Váš železničný portál
Registrovať sa

Pohľad na Festival parných rušňov v Trenčianskej Teplej

AktualityFotogalérieFotoreportážeHistóriaPrevádzkaRailpage.NETReportážeSlovensko 24.9.2021 0:54 Mates Pleško Zobrazené: 3326

Uplynulý víkend patril parným a historickým vlakom na Považí. V Trenčianskej Teplej sa konal Festival parných rušňov 2021. Bol pokračovaním akcie Festival parních lokomotiv 2019, ktorý sa konal v Benešově u Prahy. Z dôvodu výlukových a výkopových prác museli organizátori hľadať náhradné riešenie a miesto našli práve na slovenskom Považí.

Akcia bola výrazne poznačená neistotou okolo epidemiologickej situácie a tak sa na festivale objavili nakoniec len 4 parné rušne a niekoľko dieslových a elektrických rušňov a motorových vozňov. Z parných rušňov to boli 220.194 z Maďarska, 310.23 z Rakúska a za Slovensko rušne 310.433 a Mazutka 555.3008. Dieslovú trakciu zastupovala Nohabka M61.020 (avizovaná bola 019), Hektor T435.003 a avizovaná Berta 751.131 nedorazila. Čo sa elektrickej trakcie týka tak za ňu sa na akcii objavili jednosmerné rušne Bobina E499.062, Dvojička 131.001/002, striedavá Laminátka 240.038 ktorá nahradila vyhoretú 001 a dvojsystémové Eso 363.105 a multisystémový rušeň Siemens Vectron 383.201 ktorý však bol v depe iba vystavený. Výstavy sa zúčastnili aj motorové vozne v podobe Túlavej 850.018 a jej českej kolegyne M286.1032, Orchestrion M152.0160 a 811.016 a M262.

Počas oboch dní bolo v okolí Trenčianskej Teplej naplánovaných množstvo jázd mimoriadnych rýchlikov a osobných vlakov vyššie uvedenými rušňami a vozňami. Program v depe spočíval v statickej prehliadke vystavených rušňov, dvoch točení rušňov na točni počas oboch dní a nočnom statickom fotení. Pre deti bol pristavený aj zábavný vozeň ZSSK Cargo a v priestore depa sa dali kúpiť rôzne upomienkové predmety. V depe sme strávili málo času, oba dni sme venovali najmä naháňaniu vlakov a ich fotografovaniu. Zo všetkých víkendových vlakov sme nevyfotili len jeden a to posledný vlak zložený z M152 a 811 smerom do Trenčína, ostatné vlaky našim objektívom neunikli. Poďme sa teda spoločne pozrieť na fotografie, ktoré sme ako autorská trojica vyhotovili počas týchto dvoch zamračených a miestami aj upršaných dní.

Piatok patril najmä návozom rušňov do Trenčianskej Teplej a uprataní na koľaje popri točni. Z východu dorazili Bobina s Dvojičkou najskôr ako Rv do Vrútok, následne Sv s vozňami do Považskej Bystrice odkiaľ ich dotiahlo Eso do Teplej. Ďalšie konvoje prišli od Maďarska a Čiech spoločne s rakúskymi zástupcami.

Zástupcovia jednosmerných rušňov v Trenčianskej Teplej. Foto: Adrián Belobrad

Sekcie dvojičky 131.001/002 museli byť oddelené aby sa vošli na točňu. Foto: Adrián Belobrad

Sobota už patrila jazdám mimoriadnych vlakov. Ráno o šiestej som sa zobudil s úmyslom odfotografovať súpravový vlak jednotky 861, ktorá mala na akciu rovnako doraziť a zabezpečovať pendlujúci vlak medzi stanicou a depom. Po zistení, že vlak nie je na ceste som sa ešte na chvíľu uložil. Kolega Tomáš Pašuth prišiel do Trenčína ranným rýchlikom R601 z ktorého som ho vyzdvihol a smerovali sme do Beluše na prvý mimoriadny vlak tejto akcie. V Beluši sme do auta pribrali ešte kolegu Adriána Belobrada a smerovali na nadjazd za Belušou. Prvým z vlakov tohto dňa bol R 31276 z Považskej Bystrice do Trenčianskej Teplej v čele s Nohabkou M61.020 a 4 vožňami ZSSK, ktoré za týmto účelom boli stiahnuté z deponie v Nemšovej.

Nohabka s vozňami ZSSK bola zaujímavým spestrením premávky na trati ŽSR 120. Foto: Mates Pleško

Následne sme sa presunuli do Horného Srnia, kde sme plánovali odfotiť jednotku 845.1 dopravcu Arriva, ktorá smerovala do Teplej zo Starého Města u Uherského Hradišťa. Výber miesta však bol nevhodný a fotografie sa nám nepodarili. Následoval presun do Trenčína, konkrétne miestnej časti Opatová ku ktorej smerovali 3 vlaky za sebou. Prvým z nich bol Os 31281 z Bánoviec nad Bebravou do Trenčianskej Teplej v čele s Túlavou M286.0018 a jedným vozňom Balm. Od Piešťan mu v pár minútovom závese dýchal na chrbát rakúsky parný rušeň 310.23 s historickou súpravou vozňov ako R 31279 po ktorom následoval požiarno – nákladný fotovlak Sluz 31909 v čele s teplanskou 751.037 ktorá v čele vlaku nahradila pôvodne avizovanú 754.036 ktorá sa na akcii nevädno prečo neukázala.

Túlavá brúsi oblúk pre rovinkou do zastávky Trenčín-Opatová. Foto: Tomáš Pašuth

Rovnakým miestom prechádzajú aj Hrbáč a následne Bardotka s požiarnym vlakom. Foto: Mates Pleško

Pri pohľade na ďalšie plánované jazdy sme sa rozhodli, že si cestou do Srnia odbočíme odfotiť aj miestnu úzkorozchodnú dráhu Trenčianskej elektrickej železnice (skrát. TREŽ). Z Trenčianskych Teplíc mal ísť zrovna osobný vlak do Trenčianskej Teplej a miesto fotografovania padlo na Kaňovú, kde kedysi bola výhybňa. Na naše sklamanie aj sklamanie rakúskych fotografov išla eletkrička od posledného priecestia v Tepliciach smerom na Teplú so stiahnutými zberačmi z dôvodu klesania trate a šetreniu elektrickou energiou. Bohužiaľ ani pri pohľade na kôpku fotografov pána majstra nenapadlo zberače zdvihnúť a tak vznikla nasledujúca fotografia.

Bezzberačová jazda cez Kaňovú. Foto: Mates Pleško

Nástup do vozidla a opäť presun. Tento krát nás čas už tlačil. Z Trenčianskej Teplej sa chystal do Bylnice krokodílový ropovod v podobe M286.0018, 1032 a dvoch Balmov. Rozhodnutie padlo na miesto za Horným Srnim smerom k českej hranici. Na tomto mieste bolo pomerne husto čo sa fotografov týka, záujem bol veľký. Z Trenčianskej Teplej išiel vlak ako R 10034, z Bylnice ako R 10035.

Kedysi aj táto trať bola pôsobiskom Krokodílov z depa v Trenčianskej Teplej. Foto: Mates Pleško

Aby fotografie neboli z jednoho miesta, presunuli sme sa do Nemšovej. V Teplej sa už totiž chystala na jazdu Mazutka 555.3008 ktorá mala na programe okružnú jazdu vlaku R 10036 z Teplej do Horního Lidče odkiaľ úvraťou pokračovala do Púchova a späť do Teplej. Na odchode nabrala meškanie okolo 15 minút a tak sme si na fleku na ňu museli počkať. Voľba padla na miesto pod diaľnicou D1 kde je vhodný násyp a dá sa zachytiť vlak idúci z mosta ponad vážsky kanál.

R 10036 prekonal kanál Váhu a blíži sa k stanici Trenčianska Teplá. Foto: Mates Pleško

Následoval presun k Dubnici nad Váhom a výdatný obed. Počasie si dážď naplánovalo skvelo, pršalo len počas doby čo sme sedeli v reštaurácii a jedli, tesne pred tým ako sme sa zdvihli na odchod dážď ustal a a viac sme o ňom nepočuli. A to nám hralo do kariet, na pláne bol totiž hlavný bod sobotného programu a to jazda rakúskeho Hrbúňa z Trenčianskej Teplej do Lednických Rovni. Prvé informácie hovorili o tom, že tento rušeň bude nahradený nejakým iným parným rušňom kvôli prechodnosti oblúkom za Nemšovou, avšak niekomu sa podarilo presadiť to, že do Rovni pôjde práve Hrbúň a tak sa aj stalo. Vlak Os 31282 vyrazil z Trenčianskej Teplej včas a my sme jeho lov započali v obci Bolešov. O túto jazdu vlaku bol obrovský záujem ľudí z obcí popri trati a čakalo naň stovky ľudí. Počas tohto víkendu práve tento vlak pútal jednoznačne najväčší záujem.

Hrboun prechádza bývalou zastávkou Bolešov. Druhá koľaj je patrná už len z výhyvky viditeľnej za posledným vozňom. Foto: Mates Pleško

Ešte niekoľko krát sme vlak vyfotili po ceste až po Lednické Rovne. Foto: Mates Pleško

Samozrejme nesmel chýbať ani požiarny vlak. Do čela vlaku Sluz 31910 sa postavil Hektor T435.003 Foto: Mates Pleško a Tomáš Pašuth.

Posledná sobotná jazda sa konala zasa opačným smerom a to z Teplej do Trenčianskej Turnej, odtiaľ späť do Trenčína, úvraťou do Zlatoviec a odtiaľ späť do Teplej. Týchto vlakov sa opäť zhostili motorové vozne M286 s vozňami Balm. Trať z Trenčína do Chynorian bola kedysi výhradne obsluhovaná týmito motorákmi. Ja som vyrastal v bytovke priamo pod ňou neďaleko zastávky Trenčín – predmestie a preto vyfotiť si túto súpravu s trenčianskym hradom bol pre mňa veľký zážitok. Mohol som si zaspomínať na časy, kedy som tieto vlaky chodil pozorovať a obdivovať kúsok od svojho domu.

Český Krokodíl M286.1032 v čele vlaku Os 31284 prechádza popod majestátny trenčiansky hrad. Foto: Mates Pleško

Fotografiu tohto vlaku sme chceli vyhotoviť aj na novom trenčianskom železničnom moste, kde by sa jednalo o pekný súzvuk histórie a modernej súčastnosti. Bohužiaľ vlak z Trenčína do Zlatoviec šiel proti správnemu smeru jazdy a tak sa fotografia nepodarila. Presunuli sme sa teda rýchlo k stanici Trenčín-Zlatovce aby sme aspoň odfotili vlak Os 31285 pri ceste späť do Teplej.

Súprava Os 31286 opúšťa stanicu Zlatovce v smere do Teplej. Foto: Mates Pleško

To bolo zo sobotného programu mimoriadnych jázd všetko. Chalanov som zaviezol na stanicu na osobný vlak do Beluše a ja som sa pobral domov. Program akcie však pokračoval aj večer. Od 20. hodiny prebiehalo v depe nočné fotenie pred rotundou kde som sa vybral osamote. Na mieste som však stretol niekoľko známych a tak sme prehodili pár slov popri fotení.

Nočné fotenie nemám až tak v merku a tak sú fotografie skôr dokumentačného charakteru, snáď neurazia. Foto: Mates Pleško

Program druhého dňa sme začali opäť v Trenčíne, kde chalani dorazili ranným osobným vlakom z Beluše. Našim prvým bodom záujmu bola čerstvo opravená Laminátka ZSSK Cargo 240.038 s vozňami Balm, ktorá vyrazila z Trenčianskej Teplej ako Sv 31290 do Piešťan. Pôvodné prognózy hovorili o slnečnom počasí a tak jediné miesto s násvitom na tento vlak malo byť až za Novým Mestom nad Váhom pri obci Považany. Obloha však bola opäť oblačná a to nám zahralo do kariet. Mohli sme vybehnúť na skalu nad obcou Ivanovce. Cesta to bola bahnistá, pole po ktorom sme sa tam museli dostať bolo celé premočené a topánky sme čistili dobrú pol hodinu, ale stálo to za to 🙂

Novotou žiariaca Laminátka 240.038 prechádza pomalou rýchlosťou popod skalu pri obci Ivanovce so súpravovým vlakom do Piešťan. Foto: Mates Pleško

Po očistení našej zabahnenej obuvi sme sadli do auta a presunuli sa opäť do Horného Srnia. Ráno totiž z Teplej vyrazil ešte jeden súpravový vlak a to v zložení 363.105 a 310.23 so súpravou do Horního Lidča. Odtiaľ vlak pokračoval vlastnou silou do Bylnice kam sa do čela postavil ešte Hektor T435.003 a v tomto zložení sa ako R 10039 pobrali do Trenčianskej Teplej.

Zaujímavá dvojica v čele vlaku Z Bylnice do Trenčianskej Teplej tiež pútala veľkú pozornosť miestnych. Foto: Tomáš Pašuth

Následoval presun pred stanicu Trenčianska Teplá v smere od Trenčína kam už prichádzal R 31291 z Piešťan v čele s už spomínanou Laminátkou a vozňami Balm. Elektrický stĺp pred stanicou poslúžil výborne a tak sme ju mohli zvečniť na rovinke pred stanicou.

Laminátka s nevšednou súpravou zachytená pred vjazdom do Trenčianskej Teplej. Foto: Mates Pleško

Ešte následoval obeh súpravy v stanici a odchod späť do depa. Foto: Mates Pleško

Po tomto vlaku sme sa chvíľu potúlali po stanici, dali si kávu a opäť sadli do auta. Čakal nás totiž motorový osobný vlak do Lednických Rovni. Zhodli sme sa, že ho odfotíme na nadjazde v oblúku za stanicou Nemšová a tak sme sa na miesto presunuli. Po chvíľke čakania sme sa dočkali ropovodu s vlakom Os 31292.

Krabičky opúšťajú Nemšovú v smere do Lednických Rovni. Foto: Mates Pleško

V depe bolo na pláne točenie rušňov a zároveň mal na obhliadku akcie doraziť aj kamarát Karel z Česka. Stretli sme sa s ním teda pred stanicou a odobrali sme sa do depa na točenie.

Točené rušne v plnej paráde. Foto: Mates Pleško

Pri odchode z depa sme ešte vyfotili rušeň 310.433 v čele Os 31294 do Lednických Rovni. Foto: Mates Pleško

Poslednou jazdou ktorú sme šli dokumentovať bola jazda Mazutky a Nohabky spoločne na jednom vlaku. Trasa vlaku viedla z Trenčianskej Teplej do Trenčianskej Turnej odkiaľ sa následne vrátili do Trenčína odkiaľ pokračovali po koridore do Nového Mesta nad Váhom a späť do Teplej. Súprava to bola nevšedná a zaujímavá. Prvý fotoflek bol pod trenčianskym hradom kde sme vyfotili vlak Os 31296 v čele s Mazutkou. Kúsok odtiaľ sme počkali na Os 31297 s Nohabkou čo bol pre mňa pohľad netradičný, nakoľko som takýto vlak pri svojom dome ešte nikdy nevidel. Potom sme sa presunuli na posledný fotoflek tohto víkendu na nadjazde pri obci Kostolná – Záriečie. Dúfali sme, že Mazutku uvidíme v plnom ťahu s efektnou dymovou clonou pri rozbiehaní zo zastávky čo sa nám podarilo.

Mazutka frčí popod trenčiansky hrad. Foto: Mates Pleško

Spoliehal som sa na to, že v daný moment nepôjdú autá a moje prianie sa aj vyplnilo. Nohabka prechádzajúca ponad môj dom bol pre mňa zaujímavý moment. Foto: Mates Pleško

Po ceste do Nového Mesta nad Váhom zanechala pri rozbiehaní z Kostolnej za sebou Mazutka peknú dymovú clonu. Foto: Mates Pleško

 

 

A to je záver tohto fotoreportu. Ak ste došli až sem, ďakujem. Počas víkendových dvoch dní sme najazdili cca 300 kilometrov, vyhotovili niekoľko desiatok záberov, zašpinili niekoľko kusov oblečenia a topánok a pri koľajniciach strávili okolo 20 hodín. Pevne veríme, že sa vám tento fotoreport páčil a ak ste na akcii neboli tak ste si aspoň urobili predstavu ako to tam vyzeralo.

 

S pozdravom tím autorov: Mates Pleško, Tomáš Pašuth a Adrián Belobrad.

 

 

Organizátori festivalu chcú osobitne poďakovať všetkým partnerom festivalu za podporu. ZSSK Cargo poskytlo rušňové depo, rušne na výstavu, rušne na prepravu konvojov a požiarnych vlakov. LTE poskytlo dopravcu konvoja z Českej Republiky, Arriva dopravcu festivalových vlakov v Českej Republike,  Železničné múzeum SR dopravcu všetkých festivalových vlakov na území SR a ŽSR odpustilo poplatok za dopravnú cestu.

 

 

 

Pridajte sa do diskusie!

9 komentárov k: Pohľad na Festival parných rušňov v Trenčianskej Teplej

PeterSklicko zo dňa 24.9.2021 15:04

Diky za pekne foto a video

Reagovať

Pavel Chomjak zo dňa 24.9.2021 20:59

Vďaka za čas, námahu a ochotu napísať takúto príjemnú reportáž, doplnenú zaujímavými fotografiami, ktoré potešili oko i ducha! PARÁDA!!!

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 26.9.2021 20:24

Redaktor

Ďakujeme pekne, sme radi že sa report páčil.

Reagovať

Altsohler zo dňa 26.9.2021 9:40

Spolupracovník

Pekne…
Chcel som ísť, ale odradili ma „opatrenia“, a na fotenie v krajine nepoznám fotofleky…

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 26.9.2021 20:23

Redaktor

Popravde, opatrenia nikto nekontroloval a neriešil. Nabudúce ak bude niečo na západnom Slovensku pokojne sa ozvi, máme to tu s chalanmi zmáknuté a radi priberieme do partie 🙂

Reagovať

tratovak zo dňa 26.9.2021 18:25

Je fascinujúce, že v tak roz*rdanej republike akou je SVK sa tekéto niečo uskutočnilo. Všetká česť! A 👍 za report.

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 26.9.2021 20:22

Redaktor

Ďakujem pekne.Tak traťe v okolí Trenčína sú našťastie v dobrom stave takže o to jednoduchšie to bolo. Ale áno, je to tak.

Reagovať

E499.001 zo dňa 3.10.2021 19:35

4 vožňami ZSSK, ktoré za týmto účelom boli stiahnuté z deponie v Nemšovej…

Toto je fakt, alebo len domnienka autora. Ani jeden z nemšovských vozňov nie je použiteľný do prevádzky. Prosím buď overovať fakta, alebo radšej nepísať bludy.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *