúfam a prajem 109-ke oveľa menej detských chorôb a prevádzkových nedostatkov, ako mali(-jú) ich predchodkyne, továrne na poruchy – opice radu 350.

PS,V asynchrónke, aj napriek pôvodným plánom sa bohužiaľ nikdy netestovala výzbroj pre 109-ku.
Po prevezení kompletného rušňa z Třebovej do Plzne sa jeho osud za bránou Škodovky nadobro spečatil. Skriňa bola odstrojená a uvedená do súčasného stavu… :sorry:

Reagovať

Garin zo dňa 30.7.2008 17:58

Ad 362.001:

O elektrickom asynchrónnom rušni radu 169 sa možno dočítať na:

http://www.prototypy.cz/169/169tx.htm

🙂

Reagovať

362.001 zo dňa 30.7.2008 19:16

Vďaka.
Asynchron patrí(-l) medzi moje najväčšie srdcovky na koľajniciach vôbec, zaujímal som sa a zháňal o ňom už dávno všetky technické podklady aj prevádzkové nuansy počas jeho krátkeho života.
Web prototypy.cz patrí medzi moje obľúbené.

Reagovať

Garin zo dňa 30.7.2008 19:43

Ad 362.001: Myslel som si Tomáš, že túto skvelú stránku poznáš. Odkaz na text o rušni 169 som pridal najmä kvôli našim mladým návštevníkom, aby si urobili obraz o tom, že Škodovka pred dvadsiatimi rokmi vyvinula jeden z najmodernejších elektrických rušňov na svete … Škoda, že Škoda okrem prototypu už nestihla vyrobiť sériové rušne. Ešte aj v súčasnosti by patrili na našich tratiach k absolútnej špičke.

Ešte spomeniem zaujímavosť. Pred pár rokmi sa pokúšala prototyp 169.001 získať vrútocká ŽOS-ka. Za akým účelom, to mi nie je známe. Možno sa chcela pokúsiť vyvinúť vlastný asynchrónny rušeň.

:pc: :pohoda: 😆

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *