Váš železničný portál
Registrovať sa

Pohľad na rok 2020 v podaní Railpage.net

AktualityRailpage.NET 1.1.2021 21:52 Mates Pleško Zobrazené: 4012

Rok sa nám s rokom opäť stretol a toto obdobie sa vždy nesie v znamení bilancovania. My v Railpage sme sa rozhodli, že si tiež urobíme bilanciu toho, čo sme počas roku 2020 mohli na železnici vidieť a čo sa na nej udialo. Tento rok bol veľmi špecifický. Svetová pandémia sa premietla aj do sveta železnice v znamení poklesu prepráv v osobnej, ale aj nákladnej doprave, zavádzaním mnoho obmedzení a nových riešení, ale aj v znamení rôznych mimoriadností v nasadzovaní rušňov a súprav tak, ako by sme ich za normálnych okolností asi nemali šancu vidieť.

Okrem toho sa rok 2020 niesol aj v znamení nových rušňov, vozňov a jednotiek či už u dopravcov nákladných, tak aj osobných a treba povedať, že v tomto bol naozaj pestrý.

Poďme sa teda spolu chronologicky pozrieť na to, čo sme v tomto roku mohli na tratiach Slovenska a Česka vidieť. Sme veľmi radi, že nám svojim postrehmi, aktualitami ale hlavne fotografiami prispievate na náš web a tu je to najlepšie z celého roka:

Hneď v úvode roka sa v depe Bratislava východné objavili posledné dva rušne Siemens Vectron z 5 kusovej objednávky spoločnosti Budamar. Zatiaľ čo rušne 211, 212 a 213 už viac ako pol roka brázdili trate Slovenska a okolitých krajín, 214 a 215 boli dodané až na jeseň 2019 avšak v prevádzke sa neobjavili. Tesne na začiatku roka boli dopravené z prístavu na Východné a tam som ich mal možnosť zazrieť prvý krát v korporátnom polepe. Ani to však neznamenalo ich nasadenie do prevádzky, to prišlo až o pár mesiacov neskôr.

Vectrony 383.214 a 215 po obdržaní korporátneho polepu odstavené v depe Bratislava východné. Foto: Mates Pleško

V polovici prvého mesiaca roku 2020 sa na sieti SŽDC uskutočnilo ďalšie testovanie trate medzi Břeclavou a Brnom v rýchlosti 200 km/h. Tento krát sa jazda konala aj za účasti médii. V čele dvojvozňovej skúšobnej súpravy od ČD sa objavil Vectron ČD Cargo 383.008

 

Ku koncu januára prišlo k tragickej udalosti v Žarnovici. Na železničnom priecestí sa zrazil vlak R811 v čele s 362.019 s dodávkou Železníc Slovenskej republiky, pri ktorej došlo k usmrteniu dvoch pracovníkov ŽSR, ktorí vykonávali pravidelnú údržbu priecestia a následne z neznámych príčin s autom vošli priamo pred idúci vlak.

Výsledok tragickej nehody po kolízii služobného auta ŽSR a vlaku ZSSK. Foto: Polícia SR

Prehupneme sa do februára. Ako prvá zaujímavosť tohto mesiaca bol návoz novej jednotky radu 660 Železničnej spoločnosti Slovensko do Vrútok za účelom predvolebnej prezentácie. Jednotka bola dopravená do areálu novovznikajúceho zázemia pre jednotky spolu s novou umývacou linkou.

V Brodne zachytený Panter 660.002 medzi ochrannými vozmi pri návoze jednotky do Vrútok. Foto: marcello.s

Prvý Panter na Slovensku zachytený v areáli vrútockého depa pri budovanej umývacej linke. Jednotka sa následne vrátila do Česka späť výrobcovi aby mohla podstupovať testy pred uvedením do prevádzky. Foto: Milan Leitman

Vo februári sme mali možnosť vidieť, že aj najväčší rivali môžu spolupracovať. Najväčší stredoeurópsky súkromný dopravca Regiojet z dôvodu nedostatku prevádzkyschopných HDV hľadal dočasnú výpomoc a našiel ju u svojho najväčšieho soka. U dopravcu České dráhy si povedali, že najdrahší rušeň je rušeň, ktorý nejazdí a s vidinou možného zárobku poskytli žltému dopravcovi na dva dni svojho Banána 150.222, ktorý u Jančurovcov otočil 3 páry vlakov medzi Prahou a Havířovom. Túto udalosť môžeme jednoznačne pokladať za najdiskutovanejšiu železničnú udalosť prvého kvartálu a je otázne, či sa v budúcnosti ešte niečo takéto na tratiach znova objaví.

Peklo zamrzlo, rušeň ČD sa objavil v čele vlakov Regiojet. Na vlaku RJ 1010 ho pred Českou Třebovou zachytil Pavel Stejskal

V polovici mesiaca sa začali konať skúšobné jazdy prvých zrekonštruovaných jednotiek Stadler GTW radu 646, ktoré České dráhy odkúpili od nemeckých Deutche bahn. Tie sú deponované v DKV Olomouc a určené pre prevádzku v Olomouckom kraji. S nasadením do prevádzky sa zistili ich mnohé nedostatky a problémy so spoľahlivosťou a tak je otázne, kde nakoniec budú jednotky jazdiť. V priebehu roka český národný dopravca súťažil zhotoviteľa modernizácie ostávajúcich jednotiek a víťazom sa stal slovenský podnik ŽOS Zvolen.

Stadler GTW zachytený počas prvých skúšobných jázd v okolí Olomouca. Foto: Vojtěch Fajkus

V druhej polovici mesiaca sa verejnosti ukázala Belgičanka spoločnosti CZ Loko v novom kabáte. Rušeň 365.006, ktorý v tej dobe slúžil v prenájme u dopravcu IDS Cargo bol opatrený na jednej polovici žlto-červeným polepom vo farbách hokejového klubu Dukla Jihlava. Polep odkazuje na spoluprácu medzi majiteľom rušňa a hokejovým klubom z Vysočiny, kde mimochodom má opravárenský podnik CZ Loko časť svojho zázemia. Belgičanka sa tak zaradila k horúcim artiklom v hľadáčiku fotografov.

Tesne po uvedení do prevádzky s novým polepom je Belgičanka zachytený v stanici Břeclav kam si prišla po záťaž z Rakúska. Foto: Vojtěch Fajkus

Púťačom slovenský tratí bola jednoznačne dvojička 131.001/002, ktorá v rámci opravy EH dostala aj retro náter v akom vyšla z výroby. Na tomto projekte sa podieľalo veľmi veľa ľudí a len pre zanietenosť zamestnancov depa Spišská Nová Ves sa aj podaril. Dňa 19.2.2020 sa vracala z koľajovej váhy v Haniske pri Košiciach a už ju čakala len skúšobná jazda pred zaradením do prevádzky.

Jednotková dvojička pri návrate do domovského depa z váženia v Haniske. Foto: Peter Dirga

Na druhý deň už dvojička absolvovala skúšobnú jazdu medzi Spišskou Novou Vsou a Štrbou. Foto: martyn316

V závere mesiaca sa na skúšobnej jazde objavil prvý dvojdielny „Dunihlav“ z produkcie ŽOS Vrúty čísla 861.101. Ten absolvoval skúšobnú jazdu z Vrútok do Hornej Štubne. Jednotka už aktuálne zarezáva v ostrej prevádzke na tratiach v okolí Zvolena.

Pri skúšobnej jazde zachytená prvá dvojdielna jednotka 861.101 v stanici Vrútky. Foto: Milan Leitman

Záver mesiaca február sa na východe niesol v znamení ešte jedénoho retro prírastku. Späť do domovského depa v Spišskej Novej Vsi bola poslaná retro Rakaňa 183.001, ktorá tak vhodne doplnila dvojičku 131.001/002. Oba retro počiny sa stali v priebehu roka vyhľadávaným artiklom do archívov našich ale aj zahraničných fotografov.

Na jednom z prvých výkonov na vlaku Pn 65111 v smere na východ bola tritisícjednotka zachytená v stanici Východná. Foto: Peter Dirga

Prechádzame do mesiaca marec, ktorý sa niesol najmä v znamení prvých protipandemických opatrení z dôvodu korona vírusu. Dopravcovia začali rapídne obmedzovať frekvencie spojov, respektíve ich dočasne rušiť. Všade sa začalo dezinfikovať, zaviedla sa povinnosť nosenia rúšok atď.

Ako prvá zaujímavosť v tomto mesiaci bolo predstavenie jedného z dvoch vtedy prevádzkovaných Vectronov súkromným českým nákladným dopravcom Cargo Motion do korporátneho polepu. Jednalo sa o rušeň 193.750, ktorý si dopravca prenajíma od leasingovej spoločnosti European Locomotive leasing (ELL).

Vectron 193.750 tesne po nalepení korporátnych polepov v dielňach DYKO Kolín. Foto: PepaZdepa

Dňa 3. marca sa v Plzni konali pod taktovkou Správy železníc merania trakčného vedenia a na tento účel si český správca infraštruktúry od dopravcu Regiojet zapožičal súpravu aj s rušňom Bombardier Traxx MS2 386.202, ktorý sa tak po prvý krát objavil na západe čiech. Niekto by si bol pomyslel, že do zavedenia pravidelnej dopravy smerom na Plzeň žltým dopravcom to bude na dlhú dobu aj naposledy, to sme však ešte nevedeli, čo nás v súvislosti so žltými rušňami čaká.

Žltý rušeň v čele žltej súpravy na konci so žltým meracím vozom SŽ. Tak vyzerali merania TV v Plzni. 

Ako už bolo napísané, marec sa niesol v znamení prvých reštrikcií a obmedzení v osobnej doprave. To sa dotklo najmä medzinárodnej dopravy, ktorá bola na niekoľko týždňov úplne zastavená. Vlaky Eurocity z ramena Budapešt – Bratislava – Praha začali premávať len v relácii Nové Zámky – Kúty v dvojhodinovom takte so súpravami, ktoré moc kategóriu EC nepripomínali. A nakoľko k nám prestali jazdiť české rušne radu 380, ZSSK vytiahla svoju ,,najlepšiu“ zbraň a EC vlaky boli prevažne nasadzované Laminátkami 240. Okrem nich sa však v čele týchto vlakov začali objavovať aj Vectrony 383.1 ktoré sme tak mali po prvý krát možnosť vidieť na Záhorí, ale aj smerom na juh krajiny. Tie sa tu objavovali z dôvodu zaškolenia ďalších rušňovodičov na túto radu.

Jeden by povedal, že na fotografii je zachytený nejaký osobný vlak niekde na Balkáne. V skutočnosti však ide o vlak kategórie EC na Slovensku. V Moravskom Svätom Jáne zachytil EC 273 Lukáš Hučko.

Okrem Laminátiek a Vectronov sa na ECčkach prevetrali aj Gorily. Pri obci Závod opäť zachytený v réžii Lukáša Hučka

V Českej republike sa zas z dôvodu prerušenia medzinárodnej dopravy do Nemecka začali objavovať Vectrony na rôznych vnútroštátnych vlakoch. Pomerne často na expresoch v smere na juhovýchod krajiny, na tzv valašských expresoch jazdiacich v tej dobe po Vsetín. Tie sú prevažne v réžii rušňov ZSSK ako vyrovnávka výkonov za rušne radu 380 na EC-čkach Praha – Budapešť a tak bolo potrebné ich nahradiť. Vectrony sa ukázali ako veľmi vhodná náhrada a tak si ich mali fotografovia možnosť užiť aj v iných častiach krajiny ako v polabí.

V čele vlaku Ex 125 opúšťa prahu 193.289 s vlakom do Vsetína. Foto: tratovak

Ak si zaspomíname na obdobie adventu 2019, to sa nieslo v znamení početnejších zahorení rušňov a vozňov ZSSK, za čo sa stal náš národný dopravca terčom najrôznejších posmeškov a vtipov. Od obdobia Vianoc sa ZSSK prestala smola lepiť na päty a vlaky prestali ,,horieť“, ale nie nadlho. Už v marci zasiahol požiar ďalší z rušňov nášho dopravcu a to konkrétne Júliu 754.072 na vlaku Os


5016 neďaleko Nitry.

Júlia zachytená počas dopravovania do RD Nové Zámky po požiari na ponitrí. Foto: Michal Stančík

Pomaly sa prehupneme do mesiaca bláznov. Apríl sa niesol prevažne v znamení zaujímavých návštev zahraničných rušňov v Bratislave. Nakoľko technici, ktorí montujú do nových rušňov VZ Mirel nemohli vycestovať za svojimi pracovnými povinnosťami do zahraničia, museli rušne prísť ku nim.

Na začiatku mesiaca sa na českých koľajach objavil ďalší z objednaných Vectronov pre LokoTrain, konkrétne stroj s číslom 383.064, ktorý rovnako ako rušne pred ním obdržal polep Energetického a prumyslového holdingu (skr. EP) ktorého je LokoTrain súčasťou.

Nový Vectron 383.064 spoločnosti LokoTrain zachytený na svojom úplne prvom výkone. Ako Rv prišiel zo skúšobného okruhu do stanice Olomouc, kde zapriahol vlak dopravcu BFL v relácii Bruntál – Děčín. Foto: Vojtěch Fajkus

Prvými návštevníkmi na východnom na montáž Mirelu sa stali stroje pre ČD Cargo od výrobcu CZ LOKO. Do Bratislavy boli dňa 6.4.2020 privezené 742.714 a 753.618. V čele zásielky sa prekvapujúco objavil netradičný hosť v podobne nemeckej 189.057.

Konvoj českých rušňov zachytený v stanici Malacky pri ceste do Bratislavy. Foto: 310097

Do Zvolena bola v apríli dodaná posledná trojčlánková jednotka výrobcu ŽOS Vrútky čísla 861.039. Nasledovali dodávky dvojvozových jednotiek 861.1

Posledný dodaný trojčlánkový Dunihlav 861.039. Premiéru si odkrútil na relácii Zvolen – Fiľakovo. Foto: Altsohler

Dňa 7.4. boli vo Vrútkach zachytené prvé dva nové vozne z produkcie ŽOS Vrútky, ktoré si objednal náš národný dopravca pre diaľkovú dopravu. Vozne Ampz a Bmpz smerovali z Vrútok na skúšobný okruh do Cerhenic z dôvodu vykonania skúšok potrebných pre zaradenie do prevádzky. Dopravu zabezpečoval Lokorail, ako člen skupiny Budamar kam patrí aj vrútocký výrobca a tak sme mali možnosť vidieť jeden z Vectronov v polepe Budamar group v čele osobných vozňov.

Vozne Ampz a Bmpz pred cestou do Cerhenic zachytené vo Vrútkach. 

V apríli sa na východnom opäť objavili Vectrony Budamaru 214 a 215, ktoré ešte stále neochutnali  ostrú prevádzku. Zatiaľ čo jeden sa v hale prenajatej ŽOS Vrútky podrobil oprave batérií z dôvodu dlhodobého odstavenia, druhý sa pripravoval už na ostrú prevádzku. Z Bratislavy bol následne odoslaný do Poľska aby tam mohol slúžiť u dopravcu Inter Cargo, ktorý patrí do skupiny Budamar.

Vectron 383.215 pripravený na zaradenie do ostrej prevádzky v Poľsku. Foto: Mates Pleško

V hale odpočívajúce 383.214 pre problémy s baterkami a 742.716 ktorý sa vrátil na východné pre problémy s VZ Mirel. Foto: Mates Pleško

Z dôvodu rapídneho poklesu vozby vlakov dopravcu RegioJet, sme od apríla mohli vidieť pravidelne sa objavovať žlté rušne v čele nákladných a pracovných vlakov. Prvým takýmto výkonom bolo nasedenie Traxxu 386.202 v čele súpravy pracovných strojov spoločnosti Swietelsky do Nemecka.

Žltá k žltej ladila. Traxx na ceste do Děčína zachytený pri Roztokách. Foto: Katka Vlasáková

Za začiatku poslednej tretiny mesiaca prišlo na návštevu 5 rušňov Siemens Vectron. Pritiahnuté boli praotcom Vectronom, konkrétne strojom 193.901, prototypom tejto rady rušňov, ktorý prišiel na profylaxiu VZ Mirel. Do vlaku boli zaradené rušne 193.582, 193.584, 193.585 a 383.065 pre LokoTrain. Všetky prišli kvôli vyššie spomenutému problému s montovaním VZ Mirel v Nemecku.

Vectrony na východnom pri montáži Mirelu. Foto: Mates Pleško

Dňa 21.4. sme mohli vidieť jazdné skúšky nových rušňov dopravcu ČD Cargo od výrobcu Bombardier. Rušne 388.001 a 388.002 sa po okruhu preháňali so záťažou vozňov Sggmrrs Inofreight loženými uhlím pre elektráreň Chvaletice.

Traxxy MS3 počas dynamických skúšok so záťažou na okruhu VUZ Velim. Foto: Pavel Dvořák

V apríli boli dokončené EH opravy na rušňoch ZSCS. Z dielní vyšlo Eso 363.106 a rovnako aj širokorozchodná dvojička 125.801/802

V popredí Eso 363.106 vo finálnej podobe po EH a v pozadí Eso 363.140 ktoré ešte čakalo na lakovací box. Foto: Mates Pleško

Širokorozchodná 125.801/802 na skúšobnej jazde po EH oprave. Foto: František Takač

Z apríla sa presuňme do mája. V platnosti máme stále pandemické opatrenia, osobná doprava je stále redukovaná, nákladná doprava rovnako pocítila poklesy vozby. Hneď v prvý deň svetlo sveta uzrela Laminátka spoločnosti BTS, spoločného podniku Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia a Budamar Group, ktorá dostala korporátne prevedenie práve druhého menovaného. Jedná sa o ex Cargo Laminátku 240.083, ktorá absolvovala hlavnú opravu v Přerove v ČMŽO.

Čerstvo rekonštruovaná Laminátka BTS 240.083 v spoločnosti Esa 362.109 počas vytláčania na skúšobnú jazdu. Foto: David Maštalíř

V prvej tretine mesiaca sa v čele nákladných vlakov opäť objavil rušeň dopravcu RegioJet, opäť sa jednalo o Traxx 386.202 ktorý pre dopravcu MBM Rail zabezpečil návoz prázdnych vozňov na nakládku dreva z Chebu do Tábora. Treba podotknúť, že práve 202 sa počas roka 2020 udomácnila v čele nákladných vlakov rôznych dopravcov v Česku aj zahraničí a na nákladoch najazdila takmer toľko, čo na osobných vlakoch.

Dvestodvojka v čele prázdnych vozňov na drevo mieri do Tábora. Foto: MartinH

Druhým z radu polepených Vectronov dopravcu Cargo Motion sa v máji stal rušeň 193.749, ktorý dostal rovnaké korporátne prevedenie ako jeho súrodenec 750. Tretím Vectronom vo flotile CMO sa stal 193.221 ktorý zamieril k tomu dopravcovi po skončení pôsobenia u LokoTrainu z dôvodu dodávky nových vlastných Vectronov. Posledný menovaný však zostal v prevedení vlastníka ELL a boli mu len dosadené nálepky dopravcu. Rušeň mal byť podľa plánov polepom opaterný na jeseň, do dnešného dňa sa však toto nestalo.

193.749 tesne po získaní nového polepu. Foto: Cargo Motion

K rušňu 386.202 sa ešte vrátime. Nie však v súvislosti s nákladnou dopravou, ale tento rušeň v máji stihol absolvovať testy zabezpečovacieho systému ETCS L2 na tratiach ŽSR. V dňoch 13. a 14.5. sa konali skúšky na trati Bratislava – Púchov – Lúky pod Makytou respektíve Bratislava – Žilina – Kysucké Nové Mesto.

Počas druhého dňa testovania ETCS bol Traxx 202 zachytený v Kysuckom Novom Meste. Foto: Pavol Vlček

Okrem Traxxov v nákladnej doprave sa objavili aj žlté Vectrony a to konkrétne na výpomoci dopravcovi IDS Cargo. Jednalo sa o stroje 193.202 a 205 pričom prvý menovaný sa objavil aj v Bratislave.

V Záboří nad Labem sa v čele ucelenky cereálií v smere do Nemecka ukázal 193.205. Foto: 362.005

Po bratislavských spojkách sa na cisternovom vlaku od Rajky zasa predstavil 193.202. Foto: Juraj Streber

Na konci mesiaca sa na skúšobnej jazde objavil Okuliarnik ZSSK 757.003, ktorý prešiel MH opravou vo Zvolene. Onedlho na to sa predstavil aj v ostrej prevádzke. Prvé jazdy sprevádzali problémy, následne sa stabilne udomácnil na svojich výkonoch.

Okuliarnik 757.003 počas skúšobnej jazdy zachytený vo Vrútkach. Foto: Milan Leitner

V závere mája upútala pozornosť preprava rozpracovanej Slovenskej strely z ČMŽO Hranice na Moravě do ČMŽO Přerov na lakovanie. Dopravená bola za pomoci dielenského rušňa ČMŽO 704.706

Slovenská strela počas posunu v stanici Přerov na vleču ČMŽO. Foto: Vojtěch Fajkus

Mesiac jún sa niesol v znamení odchádzajúcich opatrení svetovej pandémie, znova sa rozbiehajúcej medzinárodnej osobnej dopravy a poklesu nervozity. V prvý deň nového mesiaca sme mali možnosť zazrieť prvé fotografie rekonštruovanej Žehličky 210.051 spoločnosti Rail Services Slovakia. Tá je ovládaná manažérmi bývalej spoločnosti Carbo Rail, ktorú ovládla medzinárodná skupina VTG a premenovala ju na Retrack Slovakia. Práve u tohto dopravcu Žehlička slúži a najčastejšie ju môžeme vidieť na vlakoch v okolí Bratislavy, respektíve na prieťahoch do Rajky, ale aj na západnom koridore Kúty – Bratislava – Štúrovo.

210.051 v dielňach na východnom tesne pred dokončením opravy EH. Foto: František

Z dôvodu chystanej expanzie spoločnosti RegioJet do Maďarska sa začali Vectrony žltého dopravcu objavovať v čele vlakov dopravcu Continental railway services. A to z dôvodu zaškolenia rušňovodičov na túto radu HDV. RegioJet rozbehol predĺženú linku z Viedne až do Budapešti a v júni začal jazdiť aj do chorvátskej Rijeky práve cez Maďarsko.

193.205 v čele vlaku určeného na zácvik rušňovodičov zachytený v Budapešti. Foto: Attila Vörös

Okrem Vectronov RJ sa do Maďarska pozreli aj dva rušne českého národného dopravcu ktoré si prenajíma od ELL. Do Hegyeshalomu na schválenie prišli 193.289 a 294. Jednalo sa o jediné dva rušne z 10 kusovej flotily ktoré nemali schválenie pre sieť MÁV. Pokles medzinárodnej dopravy a turnusovej potreby Vectronov prispel k tomu, že bolo skúšky možné vykonať.

Vectrony Flora a Matěj zachytené pri statických skúškach v stanici Hegyeshalom. Foto: Csaba Stahl

V súvislosti s avízovaným uvoľňovaní opatrení a znovu rozbehnutí medzinárodnej dopravy sa 8.6.2020 do Prahy navážali rušne ZSSK potrebné na zabezpečenie obehov, ktoré vyrážali z Prahy. A tak boli do Prahy poslané 383.107, 361.130 361.127 361.126 a 361.124. Jednalo sa o prvé nasadenie Vectrona ZSSK v Českej republike.

Konvoj rušňov ZSSK pri príchode do Prahy v stanici Libeň. Foto: Jiří Řechka

Okrem Vectronov ZSSK v Česku na vlakoch EC Nové Zámky – Praha sa na Valašských expresoch začali na chvíľu objavovať Vectrony ČD. Súviselo to s ešte neobnovenou medzinárodnou dopravou do Maďarska a Nemecka a zácvikom rušňovodičov na tieto rušňové rady.

Vectron 193.290 na obrate vlakov Ex 125/122 medzi Prahou a Púchovom zachytený pri Dohňanoch. Foto: Marcello.s

Azda najväčšie ohlasy na počin nášho národného dopravcu rozpútala zmena polepu na Vectrone 383.110. Ten dlhodobo nosil už neaktuálny polep Macejko odkazujúci na majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré sa konali v roku 2019. V súvislosti s jeho odstránením vyhlásila ZSSK súťaž na návrh prevedenia nového polepu na tému Vlakom zodpovedne. Víťazom sa stal bulharský rušňovodič a majiteľ designového štúdia Konstantin Planinski a v júni Vectron dostal víťazný polep.

Vectron po obdržaní prvej polovice polepu Vlakom zodpovedne zachytený na točni bratislavského hlavného depa. Foto: Nino Belovič

,,Zodpovedný“ Vectron alebo aj Kakaovník zachytený počas prvého nasadenia na vlaku v novom polepe. Premiéru si strihol dňa 13.6.2020 na R 603. Foto: Mates Pleško

V súvislosti so získaním licencie na prevádzku vlakov v Maďarsku poslal dopravca ČD Cargo dňa 15.6.2020 na skúšky za účelom schválenia rušňov dvoch Bizónov. Skúšky sa konali v Komárome a zúčastnili sa ich rušne 753.615 a 616

Bizóni ČDC počas skúšok v Maďarsku odpočívajú v stanici Komárom. Foto: Mark Fekete

V júni bola spoločnosťou CZ Loko dokončená posledná rekonštrukcia belgickej rušňovej rady 12 na našu 365. Zatiaľ posledným strojom, ktorý opustil dielne CZ Loko sa stala Belgičanka 365.008. Neprišlo tak k pôvodnému naplneniu opravy 12 kusov, ale projekt bude zastavený na deviatich kusoch. Aktuálne slúži 365.008 u spoločnosti Východočeská dráha.

Belgičanka 365.008 počas absolvovania TBS zachytená v Přerove. Foto: Vojtěch Fajkus

V júni svetlo sveta uzrela ešte jedna čerstvo zrekonštruovaná Žehlička. Tento krát v Českej republike a jednalo sa o stroj na jednosmerný prúd. Hovoríme o rušni 110.021, ktorý si nechala v ČMŽO Přerov zrekonštruovať novovzniknutá spoločnosť WYNX z Kutnej Hory.

Odporová Žehlička 110.021 zachytený pri posune v areáli ČMŽO Přerov. Foto: Vojtěch Fajkus

Dňa 19.6. opustila lakovňu v Přerove Slovenská strela. Tá obdržala dobový náter v akom jazdila počas svojej riadnej prevádzky. Vozeň sa dopravoval späť do Hraníc na Morave, odkiaľ do lakovne prišiel a kde prebiehala a ešte stále prebieha jeho kompletná renovácia. V súčasnosti má za sebou aj prvú skúšobnú jazdu ktorá však nedopadla úspešne a tak sa musia na strele robiť ešte drobné opravy pohonu.

Čerstvo nalakovaná Slovenská strela počas vytláčania z areálu ČMŽO Přerov. Foto: Vojtěch Fajkus

V júni opustil skúšobný okruh vo Velimi prvý z Panterov ZSSK a započali sa dynamické skúšky vlastnou silou na tratiach Správy železnic. Ako prvý bol ,,vonku“ zachytený 660.002 ktorý sa previezol na trati medzi Kutnou Horou a Brnom.

Panter 660.002 zachytený počas prvej skúšobnej jazdy na šírej trati. Foto: Lukáš Růžička

Rekonštrukcie a opravy rušňov ZSCS prebiehali aj na rušňoch nezávislej trakcie. V júni bola dokončená MH oprava vo Zvolene na prvej Plachetnici ZSCS. Dňa 23.6. opustil brány ŽOSky rušeň 756.001

Jednotková Plachetnica zachytená počas posunu pri depe Zvolen. Foto: Lubo Čech

Opravy rušňov sa konali aj u národného osobného dopravcu. Na konci júna brány vrútockej ŽOSky opustila prvá z troch reknoštruovaných Goríl roka 2020, konkrétne 350.017. Tá bola oblečená do novej bielo-červenej schémy určenej pre tieto rušne.

Sedemnástková Gorila zachytená počas skúšobnej jazdy pod jednosmerným napätím vychádza z tunela pred stanicou Kraľovany. Foto: mato92

Na prelome mesiacov jún a júl prišla do Českej republiky na schvaľovanie poľské Pendolino 370.001 dopravcu PKP IC výrobcu Alstom. Tá sa testovala na koridore z Bohumína v smere na Choceň. Účelom bolo otestovanie mobilnej časti vlakového zabezpečovača na sieti SŽ, nakoľko Poliaci s ním v budúcnosti plánujú jazdiť na linke do Prahy respektíve Viedne.

Pendolino 370.001 počas jednej zo skúšobných jázd na úžemí Česka zachytené v stanici Přerov. Foto: Vojtěch Fajkus

V poslednú júnový deň bol z Prahy vypravený prvý dovolenkový vlak dopravcu RegioJet z Prahy do Rijeky na pobreží Jadranského mora. Spoločnosť RegioJet zámer o prevádzkovaní vlakov oznámila len mesiac pred jeho spustením a bola to reakcia na zníženú potrebu vozňov a rušňov na domovských linkách dopravcu, ktorý hľadal pre ne vhodné využitie. S odstupom času vieme, že tento projekt bol veľmi úspešný a vlaky sa tešili veľkej vyťaženosti. A to až takej, že z pôvodne plánovaných 3 párov týždenne sa v polovici júla stali spoje každodenné. O tom, ako cesta prebieha sme vám na začiatku septembra priniesli aj veľkú reportáž.

Prvý vypravený vlak spoločnosti RegioJet v smere do Rijeky zastavil v poslednej stanici na území Slovinska z dôvodu pasovej kontroly. Foto: Andrej Povalec

V úvode júla bola obnovená medzinárodná doprava medzi Slovenskom a Maďarskom a tak sa EC vlaky pozreli opäť na druhý breh Dunaja. Z dôvodu zavalenia trate v okolí Szobu museli byť v prvé dni vedené EC vlaky odklonom cez Rajku čo spôsobovalo ich značné meškania. Následky zaplavenia boli odstránené rýchlo a vlaky sa tak čoskoro vrátili do svojej pôvodnej polohy.

Odklonený vlak EC 172 práve prešiel Prístavným mostom v Bratislave. Foto: Juraj Streber

Na začiatku júla sa začala skúšobná prevádzka prvých dvoch Traxxov MS3 spoločnosti ČD Cargo. Stroje 388.001 a 002 začali ťahať svoje prvé vlaky. Jeden pod taktovkou SOKV Ostrava a druhý pod SOKV Ústí nad Labem. Podmienkou schválenia do prevádzky je najazdenie 50 000 kilometrov v čele nákladných a 10 000 kilometrov v čele osobných vlakov. Skúšobná prevádzka trvá dodnes a napriek tomu, že Bombardier už má vyrobených všetkých 10 rušňov, prevzatý nebol ešte ani jeden s výnimkou prvých dvoch menovaných v skúšobnej prevádzke.

Traxx 388.002 zachytený na jednom z prvých nákladných vlakov v režime skúšobnej prevádzky. V pozadí sa vezie nová 742.718 z CZ Loko do SOKV Ostrava. Foto: Pavel Stejskal

Dňa 7.7.2020 sa udiala tragická zrážka vlakov neďaleko obce Pernink na karlovarsku. Prišlo k čelnému stretu jednotiek 844.005 a 814.034. Táto nehoda sa stala na trati so zjednodušeným riadením dopravy podľa predpisu SŽ D3 a rozprúdila veľké debaty o zabezpečení tratí v Českej republike. Onedlho na to prišli České dráhy a Správa železníc s novými zabezpečovacími prvkami, ktoré prispejú alebo už prispeli k zvýšeniu bezpečnosti na týchto ale aj iných tratiach. Treba aj podotknúť, že touto nehodou sa odštartovala aj séria ďalších mimoriadností a zrážok na českých tratiach, ktoré trvalo niekoľko mesiacov.

Následky tragicke čelnej zrážky vlakov na karlovarsku vyzerali hrôzostrašne. Foto: HaZZ Karlovarský kraj

V prvej polovici mesiaca sa do prevádzky po EH oprave zaradila ďalšia dvojička v korporátnej farebnej schéme Železničnej spoločnosti Cargo avšak bez reklamného polepu. Stal sa ňou stroj 131.057/058

Modro-krémová dvojička 131.057/058 počas absolvovania skúšobnej jazdy po vykonaní EH opravy. Foto: Migel

Najväčšiu pozornosť júla môžeme pripísať jednoznačne ďalšiemu retro projektu dopravcu IDS Cargo. Ten nechal v přerovskom opravárenskom podniku ČMŽO kompletne zrekonštruovať Skúter 121.065 ktorý bol odetý do veletržného laku, v ktorom sa prezentoval stroj 121.117 na strojárenskom veletrhu v Brne v roku 1960. Dlho v ňom však nejazdil a mnoho fanúšikov železnice tento lak ani nepoznalo. Dopravca IDS Cargo je známy svojimi počinmi v rámci rekonštrukcie starších rušňov do retro prevedenia a tento je z nich dá sa povedať najikonickejší.

Skúter 121.165 počas absolvovania skúšobnej jazdy po vykonaní opravy zachytený v stanici Moravičany. Foto: Vojtěch Fajkus

V júli sa na niekoľko mesiacov skončila prevádzka tatranskej ozubnicovej železnice medzi Štrbou a Štrbským Plesom. Nutnosť opravy znásobil aj fakt, že ZSSK očakáva dodanie nových jednotiek od švajčiarskeho výrobcu Stadler, ktoré by mali byť navzdory pôvodným predpokladom nasadené do prevádzky už po dokončení rekonštrukcie trate. S Tatrami sa tak pomaly ale isto lúčia v pravidelnej prevádzke legendárne jednotky radu 405.95, ktoré sa odoberajú do zaslúženého dôchodku. Už dávnejšie bolo potvrdené, že jednotky sa na ozubnicovej trati budú z času na čas objavovať v rámci historických a nostalgických jázd a všetky tri jednotky by mali ostať zachované a úspešne sa tak vyhnú autogénu.

Tento ikonický pohľad už tak častý nebude. Jednotky 405.95 sa odoberajú do dôchodku a mesiac júl 2020 bol s najväčšou pravdepodobnosť ich posledný v pravidelnej prevádzke. Foto: 163.057

Po prvej zrážke vlakov na karlovarsku sa v priebehu niekoľkých dní odohrali ešte ďalšie dve zrážky vlakových súprav. Jedna bez vážnych následkov, druhá žiaľ opäť tragická. Dňa 10.7.2020 sa zrazili v stanici Praha – Běchovice zrazil rýchlik idúci z Prahy do Žďáru nad Sázavou so súpravou osobného vlaku, ktorý posunoval na trati pre cestujúcich uviaznutých na šírej trati v pokazenej jednotke Pendolino, ktoré zrazilo osobu v koľajisku. Pri tejto udalosti sa našťastie z dôvodu nízkej rýchlosti súprav nikto nezrazil. Žiaľ 14.7.2020 to pred Českým Brodom vyzeralo oveľa horšie. Tu prišlo k nárazu súpravy osobného vlaku do stojaceho poštového Nexu na vjazdovom návestidle do stanice Český Brod. Nehoda si vyžiadala smrť strojvedúceho osobného vlaku a desiatky zranených ľudí vrátane 4 ťažko. Príčinou nehody mala byť chyba strojvedúceho, kedy na autobloku nebral v úvahu možnosť stojaceho vlaku pred ním pri povolenej jazde proti návesti STOJ a zozadu do neho narazil. Táto nehoda spolu s predošlými rozprúdila už aj politickú debatu o bezpečnosti na českých tratiach a politici sa predháňali v ,,riešeniach“ ako takýmto nešťastiam zabrániť.

Zrážka vlakov Prahe si našťastie nevyžiadala zranenia ani obete. Foto: Policie ČR

Žiaľ pri tej v Českom Brode zahynul strojvedúci a desiatky ľudí sa zranilo. Foto: Správa železnic

V prvej polovici mesiaca sa do prevádzky po niekoľkomesačnom odstavení vrátil rušeň ZSSK 381.001, ktorý bol opravený v PARS Šumperk. Udomácnil sa na svojich kmeňových výkonoch s PushPull súpravou na regionálnych vlakoch na ramenách Nové Zámky – Bratislava – Kúty, a Leopoldov – Bratislava. Do opravy naopak smeroval 381.002.

381.001 čaká v depe Bratislava Hlavné na svoj prvý výkon po zaradení do prevádzky. Foto: Juraj Streber

Nehody a mimoriadnosti na českej železnici neutíchali a k ďalšej závažnej prišlo dňa 22.7.2020 v stanici Lázně Kynžvart. Tam sa dostala Regionova 814.044 do vlakovej cesty Pendolinu smerujúcemu do Bohumína. Z dôvodu prejdenia návesti v polohe STOJ prerezala výhybku a prišlo k vykoľajeniu jednotky. Prišlo k zraneniu 3 cestujúcich, k čelnej zrážke našťastie neprišlo.

Jednotka 814.044 po vykoľajení za stanicou Lázně Kynžvart. Foto: Správa železnic

V závere júla svetlo sveta uzrela prvá z dvoch retro Goríl, ktoré pre ZSSK zrekonštruovala vrútocká ŽOSka. Titanic 350.002 sa 30.7. vydal na skúšobnú jazdu pod jednosmerným napätím v úseku Vrútky – Liptovská Teplá a v najbližších mesiacoch sa stala tou najfotografovanejšou mašinkou našich tratí. Vectron 383.110 už bol zdokumentovaný podrobne, žezlo prevzal práve Titanic.

Počas skúšobnej jazdy žiariaceho Titanica podrobne pre nás zdokumentoval Mato92

Posledný júlový deň dorazil do hlavného mesta Maďarska prvý osobný vlak dopravcu RegioJet. Ten sa rozhodol predĺžiť dva spoje z Prahy do Viedne až do Budapešti a využiť tak možnosť nájsť si nových zákazníkov mimo Českej a Slovenskej republiky. Vlaky sa hneď od začiatku stali obľúbené a to najmä vďaka výhodnejšej cene lístkov z Viedne do Budapešti kde dovtedy premával len dopravca OBB v spolupráci s MÁV.

Prvý vlak RegioJetu z Prahy do Budapešti vchádza do metropole Maďarska. Foto: Csaba Stahl

Pri žltom dopravcovi ostaneme aj na začiatku augusta. Z dôvodu zvýšenej potreby rušňov pribral do svojej flotily RegioJet ďalší rušeň od spoločnosti MRCE. A jednalo sa vskutku o zaujímavý kúsok, ktorý dovtedy na našich tratiach videný nebol a mohli sme ho obdivovať len na fotografiách. Touto horúcou novinkou bol Vectron 193.627 v reklamnom polepe nákladného dopravcu RailLogix, ktorý mu bol aj ponechaný a so žltými súpravami vytvoril krásnú farebnú kombináciu. Primárne bol nasadzovaný na linku R8 v relácii Brno – Bohumín ale v rámci návozu respektíve odvozu z tejto linky bol nasadený aj na ramene Praha – Bratislava kde sa odohral aj jeho prvý výkon pod vlajkou RegioJetu.

Prvým vlakom RailLogixu bol obrat RJ 1041/1048 do Bratislavy. V Brodskom ho zachytil Samuel Kovár

Jednou z mála jázd parných rušňov v okolí Bratislavy bola jazda Albatros klubu, ktorá sa konala 7.8. Albatros sa previezol po bratislavských spojkách a spoločnosť mu na druhom konci robila Aristokratka 350.001. Trasa smerovala z bratislavskej hlavnej stanice do Rače, odtiaľ úvraťou na východné a cez Modrý most a Vinohrady späť na hlavnú stanicu.

Po vykonaní úvrate na ,,Sahare“ smeruje Albatros na Modrý most a hlavnú stanicu. Foto: Nino Belovič

Posledným Vectronom z pätice Budamarov uvedeným do prevádzky sa stal v auguste rušeň 383.214. Zatiaľ čo 215tka už niekoľko týždňov brázdila trate v Poľsku, 214tka začala jazdiť v Maďarsku. V súčasnej dobe ho pravidelne môžeme vidieť aj na Slovensku či už na preťahoch cereálnych vlakov do Nemecka, alebo aj na vnútroštátnych výkonoch. V Maďarsku sa strieda s ostatnými strojmi okrem 215tky, ktorá Poľsko takmer neopúšťa.

Vectron 383.214 počas svojich prvých výkonov v Maďarsku čaká na svoj vlak v stanici Budapešť – Ferencváros. Foto: Csaba Stahl

Treťou Žehličkou, ktorá sa dočkala celkovej opravy a dostala sa na koľaje sa stala plzeňská 210.059 patriaca spoločnosti České dráhy. Oprava bola vykonaná v DPOV Přerov a na konci augusta absolvovala v poradí druhú skúšobnú jazdu pred zaradením do prevádzky. Počaj tej prvej bolo zaznamenaných niekoľko vád, ktoré museli byť ešte pred uvedením do prevádzky odstránené.

Zrekonštruovaná 210.059 po absolvovaní druhej SJ je zachytená pri prestavovaní späť do DPOV Přerov. Foto: Vojtěch Fajkus

Brány Přerovských dielní opustil v auguste ešte jeden novotou žiariaci stroj. Spoločnosť ZOS Zvolen si nechala u ČMŽO Přerov opraviť niekoľko odkúpených Laminátiek. V auguste bola dokončená 240.013, ktorá dostala korporátnu farbu svojho vlastníka. Laminátka je určená k prenájmu rôznym dopravcom. Vďaka tzv. hungarizácii sa hneď po oprave pobrala na schválenie do prevádzky v Maďarsku kde aj často jazdí.

Opravená 240.013 čaká v stanici Bratislava – ÚNS na prevoz do Maďarska z dôvodu schvaľovacích jázd. Foto: Marcel Juríček

Opravovalo sa aj pre ZSSK a na konci augusta sa späť do prevádzky zaradila šestková Princezná po EH oprave. Samozrejme nasadená bola do čela PushPull súpravy na regionálne vlaky v okolí Bratislavy, respektíve po západnom Slovensku.

Tesne po zaradení do prevádzky bola zachytená pri opustení Rače v smere do Leopoldova. Foto: Juraj Streber

Pomaly sa presuňme do septembra, ktorý bol posledným mesiacom ako takej slobody a uvoľnených opatrení. V súvislosti s nastupujúcou druhou vlnou pandémie sa nám život opäť o niečo skomplikoval a opäť sme mali možnosť vidieť redukcie spojov na vnútroštátnych ale aj medzištátnych vlakoch. V úvode na seba upriamil pozornosť dopravca ČD Cargo, keď sa na internete objavili fotografie jednoho z desiatich nových Traxxov v inom prevedení, ako sme doteraz mali možnosť vidieť na prvých dvoch strojoch. Rušne 388.005 a 010 boli vybrané ako dva rušne s odlišným farebným prevedením a práve 005 bol uvidený ako prvý. Rušeň dodnes nebol uvedený do prevádzky.

Novovyrobený Traxx 388.005 počas skúšobnej jazdy v okolí nemeckého Kasselu. Foto: Mathias Oestreich

No a zatiaľ čo naši národní dopravcovia u nás Laminátky rady 240 vo veľkom aj v tomto roku vyraďovali, tí súkromní ich veselo zaraďovali po opravách späť do prevádzky. V poradí druhou Laminátkou BTS v lakovaní Budamar sa stala 240.137, ktorá už klasicky bola opravená v dielňach v Přerove. Laminátky sa u nákladných dopravcov ukázali ako spoľahlivé stroje v čele nákladných vlakov a tak sú húfne rekonštruované a úspešne sa mnohé z nich vyhýbajú šrotácii.

Laminátka 240.137 pred vykonaním skúšobnej jazdy je vyťahovaná z areálu ČMŽO. Foto: Vojtěch Fajkus

Zrážky vlakov v Českej republike neustali ani v septembri. Už tak dosť mizivá séria bola obohatená o ďalšiu čelnú kolíziu, tento krát v stanicy Kdyně. V stanici malo prebehnúť križovanie MOs z Klatov do Domažlic spoločnosti ČD a služobného vlaku SŽ. Pri brzdení do stanice sa motorový vozeň 810.406 len prekĺzal stanicou a dostal sa až za odchodové výhybky, kde v tom čase prichádzal služobný vlak vedený rušňom 742.243 s ktorým sa Orchestrion čelne zrazil. Prišlo k zakliesneniu rušňovodiča v kabíne motorového vozu. Dnes už vieme jednoznačne povedať, že za nehodu mohol zlý stav trate v stanici, kedy koľaj na ktorú bol vpustený Orchestrion, bola zarastená vysokou trávou a v spojení s vodou vytvorila na koľajnici kašu, na ktorej vlak nedokázal zastaviť. Pri nehode našťastie nikto nezomrel, rušňovodič však utrpel vážne poranenia nôh, z ktorých sa lieči dodnes.

Hrôzostrašne vyzerajúca nehoda pri ktorej našťastie nikto nezahynul. 

Dňa 9.9.2020 sa po novej preložke trate medzi Púchovom a Považskou Bystricou prebehol úplne prvý vlak, ktorý bol zložený z dvoch Bardotiek ZSCS a jedného výsypného vozňa. Trať bola zatiaľ sprevádzkovaná len na jednej traťovej koľaji a ihneď po zahájení jej prevádzky bola demontovaná pôvodná trať.

Prvý vlak na novej trati počas jej skúšok pred uvedením do skúšobnej prevádzky. Foto: Juraj Streber

Ešte dňa 16.9. sa po novej nosickej preložke prebehol skúšobný vlak v réžii ZSSK, ktorý slúžil na vyskúšanie trate pred zahájením prevádzky na druhý deň a rovnako aj pre poznanie trate pre rušňovodičov. Od 17.9. už vlaky jazdili novou preložkou.

Dunihlav 101 počas skúšok trate a zácviku rušňovodičov deň pred spustením prevádzky na novej preložke. Foto: marcello.s

V septembri na Slovensko zavítala návšteva v podobe Traxxu MS3 dopravcu ČD Cargo ktorý počas dvoch dní vykonal skúšobné jazdy na sieti ŽSR za účelom schválenia prevádzky. Jazdy sa konali klasicky medzi Bratislavou a Žilinou s prenocovaním v Bratislave.

Bombrardier Traxx MS3 388.001 po tom, čo bol dopravený do Bratislavy prestavuje na odstavnú koľaj, kde bude nocovať. Foto: Ľubomír Tučný

Dňa 21.9. zaujala na sociálnych sieťach správa, že na druhý deň sa na návštevu Slovenska chystá dúhový Vectron DB Cargo. Ten sa na našej sieti po opatrení novým reklamným polepom dovtedy ešte neobjavil a tak vzbudil záujem mnohých fotografov. Počas dopoludnia sa strojne pobral z Břeclavi do Rajky, kde zapriahol nové vozne dopravcu Lotos Kolej aby ich dotiahol do poľskej pohraničnej stanice Chalupki. Túto možnosť som si samozrejme nemohol nechať ujsť ani ja a tak som sa ho vybral odfotiť pri ceste do Poľska pred stanicu Bratislava Nové Mesto.

Vectron 193.366 brúsi pravotočivý oblúk na vjazde do stanice Bratislava – Nové Mesto s ucelenkou nových plošinových vozňov z Bulharska. Foto: Mates Pleško

Azda najväčšou z nie množstva akcií, ktoré sa tento rok konali bola oslava 40. výročia prevádzky takzvaných Dvojičiek v depe Spišská Nová Ves spojená aj s krstom knihy o týchto legendárnych rušňoch. Počasie ráno nevyzeralo veľmi atraktívne, okolo obeda sa však umúdrilo. V rámci akcie sa konala aj prezentačná jazda v čele so 131.001/002, ktorá tento rok obdržala po EH oprave retro náter a zviezla hostí a priaznivcov zo Spišskej Novej Vsi do stanice Východná a späť. Bol to druhý vlak tohto roka, na ktorom sme mohli vidieť dvojičku v čele osobných vozňov. Tým prvým bola dvojička slúžiaca u Lokorailu, ktorá z Velimi priviezla vozne Ampz a Bmpz do Vrútok.

Na notoricky známom mieste na Štrbe je zachytená 131.001/002 pri spiatočnej ceste z Východnej. Foto: Lukáš Oliva

Mesiac september sa niesol aj v znamení vykoľajení na sieti ŽSR. Behom pár týždňov prišlo k štyrom takýmto udalostiam. Dve sa odohrali na východnom Slovensku a dve na západe. Práve posledné dve značne skomplikovali dopravnú situáciu na tratiach. Pri Chotíne na trati z Nových Zámkov do Komárna sa vykoľajil nákladný vlak ZSCS, ktorý poškodil asi dva kilometre šírej trate a rovnako aj výhybky v stanici Chotín a trať bola na niekoľko týždňov uzatvorená. Iba 17 hodín na to, sa v stanici Veľké Leváre vykoľajil vlak dopravcu Unipetrol, ktorý rovnako spôsobil závažné poškodenie na koľajovom zvršku, trať bola na niekoľko dní neprejazdná a následne sa dlhé týždne v tomto úseku jazdilo iba po jednej traťovej koľaji.

Následky vykoľajenia vlaku dopravcu Unipetrol v stanici Veľké Leváre. Foto: Polícia SR

Pomaly ale isto vstúpime do mesiaca október, ktorý nám priniesol ešte väčšie obmedzenia nášho bežného života. Život na železnici však stále bežal ako tak ďalej a tak bol aj tento mesiac bohatý na novinky a zaujímavosti. Hneď prvý deň nového mesiaca dorazila do Žiliny prvá jednotka rady 660, ktorú poznáme pod prezývkou Panter. Tieto jednotky mali byť už od leta v prevádzke avšak vplyvom pandémie a poklesu výroby nabralo dodanie rázne meškanie. Počas októbra ešte len začali skúšobné jazdy, aby sa jednotky stihli do decembra zaradiť do prevádzky.

Prvou dodanou jednotkou do Žiliny bola 660.002. Na druhý deň sa hneď konala jej skúšobná jazda do Vrútok a späť. Následne sa presunula do Trnavy do areálu miestnej ŽOSky. Foto: redakcia

V septembri bolo ministerstvom dopravy oznámené, že prevádzku na trati ŽSR z Bratislavy do Komárna preberá od zmeny GVD v decembri namiesto RegioJetu národný dopravca ZSSK. Ten oznámil, že prevádzkovať vlaky bude aj v spolupráci s rakúskymi OBB, od ktorých si prenajal 4 vratné súpravy s rušňami Herkules, ktoré doplní Delfínmi radu 840 a Okuliarnikmi s klasickými súpravami. Z tohto dôvodu sa počas víkendu 10. a 11. októbra konali dynamické skúšky všetkých troch typov súprav, ktoré sa od decembra mali objavovať v prevádzke. Zatiaľ čo Delfíny a Okuliarnici vykonali skúšky počas dňa, rakúska súprava sa do Komárna odviezla v noci zo soboty na nedeľu namiesto odpočívania v depe medzi výkonmi na viedenských Rexoch.

Križovanie Delfínov so súpravou rady 628 vtedy súčasného dopravcu RegioJet v stanici Podunajské Biskupice. Foto: Mates Pleško

Dvojica Okuliarnikov so skúšobnou súpravou. Druhý Okuliarnik slúžil ako simulácia záťaže v podobe cestujúcich. Foto: Juraj Streber

V desiatom mesiaci do prevádzky zasiahlo ďalšie Eso nášho Carga, ktoré absolvovalo omladzovaciu kúru v podobe EH opravy. Tento krát šlo o Eso čísla 105, ktoré obdržalo slušivý reklamný polep dopravcu lákajúci na pozíciu rušňovodiča. V prvé dni prevádzky sa moc od domovského depa nevzdialilo a prevažne brúsilo bratislavské spojky na preťahoch vlakov z východného do Petržalky/ÚNS aby sa odskúšala jeho funkčnosť.

Novotou vyžarujúce Eso 105 v čele ucelenky cisterien určených na nakládku do Slovnaftu. Foto: Mates Pleško

V Českej republike zaujala novinka v podobe rekonštrukcie Čmeliaka, ktorú si nechala urobiť spoločnosť KDS. Čmeliak bol odetý do krásneho modro-strieborného laku.

Čerstvo opravený Čmeliak 770.541 pri prevoze z Přerova do Děčína. Foto: Lukáš Mihal

Predposledný mesiac v roku sa niesol prevažne v zamení dodávok jednotiek 660/661 a ich následného testovania na trati z Trnavy do Lúk pod Makytou, prípadne v smere na Bratislavu či Vrútky. Osobná doprava bola stále redukovaná, pandemická situácia sa dramaticky zhoršovala. Opäť sa pristavíme pri rušňoch ZSCS. Spoločnosť aj napriek nepriaznivej finančnej situácii a neustále silnejúcich rečiach o možnom krachu pokračovala v rekonštrukciách svojich rušňov a tak sa na začiatku novembra na tratiach objavila ďalšia opravená dvojička 131.097/098. Tá bola 3.11. na váhe v Haniske pri Košiciach, následne vykonala skúšobnú jazdu a zaradila sa do prevádzky.

131.097/098 zachytená pri ceste z Hanisky pri Košiciach, kde bola na váhe. Foto: 362.005

V priebehu novembra sa udiala výmena rušňov medzi dopravcami CĎ a ČD Cargo. Z dôvodu nutnosti nabehania kilometrov v osobnej doprave bol Českým dráham poskytnutý jeden z Traxxov MS3, zatiaľ čo nákladnému dopravcovi bola ako kompenzácia pridelená dvojicha Vectronov 193.289 a 295.

Zaujímavá kombinácia Vectronov v čele nákladného vlaku ČD Cargo Niederlasung opúšťa Hegyeshalom v smere do Nemecka. Foto: Csaba Stahl

Ako už bolo avizované, v novembri sa vo veľkom skúšali a testovali jednotky ZSSK radov 660 a 661 aby sa počas decembra mohli zaradiť do prevádzky s cestujúcimi.

Panter 661.004 počas skúšobnej jazdy z Trnavy do Lúk pod Makytou trieli po rovinke pri obci Chocholná-Velčice. Foto: Mates Pleško

Počas novembra bol z Bratislavy odvezený prvý z dvoch modrých Herkulesov, ktorý si dopravca RegioJet prenajímal od Beacon Rail. Ten bol odvezený do Prahy, kde boli z neho odlepené nálepky dopravcu a následne smeroval do Nemecka k novému nájomcovi.

Odstrojený Herkules 223.012 opúšťa opravárenskú základňu RegioJetu na Zličíne v Prahe. Foto: Michal Mičuda

Rovnako flotilu RegioJetu na konci októbra opustil aj červený Vectron 193.627, ktorý následne využil iný český dopravca na odvezenie kalamitného dreva do Nemecka. Vectron bol následne hneď prenajatý dopravcovi RTB Cargo.

193.627 a 223.012 opúšťajú Českú republiku po tom, ako obaja slúžili u dopravcu RegioJet. Oba stroje smerovali na ďalšie využitie do Nemecka. Foto: Ján Štrbík

Okrem skúšobných jázd Panterov sa počas novembra konali aj skúšobné jazdy na súpravách rakúskych OBB a rovnako aj Delfínoch 840 z dôvodu zácviku rušňovodičov na linku do Komárna. Tieto jazdy sa konali v úseku Bratislava – Nové Mesto nad Váhom a prebiehali takmer počas celého novembra.

Herkules s riadiacim vozňom ako zostava pre potreby zácviku rušňovodičov. Foto: Peter Nikmon

Dňa 21.11. opustil Slovensko aj druhý z dvojice Herkulesov slúžiacich u RegioJetu a tak po zvyšné dni ostala preprava na trati Bratislava – Komárno len v réžii najrôznejších jednotiek v rôznych farebných prevedeniach.

Herkules 223.011 odišiel zo Slovenska dňa 21.11. na vlaku RJ 1046. Foto: Tomáš Mateovič

Najväčším lákadlom tohto mesiaca sa stala jednoznačne Gorila 350.020, ktorá opustila brány vrútockej ŽOSky po EH oprave v retro laku, ktorý pre ňou nosil legendárny Hugo 350.004. Tá si dňa 26.11. vyskúšala jazdu pod jednosmerným napätím v úseku Vrútky – Krásno nad Kysucou. Zanedlho na to bola zaslaná do Bratislavy na skúšobnú jazdu pod napätím striedavým, ktorej sme sa zúčastnili aj my a môžete sa tešiť na prekvapenie v podobe reportu z tejto akcie. Jej štart však nebol veľmi vydarený a hneď po prvom dni sa musela vrátiť späť do Vrútok z dôvodu reklamácie.

Posledná vyrobená Gorila zachytená počas skúšobnej jazdy pod jednosmerným napätím v novom krásnom retro kabáte. Foto: Peter Vlček

A máme tu mesiac posledný. Mesiac patriaci nástupu nového GVD, kedy sa pozornosť jednoznačne upriamila na striedanie dopravcov na trati ŽSR 131. V tomto mesiaci začali pravidelne jazdiť nové jednotky Panter na tratiach žilinského a trenčianskeho kraja, prišlo k masívnemu presunu vozidiel medzi jednotlivými depami, čo si vyžiadalo množstvo negatívnych reakcií, ale aj k rušňovým novinkám. Pri retro rušňoch ešte ostaneme. Na začiatku decembra sa na verejnosti objavila ďalšia zrekonštruovaná Žehlička, opäť pre České dráhy a opäť v retro prevedení. Tento krát sa jednalo o špecifickú Žehličku 113.002 určenú pre prevádzku na trati Tábor – Bechyně, ktorá je napájaná napätím 1,5 kV.

Bechyňská Žehlička počas skúšok pojazdu v okolí Přerova. Jazdná skúška pod napätím sa konala až na jej domovskej trati. Foto: Vojtěch Fajkus

Hneď počas prvého decembrového dňa bol do prevádzky s cestujúcimi nasadený prvý z Panterov. Jednotka 661.001 si odkrútila premiéru na osobnom vlaku zo Žiliny do Zwardoňa aj za účasti ministra dopravy, predsedu predstavenstva ZSSK a zástupcov výrobcov jednotiek a médií.

Prvý z Panterov na úplne prvom vlaku smeruje do poľského Zwardoňa. Foto: Peter Vlček

Dňa 9.12. sa v depe Bratislava Hlavné konalo pre pozvaných hostí spoločné fotenie 4 Goríl v rôznych náteroch. Na jednom mieste sa tak stretli Aristokratka 350.001, Titanic 350.002, Hugo 2.0 350.020 a unifikovaná 350.006. Mohol tak vzniknúť nasledujúci záber.

Štvorica Goríl pózuje pred objektívmi pozvaných hostí. Foto: Jozef Kutenič

Dňa 12.12. sa s linkou do Komárna rozlúčil po viac ako ôsmich rokoch dopravca RegioJet, ktorého nahradil náš národný dopravca ZSSK. Posledným vlakom, na ktorom sa žltý dopravca predstavil bol Os 4355 do Dunajskej Stredy. Nasledujúce ráno sa už nieslo v znamení červených Herkulesov a modrých respektíve červených Delfínov. Počas pracovných dní aj Okuliarnikov.

Partia posledného vlaku dopravcu RegioJet. Foto: PhDr. Marián Dujnič

Lúčenie žltého a premiéra červeného dopravcu na linke Bratislava – Komárno. Foto: ZSSK

 

S príchodom nového GVD prišlo aj k zemne nasadzovania HDV na jednotlivé výkony. Od tejto zmeny sa na dvoch pároch vlakov z/do Budapešti začali miesto Goríl objavovať vlajkové lode ZSSK v podobe Vectronov 383.1. Jedná sa o obraty 282/173 a 172/283.

V prvý deň nasadenia Vectronov na vlaky do Budapešti bol nasadený Vectron 383.105. Pri ceste do Prahy na vlaku EC 282 ho zachytil 362.005

December bol bohatý na nové rušne u rôznych dopravcov. Ako prvé sa predstavilo AŽD Praha so zrekonštruovaným Kocúrom 742.119.

Novinka v rušňovom parku spoločnosti AŽD Praha. Foto: Tonda

Novým prírastkom sa blisol aj dopravca UNIPETROL Doprava, ktorý v priebehu novembra obdržal prvý zo 4 objednaných Vectronov, ktorý odel no nového korporátneho kabátu skupiny ORLEN.

Vectron 383.056 pred nástupom na svoj prvý výkon v čele vlaku. Foto: Jakub Skoupy

Nádielku v podobe dvoch nových Traxxov MS3 obdržal aj osobný dopravca RegioJet. Ten si od Bombardieru prevzal prvé dva stroje čísel 388.201 a 202 ktoré v priebehu pár dní aj nasadil do skúšobnej prevádzky.

Prvé dva nové Traxxy po tom, čo dorazili na pražský Smíchov, kde má žltý dopravca svoje zázemie. Foto: Bc. Miloš Chomjak

Už o dva dni sa 388.202 objavil v čele vlakov na linke R8 z Brna do Bohumína. Foto: Dominik Doleží

Mimo toho svetlo sveta uzrela ďalšia opravená Laminátka v Přerove pre ZOS Zvolen. Tá bola odetá do vínovo červenej farby, ktorá odráža farby nového nájomcu tohto rušňa, konkrétne maďarského Continental Railway Solutions. Tesne pred vianocami bola dopravená do Bratislavy odkiaľ sa mala odobrať na skúšky do Maďarska, avšak z dôvodu poruchy musela byť po Vianociach odvezená späť do Čiech.

Krásna Laminátka 240.129 zachytený pri vyťahovaní na trať za účelom skúšobnej jazdy. Foto: Vojtěch Fajkus

V závere roka nechal súkromný dopravca Cargo Motion prelakovať svojho Kocúra 740.848 do korporátnych farieb.

Kocúr 740.848 zachytený po obdržaní nového laku. Foto: MaTy2007(?)

Poslednou opravou v roku 202 u ZSCS bolo dokončenie EH opravy na Laminátke 240.079. Tá bola dokončená tesne pred Vianocami a v najbližších dňoch bude zaradená do prevádzky.

Laminátka 240.079 po dokončení EH opravy zachytená v depe na východnom. Foto: Boris Dzurnák

A to je zo zaujímavostí roku 2020 všetko. Pevne verím, že sa vám prehľad páčil a ak ste ho dočítali až sem, tak vám veľmi pekne ďakujem. Rok 2020 bol veľmi zvláštny a mnohému nás naučil. Zoberme si z toho ponaučenie a do toho nového poďme múdrejší. Prajem vám všetko dobré a vidíme sa pri trati.

V mene redakcie railpage.net vás pozdravujem. Mates Pleško.

 

Pridajte sa do diskusie!

7 komentárov k: Pohľad na rok 2020 v podaní Railpage.net

tiger zo dňa 2.1.2021 8:22

Návštevník

super zhrnutie….
palec hore….

Reagovať

RaVo zo dňa 2.1.2021 18:35

Mates Pleško ako obvykle super zhrnutie. Ešte ti doplním dosť podstatnú informáciu čo sa udialo v roku 2020.
Leasingová spoločnosť AKIEM začala ponúkať a aj vykonávať servis lokomotív 186,193 v priestoroch ZSSK Cargo po celom Slovensku. A máme rozbehnuté aj ďalšie projekty. To nemožno aj na sólo článok. Ozvi sa do pošty.

Reagovať

RaVo zo dňa 2.1.2021 18:42

Mates Pleško fotka Vectronov v depe BA. Východné ako píšeš ze na montáž VZ Mirell, tak tu si to oprav, boli na oživovaní VZ Mirell. Montáž VZ Mirell prebieha priamo vo fabrike u výrobcu.

Oprava príspevku č. 1: To je možno aj na článok. To je správne.

Reagovať

dodojozef@imarknet.com zo dňa 2.1.2021 19:14

Dobrý podvečer veľmi pekné ukončenie roka si odborník a tie slova na záver to utvrdzujú ďakujeme Mates.

Reagovať

Peter zo dňa 3.1.2021 8:46

Diky za pekny suhrn.

Reagovať

Tukan cz zo dňa 5.1.2021 15:41

Návštevník

Tak ten vlak EC s Laminátkou mě fakt pobavil 😀

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 6.1.2021 1:19

Redaktor

Ďakujem všetkým veľmi pekne za milé komentáre. Som rád, že sa vám zhrnutie páčilo, robil som to pre vás, našich čitateľov 🙂 Vaše slová ma moc potešili.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *