Váš železničný portál
Registrovať sa

Pražský železničný deň 2021 mojím pohľadom

AktualityČeská republikaFotoreportážeHistóriaReportáže 15.9.2021 9:24 tomas_pasuth Zobrazené: 2197

Dňa 11.9.2021 sa konal v hlavnom meste Českej republiky železničný deň. Táto akcia upútala veľkú pozornosť nielen železničných nadšencov, ale aj okoloidúcich. Kto išiel okolo, ten sa zastavil. V hale Masarykovho nádraží bolo zopár stánkov. Svoje produkty tu predávali České dráhy a aj malá, no veľmi dobrá značka oblečenia Locomotif (https://www.locomotif.cz/). Na svoje si tu prišiel naozaj každý. Malé deti sa vozili vlakmi po Prahe a okolí, stredná generácia obdivovala techniku a seniori spomínali na ,,staré dobré časy“.

Môj deň začínal však o dosť skôr ako samotná akcia. 4:00 budík, 5:15 som už sedel vo vlaku EC 284 Metropolitan Slovenská strela z Bratislavy do Prahy. Presne keď mi na hodinkách nabehol čas 9:38, sme zastavili na pražskom hlavnom nádraží. Rýchlo som sa zorientoval a prvé, čo som hľadal, bol stánok na predaj cestovných lístkov. Keďže som ešte dopredu nemal vymyslené kam idem, tak padlo rozhodnutie kúpiť si 24-hodinový lístok. Po zakúpení lístka som nasadol na metro C a odviezol som sa úchvatných 375 m na zastávku Florenc, ktorá sa nachádza neďaleko Negrelliho viaduktu. Našiel som vhodné miesto na fotenie a čakal som. O chvíľu sa vynorila z oblúka súprava M240+Bix+M262, ktorá jazdila na trase Masarykovo nádraží – Praha-Bubny/Dejvice.


Po prezretí vhodných miest padlo rozhodnutie ísť k zastávke Praha-Kyje. Našiel som najbližšiu električkovú zastávku a odviezol som sa na Masarykovo nádraží, odkiaľ som pokračoval na už spomínanú zastávku osobákom. 9-minútová cesta ubehla veľmi rýchlo a už som bol na mieste. Po pár minútach sa moja galéria začala plniť fotkami vlakov Českých dráh. Po 30-minútovom čakaní zastavil v zastávke Žabotlam EM475.1046.


Znova na osobák smer ,,Masaryčka“ a odtiaľ presun na začiatok viaduktu. Tam sa po prejazde Regionovy a Elephanta znova objavila Syngrovka+Bix+Kredenc.


Najplnší vlak, ktorý v ten deň jazdil, bol určite ten, ktorý chodil po okružnej trase po Prahe. Bardotka T478.1148 a Okuliarnik T478.3101, každý na jednom konci súpravy tvorenej poschodovými vozňami ČSD Bpjo, sa postarali o perfektný zvukový zážitok z tejto jazdy. Brblanie týchto strojov sa ozývalo naprieč celou Prahou. Ja som  si túto dvojicu nenechal ujsť a presunul som sa zo začiatku viaduktu k vjazdovým návestidlám ,,Masaryčky“.

Po odfotení tejto na pohľad pôvabnej súpravy som sa vydal na obed na stanicu. Potom som si prezrel vystavené lokomotívy a novú netrakčnú jednotku Push-Pull pre Moravskoslezský kraj.


Vystavené boli rušne E458.1011 Žehlička, 193.902 Vectron a 714.230 Veselá krava. Na vedľajšej koľaji boli vystavené rôzne vozne, do ktorých sa mi nepodarilo dostať pre veľký počet návštevníkov.

Po pozretí výstavy som sa vybral do odchodovej haly, aby som sa pozrel, kedy mi ide osobák. No po ceste ma oslovili dvojposchodové vozne ČSD Bpjo. Keďže najbližšia jazda nimi bola o 30 minút, rozhodol som sa nazrieť dovnútra.

Po prezretí tejto súpravy som išiel na osobák. Znova smer Praha-Kyje. 9-minútová jazda osobákom ubehla ako voda a už som bol na mieste. Počas krátkeho čakania trocha spŕchlo a o pár minút som započul nádherné dunenie Okuliarnika T478.3101 a brblanie Bardotky T478.1148. O pár sekúnd vyliezli z oblúka a začal som cvakať.

Chvíľu na to som začul pískanie. Hneď som podľa zvuku zistil, že sa jedná o Šľachtičnú 475.179. Vynorila sa spoza oblúka a ja som zas a znova začal stláčať spúšť.

Hneď po odfotení som prebehol rýchlo cez cestu. Dôvod? Okuliarnik T478.3001, ktorý dopomáhal Šľachtičnej pri rozbehoch a brzdení. Vďaka malému dažďu vznikla zaujímavá atmosférická fotka. V pozadí je vidieť zastávkovú tabuľku do zast. Praha-Dolní Počernice.


Po tejto fotke som si trocha zabehol dole kopcom na zastávku a o malú chvíľu už prichádzal luxusný odvoz: Žabotlam. Tým som sa odviezol na Masarykovo n. a tam som prestúpil na električku, ktorou som sa odviezol na Hlávkův most. Tam som spravil poslednú fotku tohto výletu, na ktorej som zas a znova zachytil súpravu M240+Bix+M262. Tentokrát však z bočného pohľadu pri prejazde ponad Vltavu na Negrelliho viadukte.

Môj 9-hodinový pobyt v hlavnom meste Česka sa chýlil ku koncu a tak som nastúpil na električku, ktorou som sa odviezol na Florenc, odkiaľ som sa vybral metrom C na Hlavní nádraží. Urobil som rýchly nákup potravín a sadol som do EC 283 Metropolitan Slovenská strela do Bratislavy.

Za celý tento výlet som prešiel dokopy 840 km. Vlakom 832 km, električkou 2,5 km, metrom 750 m a pešo 5,7 km.

Ďakujem za prečítanie môjho reportu a aj za skvelo pripravenú akciu.

 

Pridajte sa do diskusie!

1 komentár k: Pražský železničný deň 2021 mojím pohľadom

Johanes zo dňa 18.9.2021 18:14

Přečetl jsem si zprávu z Pražského Dne železničářů.Velmi dobrý zážitek…díky.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *