Váš železničný portál
Registrovať sa

Po železnici sa prepravuje menej tovaru, ZSSK CARGO čaká transformácia

Tlačové správy 6.10.2020 13:23 Peter Dirga Zobrazené: 2821

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK CARGO) už dva roky zápasí s poklesom prepráv zapríčineným úpadkom európskeho hutníctva. Situáciu ďalej zhoršuje postupný útlm uhoľných elektrární, predpokladaný pokles ťažby dreva a celosvetová koronakrízová ekonomická depresia a neistota. Predchádzajúce manažmenty nákladného dopravcu so svojimi revitalizačnými plánmi u svojho akcionára, ktorým je Ministerstvo dopravy a výstavby SR, neuspeli. Nový manažment spoločnosti, preto pripravil komplexný ozdravný plán radikálnej transformácie a zoštíhlenia spoločnosti. Okrem zníženia počtu zamestnancov je jedným z navrhovaných bodov aj presun prepravy tovarov z ciest na železnicu, pričom ZSSK CARGO prepravila v roku 2019 cca 29 miliónov ton tovaru.

Ďalším navrhovaným bodom je aj odpredaj nepotrebného majetku. Zámerom je, aby sa ZSSK CARGO zmenila na moderného európskeho prepravcu tovarov.

 

„Museli sme sa pozrieť pravde do očí: buď prijmeme radikálne, hoci veľmi nepríjemné opatrenia, alebo spoločnosť skončí do troch rokov v zadlžení a krachu,“ hovorí predseda predstavenstva ZSSK CARGO Roman Gono. „Žiaľ, budeme sa musieť rozlúčiť so stovkami kolegov, ktorých ZSSK CARGO nedokáže zmysluplne využiť, aby sme zachránili zvyšné tisíce pracovných miest. Príčinou je hlavne pokles prepravy tovarov naviazaných na hutnícky priemysel a neriešenie problému od roku 2018. Od prvého novembra do konca roka od nás odíde 490 zamestnancov. Po personálnom a procesnom audite, ktorý už prebieha, očakávam ďalšie zoštíhlenie spoločnosti. Zároveň ale budeme môcť realizovať nevyhnutné investície a aktualizovať naše obchodné plány tak, aby sme dokázali adekvátne ohodnotiť prácu tých zamestnancov, ktorých profesionálne skúsenosti a motivácia sú pre úspech ZSSK CARGO kľúčové.“

ZSSK CARGO, ktorá na rozdiel od národného dopravcu ZSSK a manažéra infraštruktúry ŽSR nie je súčasťou štátneho rozpočtu, od svojho vzniku hospodári samostatne bez pomoci štátu. Dnes (k 1.10.2020) má 4907 zamestnancov, ale aj spomedzi ostatných železničných nákladných dopravcov, najnižšie tržby na jedného zamestnanca. Tento parameter síce nie je jediný kľúčový pre porovnanie životaschopnosti spoločnosti a jej podnikania, no v kombinácii s ďalšími ukazovateľmi vypovedá
o potrebe radikálnych zmien. Väčšina zamestnancov, ktorí si budú hľadať novú prácu, pracuje vo východoslovenských prekladiskách v Čiernej nad Tisou a Maťovciach, ale tiež v regiónoch Košice, Zvolen a Žilina.

 

„Veľmi úzko komunikujeme s našim akcionárom, ministerstvom dopravy, ministerstvom práce a so ZSSK a ŽSR, aby si kolegovia, s ktorými sa rozlúčime, našli čo najskôr novú prácu. Na tento ťažký krok sme získali súhlas aj väčšiny odborových organizácii, ktoré v ZSSK CARGO pôsobia. Odchádzajúci zamestnanci dostanú podľa odpracovaných rokov odstupné a ďalšie kompenzácie až do výšky siedmich mesačných platov. Mnohým sme ponúkli prácu i príspevok na presťahovanie na západ Slovenska, kde máme viacero neobsadených pracovných miest. Chápem však, že nie každý má možnosť opustiť svoj rodný kraj,“ dodáva Gono.

Kontinuálny pokles tržieb z úrovne 250 mil. EUR v roku 2018 na predpokladaných 190 mil. v tomto roku chce manažment liečiť aj viacerými opatreniami zameranými na posilnenie obchodných aktivít a prevádzkovými úsporami. Manažéri najväčšieho nákladného vlakového prepravcu chcú tiež otvoriť odbornú diskusiu o dôležitosti štátnych programov rekonštrukcie a modernizácie slovenskej železničnej infraštruktúry a verejnej podpory ekologickej prepravy tovarov po železnici. Po úspešnom ukončení transformácie by sa ZSSK CARGO mala stať opäť ziskovou už v roku 2023.

 

Mgr. Silvia Kuncová
Riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa

Pridajte sa do diskusie!

2 komentáre k: Po železnici sa prepravuje menej tovaru, ZSSK CARGO čaká transformácia

Navstevnick zo dňa 8.10.2020 1:00

Riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa.
Kto koho riadi? Riaditeľ riaditeľku alebo naopak? Podľa vetra? Napätia v troleji?

Firma s takto prebujnelou NEEFEKTÍVNOU administratívou nemá morálne právo na existenciu, treba ju rozpustiť v kyseline a za stáleho miešania opatrne kanalizovať aby neprišlo k poškodeniu životného prostredia.

Tabuľka, kde je uvedená hodnota tržby/zamestnanci hovorí jasnou a strohou rečou čísel.
Matematika nepustí.

Nemali by v Crachgu zamestnať riaditeľa pre čítanie s porozumením? Prípadne riaditeľa pre obyčajný sedliacky rozum?

Reagovať

Urban Transport Lover zo dňa 10.10.2020 16:36

To už jsem psal na jiném webu – ZSSK i ZSSK CARGO jsou firmy na trhu nadbytečné potácející se v totální agónii nad propastí a uměle udržované při životě – vymazat z trhu!
Čísla hovoří jasně!

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *