Váš železničný portál
Registrovať sa

Posledná zima pozemnej lanovky

Tlačové správy 3.1.2007 10:50 Peter Dirga Zobrazené: 1345

 Starý Smokovec/Hrebienok – Pre súčasnú pozemnú lanovku (PLD) zo Starého Smokovca na Hrebienok je táto zima vo Vysokých Tatrách poslednou. Na budúce Vianoce by po komplexnej rekonštrukcii lanovej dráhy mala premávať moderná kabína novej generácie.

Podľa riaditeľky obchodu a marketingu Tatranských lanových dráh Danky Veleckej bude motor novej lanovky ekologickejší a tichší. „Nové vozne budú viac presklené s modernejším a praktickejším dizajnom. Cestujúci tak už počas jazdy budú môcť obdivovať krásu tatranských štítov, a to aj presklenou strechou,“ doplnila Velecká.

Podľa D. Veleckej v tomto prípade nepôjde len výmenu vozňov, ale celej technológie vrátane najmodernejších zabezpečovacích zariadení. „Aj súčasná lanovka spĺňa všetky kritériá bezpečenosti, cieľom rekonštrukcie je zvýšiť komfort prepravy a kvalitu poskytovaných služieb.“

Súčasná lanovka začala svoju tatranskú misiu v roku 1970 pri príležitosti Majstrovstiev sveta v lyžovaní. „Na svoju dobu išlo vtedy o najmodernejšiu techniku svojho druhu. Rýchlosť 5 metrov za sekundu, prepravná kapacita 900 osôb za hodinu boli vtedy špičkové parametre,“ povedal nám náčelník PLD v Starom Smokovci Miloslav Klinko. Ten na lanovke pôsobí 33 rokov a preto zažil takmer celú jej históriu. „Lanovka však už jazdí 37 rokov a naozaj si zaslúži odpočinok. Za tie obrovské výkony, čo vytvorila, sa vozne počas rokov museli opotrebovať,“ vysvetlil Klinko,.

Klinko v tejto súvislosti spomenul, že lanovka podávala extrémne výkony najmä v období masového socialistického turizmu, kedy bolo normou sa ňou previezť aj trikrát za deň. „Do začiatku roku 2006 prepravila 34,125 milióna osôb, uskutočnila 372 500 jázd a stihla nabehať 720-tisíc kilometrov,“ ilustroval poslednými dostupnými štatistikami celoživotný výkon červenej tatranskej legendy.

Richard Habiňák, ktorý lanovkou pravidelne cestuje na Hrebienok do svojej práce, je zvedavý, čo nová zmena prinesie. „Zasadenie tejto lanovky do prírody je svetový unikát a má svoje osobitné čaro. Aj keď ňou idem už po neviem koľký krát, vždy sa z toho teším ako malé dieťa, taký je to zážitok.“ Podľa Habiňákových postrehov má lanovka podobný vplyv aj na turistov. „Miesto toho, aby si hore vybehli pešo, radšej si zaplatia nemalé peniaze a vystoja si dlhý rad na lístky.“

Celkové náklady rekonštrukcie smokoveckej pozemnej lanovky dosahujú približne štvrť miliardy korún. Stará lanovka by podľa plánu mala premávať ešte do polovice septembra. Po dvoch mesiacoch prípravných prác by mala nová moderná kabína vyraziť približne týždeň pred nasledujúcimi Vianocami.

Zdroj: Korzár

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Posledná zima pozemnej lanovky

swingo zo dňa 3.1.2007 13:16

Pekná reportáž. Prajem ešte veľa šťastných turistov.

Reagovať

Michal Repko zo dňa 3.1.2007 19:06

Ad. swingo

To nie je reportáž, ale tlačova správa…. 😎

Reagovať

matokr zo dňa 5.1.2007 9:56

Konečne sme sa dočkali po niekoľkých rokoch.
PS: Už by mohli spraviť niečo aj s tou zubačkou.
😎 😎

Reagovať

swingo zo dňa 9.1.2007 11:58

No dobre teda.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *