Váš železničný portál
Registrovať sa

Přeprava transformátoru: Podsused Tvornica – Rudná u Prahy

Česká republika 16.9.2013 22:00 Martin Šarman Zobrazené: 2606

Jednou ze zajímavých přeprav, které lze na kolejích potkat, jsou přepravy nadrozměrných zásilek. K nímž bezesporu patří přeprava transformátorů. Intenzita přeprav se pohybuje v jednotkách kusů za rok, proto je pro fotografy velmi lákavou příležitostí k pořízení zajímavých snímků. V této krátké reportáži Vás seznámíme s poslední přepravou „trafa“ z chorvatské stanice Podsused Tvornica do stanice určené k překládce – Rudná u Prahy.

V úvodu jsem se zmínil o tom, že přeprava „trafa“ je pro fotografy lákavou příležitostí k pořízení zajímaváých snímků. Ano, většinou přeprava bývá ostře sledována objektivy na každém kroku. Ovšem výjimka potvrzuje pravidlo. Poslední cesta byla relativně utajena. Ne však tím, že by se jednalo o „tajnou“ zásilku, nýbrž kvůli časovému rozvrhu jízdního řádu. Ten byl naplánovaný především do nočních hodin, kdy provoz na tratích není silně ovlivněn osobní dopravou. Zásilka putovala od chorvatského výrobce KONČAR ze sídlem v Zagrebu do trafostanice v Praze – Řeporyjích.


Popisek pod fotku: 750.103 s Pn 162560 stojí odstavena přes den ve stanici Karlštejn dne 10.9.2013

Z česko – slovenské pohraniční stanice zásilka vyrazila dne 8. září jako vlak Pn 44822 krátce před osmou hodinou ranní. Přeravy se ujal Brejlovec 750.103 dopravce ČD Cargo. V odpoleních hodinách (14:30) vlak zastavil v Brně – Maloměřicích a po vystřídání čet vyrazil pod číslen Pn 69932 do Havlíčkova Brodu. Nutno dodat, že jízda byla naplánována po přesně určených kolejích. Vzhledem k velikosti zásilky byl rychlost omezena na 40/20. Speciální vůz Uaai-z 33 68 9964 900- 4 umožňoval horizontální i vertikální posun střední části vozu. Proto i stanovené trase docházelo k omezení rychlosti na 5 km/h z důvodu zdvihu či odsunu zásilky. Zpravidla se jednalo kvůli hranám nástupiště, výhybkovým tělesům, zábradlím, atd. Souprava dorazila do Havlíčkova Brodu po jedenácté hodině noční, kde nocovala a druhého krátce po šesté hodinně ranní vyrazila ke Kutné Hoře. Opět došlo k vystřídání čety a pod číslem Pn 162560 vlak po deváté hodině večerní opustil obvod kutnohorského nádraží a pomalu pokračoval ke své cílové stanici. Poslední vyčkávací stanicí byl Karlštejen, kde zásilka dorazila nad ránem dne 10. září. Z důvodu nevodných kolejí k odstavení ve stanici Beroun zde „trafo“ vyčkávalo až do osmé hodiny večerní. Po přesunu do odstoupila lokomotiva 750.103, došlo k přeřazení ochranného vozu a do čela vlaku bylo zapřaženo dvojče 742.204 + 083. Zásilku již čekal poslední úsek své dlouhé cesty, na našem území sklonově nejnáročnější. Poslední přečíslování – Pn 85941 – a krátce před půlnocí souprava zastavuje v cílové stanci, v Rudné u Prahy. Několika týdenní cesta je ukončena, vozy přistaveny na minupulační kolej k vykládce.


Popisek: Dvojiče 742.204 + 083 s vlakem Pn 85941 čeká na vykřižování v žst Nučice. Foto: P. Zobal

Z fotografií můžeme mimo jiné vyčíst, že zásilka vážila 216 t. Samostatný vůz 195 t. Celkem tedy se dostáváme na hodnotu 411t:

Samotná překládka byla plánována na 11. září. Ještě o půl osmé nebylo na rudenském přednádražním prostoru nikoho vidět:

Za hodinu se již dostavil doprovodný kamion a začalo se s přípravou demontáže vozu. Nejprve byly pod trafo umístěny dřevěné podvaly, na kterou se zásilka spustila:

Bočnice vozu byla zdvižena jeřábem a položena bokem:

Mezitím přijel speciální devatenácti nápravový valník, určený pro převoz „trafa“ z Rudné u Prahy do Řeporyj:

Poté již probíhalo samotné vysouvání zásilky po speciální sestavené dráze. Hydraulickými hevery se „trafo“ o pár cm zvedlo, sestavily se speciální kolejnice a centimetr po centimetru celý kolos posunul mimo přepravovaný vůz:

Po vedlejší koleji byl zachován normální provoz. Pendlovaly zde Regionovy z Prahy – Smíchova do Nučic a zpět:

Bohužel z časových důvodů jsem se již nemohl zúčastnit přímo překládky na připravený valník, ani být přítomen u transportu z Rudné do Řeporyj. Výše zveřejněné fotografie z překládky byly pořízeny v časovém úseku od 7 do 13 hodin.

Tak někdy u další zajímavé přepravy nashledanou.

Foto, text: Martin Šarman

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Přeprava transformátoru: Podsused Tvornica – Rudná u Prahy

Peter Dirga zo dňa 16.9.2013 23:21

Stobodovka Martin! 🙂

Reagovať

Michal Plihal zo dňa 17.9.2013 7:12

Zaujímavé zábery, také často nevidíme :-C

Reagovať

andersen zo dňa 17.9.2013 15:11

Keď zásielka pnm išla cez prechod Rajka/Rsovce, 5589, a potom Kúty/Břeclav 5690, tak potom sme toho na Slovensku veľa nevideli.
Istý čas prebehli podobné prepravy do/z OBB do/z MÁV, ale zrejme sa už stavba dokončila. 🙁

Reagovať

Sari zo dňa 17.9.2013 15:57

Díky. Právě proto, že to není každodenní věc jsem se rozhodl to zveřejnit touto formou 🙂

Reagovať

vladdo zo dňa 17.9.2013 17:16

Výborne spracované. Prišiel som si na svoje…..Je tu síce zdokumentovaná len časť zo samotnej prepravy, čo ale vôbec nie je na škodu. Ešte som nemal možnosť vidieť takto obsažne spracovanú reportáž na túto tematiku. Osobne by sa mi páčilo mať takéto niečo zdokumentované od samotnej nakládky až po zabudovanie transformátora do rozvodne….to je ale snáď nad ľudské sily, keďže samotná preprava trvá tak dlho.

Reagovať

hmphoto zo dňa 17.9.2013 20:02

Veľmi pekne a podrobne spracovaný report o preprave nadrozmerného nákladu. Najviac ma zaujala nočná fotografia so 742-kami na čele mimoriadneho nákladného vlaku.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *