Váš železničný portál
Registrovať sa

Počet vlakových neštěstí v ČR zvyšují sebevrahové

Česká republika 22.7.2006 8:20 Peter Dirga Zobrazené: 1194

České železnice nepatří mezi nejnebezpečnější v Evropě. V počtu srážek vlaků se země vejde do průměru EU. Celkový počet nehod prudce zvyšují střety s lidmi, kteří se pod kola vlaků vrhají dobrovolně. Vyplývá to z informací Evropské železniční agentury. Dostupná čísla jsou z roku 2004. Zatímco v ČR se v tomto roce stalo 268 nehod, například v Maďarsku to bylo 2198. Jsou ale země, kde nehody počítají na prstech jedné ruky. V roce 2004 se mezi 23 sledovanými státy EU v počtu srážek umístilo Česko na jedenáctém až čtrnáctém místě a v počtu vykolejení dokonce na čtrnáctém až patnáctém místě.

Hůře je na tom ČR pouze u nehod na úrovňových železničních přejezdech, kde figuruje na šestém místě, a v počtu sražených osob, kde skončila Česká republika na páté příčce. To je dáno zejména vysokým podílem sebevražd, jichž je u nás každoročně kolem stovky.

Ze statistiky vyčnívá údaj o srážkách vlaků v Německu. Během roku 2004 se tam vlaky střetly ve 400 případech. Nejvyšší počet nehod pak statistici zaznamenali v Maďarsku, kde největší počet železničních neštěstí spadá do kategorie „ostatních příčin“.

Nejnebezpečněji bylo na řeckých železničních přjezdech, kde se stalo více jak 500 nehod. Čísla často závisí na hustotě želežničního pokrytí. V zemích jako je Německo jsou čísla kvůli husté síti vysoká, v malém Irsku je vlakové neštěstí vzácností.

Lepší hodnocení než od Eurostatu

V součtu je to lepší hodnocení, než ČR zpráva unijního statistického úřadu Eurostat z června letošního roku. Podle ní patří České republice druhé místo v počtu mrtvých na železnici v EU. [celá zpráva]

Rozdílné závěry Eurostatu a Evropské železniční agentury jsou dány tím, že Evropská železniční agentura vycházela ze statistik, které se přibližovaly požadavkům Evropského parlamentu a Rady. V minulém roce ještě většina států zasílala údaje podle svých vnitrostátních podmínek.
Při nehodách souvisejících s železničním provozem v České republice jen v loňském roce zahynulo 254 osob a 251 dalších bylo zraněno. Nejvyšší procento mezi mrtvými a zraněnými tvoří neukáznění řidiči, sebevrahové, případně lidé porušující zákon o dráhách.

Zdroj: novinky.cz

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Počet vlakových neštěstí v ČR zvyšují sebevrahové

andersen zo dňa 22.7.2006 17:32

Čistý počet nehôd nemôže byť smeroajným parametrom. Treba to prepočítať na jednotkovú mieru, napr. počet vlakov, počet prepravených osôb a v nákl. doprave napr. počet tkm. Až potom sa dá porovnávať úroveň bezpečnosti v jednotlivých krajinách ! 🙂

Reagovať

Peter Dirga zo dňa 22.7.2006 18:00

Dodatocne som nasiel len toto 🙁

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *