Váš železničný portál
Registrovať sa

Poplatky za železničné preukazy na rok 2015

Slovensko 3.12.2014 6:30 Ing. Michal REPKO Zobrazené: 6275

Medzi železničiarmi by ste v týchto dňoch natrafili asi na rôzne odpovede, respektíve dohady, ktoré sa týkajú ceny tzv. „režinky“ na budúci rok. V súvislosti so zavedením bezplatnej prepravy pre vybrané skupiny cestujúcich, je otázka poplatku za prolongáciu železničného preukazu na rok 2015 o to dôležitejšia. Oplatí sa vôbec napríklad študentovi pochádzajúcemu zo železničiarskej rodiny ponechať si „režinku“? Podobne sú na tom aj dôchodcovia, ktorí boli zamestnancami železníc a majú za odpracované roky na tento preukaz nárok. Ako to so železničnými preukazmi na budúci rok vlastne bude a aký bude poplatok za ich prolongáciu, sme pre vás zisťovali na Ministerstve dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky.

Na otázku poplatku za prolongáciu železničného preukazu na budúci rok, nám vo vyjadrení pre RAILPAGE.NET hovorca MDVRR SR p. Kóňa prezradil: „Pre rok 2015 Ministerstvo dopravy prizná cestovné výhody rovnakému okruhu oprávnených osôb a rovnako zachová aj výšku cestovného (v porovnaní s rokom 2014). Dôvodom je fakt, že v tomto roku došlo k poklesu počtu používaných železničných preukazov v porovnaní s rokom 2013.“
Z tohto vyjadrenia je možné konštatovať, že aktívni zamestnanci a ich rodinní príslušníci (teda ja študenti) zaplatia za prolongáciu železničného preukazu v roku 2015 sumu 28,- €*. Do tejto skupiny patria zamestnanci všetkých troch štátnych železničných spoločností (ŽSR, ZSSK a Cargo), ich manželky, resp. manželia a dennou formou študujúce deti maximálne však do dovŕšenia veku 26 rokov. Starobní dôchodcovia, ktorým vznikol za odpracované roky nárok na železničný preukaz a nedovŕšili vek 70 rokov, uhradia za prolongáciu železničného preukazu v roku 2015 poplatok vo výške 18,- €*. Po dovŕšení veku 70 rokov sa úhrada mení na 7,- €*.

„V súvislosti so zavedením bezplatnej dopravy pre vybrané skupiny obyvateľov predpokladáme ďalšie zníženie počtu železničných preukazov prolongovaných na rok 2015. Rozhodnutie o ponechaní si „režinky“ je však vecou samotného držiteľa a nie je nijakým spôsobom obmedzené,“ vysvetľuje Martin Kóňa z MDVRR SR.

Pre zaujímavosť v roku 2012 evidovala Železničná spoločnosť Slovensko až 77.200 železničných preukazov a z prolongácie priznala príjmy vo výške 1.893.000,- €. Z celkového počtu používaných „režiniek“ tvoria žiaci a študenti zamestnancov železníc približne 15% a dôchodcovia so svojimi rodinnými príslušníkmi až 33%. Ak si tieto dve skupiny budúci rok neprolongujú železničné preukazy, ZSSK tak môže prísť až o 600.000,- €. Tu je však nutné dodať, že takmer určite bude väčšina z tejto skupiny, aj napriek možnosti bezplatnej prepravy, zvažovať opätovnú prolongáciu „režinky“. Prvoradou výhodou železničného preukazu je fakt, že držiteľ nemusí stáť v rade pred osobnou pokladnicou a čakať tak na vydanie cestovného lístka na bezplatnú prepravu, respektíve pred každou cestou si tento lístok zaobstarať prostredníctvom internetu. Medzi ďalšie výhody železničného preukazu môžeme zaradiť zľavy u zmluvných partnerov ZSSK a v neposlednom rade aj nárok na zahraničné cestovné výhody FIP, ktoré bližšie upravuje predpis Ok 12 ŽSR.

Samotnej prolongácii železničných preukazov, ako aj výhodám, ktoré „režinka“ svojim držiteľom ponúka, sa budeme ešte venovať v osobitnom článku, ktorý uverejníme na našich stránkach začiatkom roka 2015.

_____
* – poplatok za 2. vozňovú triedu

Súvisiaci odkaz:
Železničné preukazy ZSSK – rok 2014

Zdroj: MDVRR SR
© REPKO, M.: Poplatky za železničné preukazy na rok 2015, [online]. Spišská Nová Ves: RAILPAGE.NET, 2014, ISSN: 1339-1690

Pridajte sa do diskusie!

6 komentárov k: Poplatky za železničné preukazy na rok 2015

Presovcan zo dňa 4.12.2014 13:15

V članku som nenašiel informáciu koľko zaplatia bývalí zamestnanci, ktorí boli uvoľnení z pracovného pomeru z dôvodu nadbytočnosti. Môže mi niekto napisať tuto informáciu alebo títo zamestnanci nemajú nárok? vďaka za odpoveď

Reagovať

Michal Repko zo dňa 4.12.2014 14:02

Ad. Presovcan

Zamestnanec, ktorý bol uvoľnený z nadbytočnosti a splnil podmienku na priznanie železničného preukazu (odpracované roky), zaplatí za prolongáciu „režinky“ v roku 2015 totožnú sumu ako tomu bolo v tomto roku, teda 88,- € v 2. vozňovej triede.

Viď odkaz, ktorý je uverejnený v závere článku.

Reagovať

Alex zo dňa 13.9.2016 17:25

Môžem režinku kúpiť bratovi aj keď som zamestnancom Žsr? Ďakujem vopred za odpoveď.

Reagovať

Ján Vojtko zo dňa 2.10.2016 12:35

Návštevník

Dobrý deň.K 30.09.2016 som dal výpoveď v Cargu,mal som odrobených 34 rokov,patri mi režinka?

Reagovať

Gabriela zo dňa 20.2.2017 20:26

chcela by som si vybavit tu režinku a chcem sa spytat či by mi to spravili na stanici alebo to nejako dohodnuť

Reagovať

Jana zo dňa 14.8.2017 21:36

Dobrý deň. Čo mám robiť pri strate režinky? Koľko to stojí?

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *