Váš železničný portál
Registrovať sa

Pohľadnica z Moldavy nad Bodvou

Slovensko 26.5.2010 20:00 Marián Dujnič Zobrazené: 2371

V dnešnej pohľadnici vás zavedieme milí návštevníci portálu railpage.net do malebného mestečka Moldava nad Bodvou. Tam sme si na stredu 26. mája 2010 dohodli rendezvous s Túlavou, alias motorovým vozňom 850.018, ktorý ťahá vozeň meracieho vlaku GPK na tratiach Železníc Slovenskej republiky. A podobne ako pri pohľadnici zo Štúrova, aj fotografie z Moldavy nad Bodvou vám sprostredkujú nielen atmosféru stanice v skoré májové ráno ale i jej okolia a nechýba ani snímka z archívu.

Po vystúpení z nočného rýchlika R 801 Poľana pôsobila stanica o štvrť na sedem ospalým dojmom. Spoza Sorošky sa prevaľovali chuchvalce hmly a nízkych mračien, no májové slnko je už ráno silné, oblačnosť sa rýchle pretrhávala. Do štebotu vtáctva zadunela o chvíľu dvojica zvolenských „papúchov“ radu 736 s kontajnerovým vlakom smerujúcim na východ. Vtedy už stála Túlavá pri prvom nástupišti pripravená tlačiť vozeň meracieho vlaku po lokálnej trati do Medzeva.

Krátko na to sa predrali spoza mračien prvé lúče slnka a pomedzi konáre košatých stromov poláskali skriňu pomaly už historického motorového vozňa…

A tak som sa vydal smerom na Medzev, aby som sa zvítal s Túlavou na trati, ktorá sa vinie údolím riečky Bodvy k vrchom Slovenského rudohoria. Okolie trate do Medzeva je vskutku krásne a môžeme len ľutovať, že okrem príležitostných nostalgických jázd je táto trať už dlhých sedem rokov bez osobnej dopravy. Ľudia z tohto kraja a najmä motoristi si už odvykli od vlakov, a preto na meracom vozni sa takmer nepretržite ozýva húkačka. Varuje vodičov pred možným nebezpečným stretnutím na niektorom z priecestí. Pred siedmou už prechádza Túlavá cez mestský chotár okolo spustošenej malej zastávky.

Krátko pred ôsmou už stihla Túlavá s meracím vozňom nielen dôjsť do Medzeva, prejsť cez zastávku Počkaj a staničku v Jasove a jej typický zvuk motora burácal v kláštornom parku v Jasove a pripadal mi ako zvuk akéhosi stroja zo železničných nebies.A nebesá fotografovi priali, rozdávali slnečné lúče plným priehrštím. Fotka s dominantami, dvoma vežami kláštorného kostola i „detailovka“ s rozbujnenou riečkou Bodvou sa vydarili…

V Moldave nad Bodvou, zmiešanom mestečku s maďarským a slovenským obyvateľstvom si na stanici cestujúcich vážia. Pri vstupe do vestibulu víta cestujúcich takýto prívetivý nápis…

Pamätné tabule pripomínajú cestujúcej verejnosti ale i železničným fanúšikom, že železnica zavítala do Moldavy nad Bodvou už pred 120 rokmi a teda v predminulom storočí no a lokálka do Medzeva je už tiež starenka, má 116 rokov … Túlavá „odjachala“ smerom na Košice a mne zostala hodinka na raňajšie „pressko“ v útulnom espresse v strede mesta a na kúpu denníka Sme ako aj na porozhliadnutie sa po okolí stanice.

Už viac ráz som obdivoval pri cestovaní cez Moldavu či už autom alebo vlakom koníkov na pažiti pri stanici. Dnes som si ich aj stihol vyfotiť. Na snímke vidno v pozadí chránené priecestie na trati do Medzeva, ktoré s v súčasnosti uzatvára len zriedka – pri prechode manipulačného vlaku, ktorý jazdí podľa potreby, resp. ak na trať, aj to len raz do roka, zavíta merací vlak, ako tomu bolo dnes.

Do príchodu rýchlika 932 Domica zostávala minútka. Máj je nielen lásky čas ale aj obdobie školských výletov. Moldavská omladina s cestovnou horúčkou vyčkávala na príchod vlaku, ktorý ich mal odviezť do krajiny mladíckych snov – pravda pod dozorom bedlivých očí pedagogičiek…

A Domica prichádza. Okuliarnik 754.069, ktorý ma ráno priviezol v Poľane, ma odvezie zo sympatického mestečka preč. Strávil som tu tri hodiny a mne sa zdalo, že to vďaka silným estetickým dojmom trvalo najmenej deň a noc. Ako málo niekedy človeku stačí.

A aby rozlúčka nebola smutná, doma som si prezrel fotoarchív z minulých návštev v kraji pod turnianskym hradom a vybral som pre vás túto snímku dvoch bardotiek alebo zamračených, ako chcete, s takmer „uceleným“ nákladným vlakom spred štyroch rokov, konkrétne zo 16. mája 2006. Potešme sa vedno! Rozkvitnuté lány repky sa snúbia s pitoresknou krajinkou. Radosť fotografovať, keď dušička fotografa spieva od nádhery.

Dovidenia pri trati, priatelia!

Pripravil redakčný tím railpage.net
Fotografie: PhDr. Marián Dujnič (Garin)

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Pohľadnica z Moldavy nad Bodvou

festo zo dňa 26.5.2010 20:57

Krátka, jednoduchá a veľmi pekná fotoreportáž. To je to , čo mám rád a ešte ktomu sa takto predstaví kus krásnej krajiny. Teším sa na ďaľšie takéto pohľadnice 🙂 🙂 Aspoň mám motiváciu, že sa tam treba určite niekedy zastaviť :byebye:

Reagovať

demo zo dňa 26.5.2010 21:27

páči sa mi tá jednoduchosť, ktorú cítiť z reportáže. príjemná aktualitka :byebye:

Reagovať

DESPECT zo dňa 27.5.2010 6:07

no pekne pekne ,mozno sa tam aj dostanem tohto roku

Reagovať

Peter Dirga zo dňa 27.5.2010 14:42

Musím sa priznať, že túto reportáž som si dôkladne prezrel už 4-tý krát a stále som v úžase. 🙂

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *