Váš železničný portál
Registrovať sa

Pohľad na samoobslužný výpravný systém na tratiach TEŽ a OŽ

Slovensko 4.11.2006 21:30 Michal Smalo Zobrazené: 2250

Od mája je spustený na našich „tatranských dráhach“ veľká novinka, samoobslužný výpravný systém. Každá minca má však dve strany, a ani pohľad na tento „tromf“ ZSSK nemôže byť zatiaľ ružový. Bohužiaľ. Pozrime sa hneď na začiatok na oficiálne stanoviská Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. Celý projekt predstavili v jednej zo svojich tlačových správ. Vyzerá to tam dobre, nemyslíte? No je to skutočne tak ako sa píše?

Aby sme ZSSK nekrivdili hneď na začiatku, na každej z mnou navštívených staníc i zastávok bol letáčik upozorňujúci na zmenu čo sa týka cestovných dokladov, a to nielen v slovenskom, ale na moje prekvapenie napríklad aj v anglickom, nemeckom, ruskom, poľskom a ďalších jazykoch. Veď je to úplne jednoduché… Stačí nahádzať mince a fungujeme…

„Sprievodcovia prestanú sprevádzať vlaky a kontrolu cestovných lístkov budú vykonávať už iba kontrolóri, resp. revízori“, tvrdí ZSSK. Na moje prekvapenie boli vždy sprievodkyne (či po novom kontrolórky resp. revízorky) vcelku ústretové, no keďže som cestoval dvakrát na trase, kde ani jedna zo zastávok (Sibír, Popradské Pleso) nemá automat a ani predajňu na lístky, akosi som sa pri druhej ceste vyhol mastnej pokute len vďaka ústretovosti spolucestujúcich ochotných rozmeniť papierovú 20 Sk na drobné. „V máji si môžu cestujúci kúpiť blokové cestovné lístky na tatranské železnice okrem osobných pokladníc na staniciach aj na ďalších 23 odberných miestach“, pokračuje tlačová správa. Ale čo obyčajný turista? Ten sa sotva dozvie o takejto možnosti, ja o nej čítam prvýkrát teraz, a to niesom Poliak ani Maďar… Ale Slovák, ktorý by mal mať na Slovensku logicky najmenšie problémy so zháňaním takýhto základných vecí pre cestovanie.

„Takisto sa plánuje inštalácia predajných automatov na neobsadených zastávkach a nový výpravný systém umožní v budúcnosti zaviesť aj predplatné čipové karty pre cestujúcich“, prekvapuje ma ďalej ZSSK. Minimálne v jednom z najnavštevovanejších miest v Tatrách, v Starom Smokovci, nie je možné okrem stanice Starý Smokovec zakúpiť lístok. Ani v automate, ani pri okienku. Zastávky Sibír a Nový Smokovec Vás len láskavo upozornia, že 1000 Sk je sadzba ak si ho nezoženiete.

Vlak prichádza, automatu ani pokladnice nikde. Automaticky platíme 5 Sk naviac. Nielen novosmokovecká realita.

„Samoobslužný výpravný systém vo Vysokých Tatrách je prvým projektom tohto druhu na slovenských železniciach, v ďalšej etape sa predpokladá jeho rozšírenie aj na trať Studený Potok – Tatranská Lomnica“, chvália sa železnice ďalej v tlačovej správe, no nebolo by odveci možno zakúpiť tie automaty aj na bankovky, neviem či zvyknete nosiť za vrecko mincí… (Základný cestovný lístok vo vlaku TEŽ stojí od 15 do 45 Sk, vo vlaku OŽ do 35 Sk). Ak ide štvorčlenná rodina, máte čo robiť. Navyše ochota paní predavačiek v stánkoch čo sa týka rozmieňania mincí je rovná bodu mrazu.

A čerešnička na záver: Pred letnou turistickou sezónou ZSSK upozorňuje cestujúcich, že na TEŽ a OŽ sú povinní zakúpiť si pred cestou lístok a po nastúpení do vozidla si ho hneď označiť. Kontroly v dopravných prostriedkoch sa budú vykonávať pravidelne, poplatok za jazdu bez cestovného dokladu na týchto tratiach je 1000 Sk. Nechcem sa zastávať rôznych čiernych pasažierov, ale nevedomý turista zrejme nebude nadšený tým, že má zacvakať 1000 Sk s tým, že ani poriadne nevie začo… Mnohokrát totiž turisti nosia len bankovky, a mince sa hľadajú ťažko. Preto oceňujem, že revízorky sú k turistom pristupujúcim na zastávkach bez automatu veľmi ústretové… No je to tak vždy?

CELÝ/FULL, POLOVIČNÝ/HALF. Dvojjazyčnosť cestovných dokladov končí už pri nadpise.

A čo si vlastne o tom celom myslia tí ktorých sa to týka najviac, samotní obyvatelia mesta Vysoké Tatry a prichádzajúci turisti? „Mnohokrát sa už stalo, že dávali pokuty turistom, ktorí nevedia o čo ide. Navyše sprievodcovia sa vedia dorozumievať len v slovenskom jazyku, čo je tiež chyba.“, povedala mi jedna staršia pani na zastávke Sibír. „Cestovné lístky ponúka aj niekoľko hotelov, no málokto o tom vie“, dopĺňa ju študent, ktorý hoci tam býva, ani sám nevie, ktorý z okolitých hotelov ponúka tieto služby.

Suma sumárum, nápad zaviesť nový výpravný systém určite nebol zlý, no chcelo by to ešte trošku dopracovať… Podľa mňa má systém nasledovné pozitíva a negatíva:

plusy: snaha o inováciu starého systému, nižši počet čiernych pasažierov, vývesky sú písané v niekoľkých jazykoch, umiestnené na každej zastávke a stanici, hlásenie upozorňuje po každej zastávke na označenie cestovného lístka v slovenskom, nemeckom aj anglickom jazyku, celkom dobre vyriešené zariadenia na predaj lístku vo vlaku, namiesto textu sú použité všeobecne zrozumiteľné symboly.

mínusy: automaty neprijímajú bankovky, príplatok 5 Sk sa platí pri kúpení lístku vo vlaku aj pri nastúpení na stanici bez pokladne a automatu, ťažká komunikácia so zahraničnými turistami (vždy tu bola a asi aj vždy bude…), chýbajúce automaty na predaj lístkov na zastávkach, cestovné doklady by mohli byť takisto aspoň aj v anglickom jazyku.

Nechcem, aby tento článok znel len ako „tak je to úplne zle“, chcem len, aby rozprúdil debatu o tom, ako fungujú alternatívne systémy na slovenských železniciach. A aby upozornil na ich nedostatky, ktoré tam stále sú.

Text a snímky: mernose

Pridajte sa do diskusie!

10 komentárov k: Pohľad na samoobslužný výpravný systém na tratiach TEŽ a OŽ

oldsyki zo dňa 5.11.2006 14:47

Možná by pomohly jízdenkové autmaty na bankovky přímo ve vozech.Bývám v Tatrách každý rok a myslím,že tato akce není povedená.Příští rok přikoupíme další batoh na kovové mince.To víte,dva dospělí a tři děti,to bude váha.

Reagovať

andersen zo dňa 5.11.2006 19:39

urobiť prieskum napr. V Rakúsku, Nemecku, Taliansku a p. Veď aj tak sa tam chodia lyžovať manageri z Prešporku. Majú tam viac podobných horských elektrických tratí. Ako to majú oni vybudované. Tiež nosia v batohoch mince, lebo automaty neberú ani karty, ani bankovky ?! 💡

Reagovať

Michal Smalo zo dňa 5.11.2006 19:44

veď nie sme jediná krajina čo takéto niečo „vymyslela“. Ale možno niekde skutočne sú automaty len na mince, ale ono je rozdiel 1 Euro a 1 Sk…
ale faktom je, že v určitých smeroch je to kruto nedomyslené… a to je škoda

Reagovať

ufo zo dňa 5.11.2006 20:08

Na ÖBB automaty vo vlakoch a na staniciach berú aj bankovky a platobneékarty. V motoroch 5047 prichádzajú aj do BA hl.st., aby si ich panstvo mohlo pozrieť.

Na Slovensku asi skôr presvedčíme národnú banku, aby zaviedla 20, 50 a 100-korunové mince.

Reagovať

E499.3056 zo dňa 6.11.2006 10:32

No bože môj… raz sa niečo skúša a nejde to, tak musíme niečo pretrpieť. Ako keby vás zabilo tých 5 korún. Že kto z vás každý deň trikrát cestuje TEŽ-kou do roboty, resp. školy… :hammer:

Reagovať

Michal Smalo zo dňa 6.11.2006 15:58

To vieme len od 1. mája že na slovensku sú mince v nominálnej hodnote 1, 2, 5 a 10 Sk, ktoré berie tento automat?
Len od 1. mája vieme, že cestovné na TEŽ (celé) stojí od 15 Sk do 45 Sk?
Mimochodom to cestovanie 2 a viac krát za deň som zažíval celý týždeň a ono to veru nieje bohviečo, keď na druhý deň nemáš drobné a nechcú ti ich rozmeniť ani na stanici, ani v trafike, ani v potravinách a ani ľudia na stanici len preto, že všetci tie drobné potrebujú do vlaku…

Reagovať

borshett zo dňa 6.11.2006 16:54

Nedávno som bol takisto v Tatrách na víkende a tento nový systém som zažil na vlastnej koži.Klasický lístok sa nedá kúpiť nikde iba v Štrbe a Smokovci,všade inde sú automaty.Našťastie som išiel vždy zo stanice,kde tento automat bol. O tomto systéme som vedel dopredu takže som sa na to aj patrične pripravil-namiesto spacáku som zobral vrece drobných aby som mohol cestovať.No keď som videl ľudí, ktorí si kupovali lístok priamo v električke a nemali drobné, prosili doslova so smutnými očami a malou dušičkou spolucestujúcich vo vozni aby im rozmenili. Mali šťastie, našli sa takí, ktorí im rozmenili. Niektorí však nemali na to náladu a nadávali, že ich aj na Lomničáku museli počuť. Podľa mňa je to dobrá inovácia no fakt,malo by sa to viacej premyslieť a určite tam dať aj automaty, ktoré by brali papierové peniaze. Neviem si predstaviť takú 6 člennú rodinku cestujúcu z jedného konca Tatier na druhý. V takom prípade vidím len jedno riešenie – fúrik plný korunáčok. Ide o jedinú jednu vec – v takýchto automatoch si nekupujeme kávu alebo čaj za 5 korún, ide o vec, ktorá niekedy vyjde dokopy aj viac než 50 korún…

Reagovať

andersen zo dňa 6.11.2006 20:14

došli , že inflácia bude postupovať. Dávno majú 100.-, 50.-, 20.-,Ft mince. Aj keď kurz je iný, ale bankovky majú od 200 vyššie ! 🙁

Reagovať

andersen zo dňa 6.11.2006 20:30

prišli, ako to ide. Len treba trochu rozumu, odborníkov a peňazí !http://zelpage.cz/comment.php?id=3296&w=n

Reagovať

Ahsgdfloqifg zo dňa 9.11.2016 2:22

Pgksrjgiohi hw hweokfjeq ojfe jfweiogwo gwoj wijf gdhgtrj575 y6u75tyhgf 5yu5regr

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *