Váš železničný magazín
Registrovať sa

Po stopách Tatranských elektrických železníc – II. časť

Slovensko 21.9.2010 22:00 administrator Zobrazené: 3138

Znárodnenie tatranských železníc nepriniesol úpadok dopravy pod našimi veľhorami, ako mnohí očakávali. Postupne sa modernizovali trate, stanice, ale aj vozňový park. Päť ďalších elektrických vozňov M 49.002 – 006 s modernejšie riešenou skriňou, elektrickou výzbrojou aj podvozkami vyrobila Tatra Smíchov v rokoch 1954 – 56, a to opäť s elektrickou výzbrojou Škoda. K tým bolo dodaných taktiež šesť štvornápravových prípojných vozňov radu Calm/u.

Nevydarené riešenie konštrukcie podvozku a časté poruchy elektrickej výzbroje nastolili v polovici šesťdesiatych rokov otázku nových elektrických jednotiek na tatranských tratiach. Spomenuté nedostatky vyriešil až príchod nových jednotiek radu EMU 89.0 (neskôr 420.9) z ČKD Tatra Smíchov.


Zubačka pod Štrbským Plesom.

V roku 1965 bola započatá úplná rekonštrukcia tratí, s ktorou tiež súviselo vybudovanie nových výhybní – Štôla (dnes už neexistuje) a Pod lesom. Zmodernizovali sa tiež nástupištia v staniciach a zastávkach, upravoval sa železničný spodok aj zvršok, inštalovalo sa nové zabezpečovacie zariadenie. V roku 1970 bola otvorená nová železničná stanica na Štbskom Plese, ktorá bola umiestnená o niečo nižšie a vytvárala nový prestupný terminál medzi traťami Tatranských elektrických železníc a Ozubnicovej železnice.

V letnej sezóne najčastejší „zjav“ v Tatranskej Lomnici 850 + 020 + 850.

Trojčlánkové elektrické jednotky vychádzali vo veľkej miere z električiek typu T3 od rovnakého výrobcu. Rozdelenie vozidla na tri články však umožňovalo priechodnosť oblúkov s menším polomerom a nižšiu hmotnosť na nápravu.

Návrat z poslednej pravidelnej jazdy Trojčiat z Tatranskej Lomnice.

Prototyp EMU 89.001 prišiel do RD Poprad v roku 1963. Hoci sa po prvej fáze skúšok vrátil do výrobného závodu, kde sa upravovali brzdy, radič a kompresor, po dlhých skúškach bola v roku 1969 odklepnutá sériová výroba ďalších sedemnástich jednotiek. Tie boli nasadené do prevádzky v priebehu rokov 1969 a 1970, vďaka čomu mohli byť vyradené staršie typy vozňov EMU 25.0 a EMU 28.0.

Trojčatá sa udržali na trati medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou najdlhšie.

Výstavba novej modernej železničnej stanice v Poprade (v rokoch 1977 – 1982) si vyžiadala preložku trate medzi Veľkým Slavkovom a Popradom. Od roku 1991 tak trať už neprechádza obcou Veľká a vyúsťuje priamo na viadukt nad nástupišťami tratí normálneho rozchodu v stanici Poprad – Tatry. Traťová rýchlosť sa zvýšila na 60 km/h a čas jazdy medzi Popradom a Veľkým Slavkovom sa znížil o päť minút.

Stretnutie Trojčiat na Štrbskom Plese.

Osemnásť jednotiek zabezpečovalo prevádzku na tatranských tratiach až do príchodu štrnástich električiek radu 425.9. Potreba štyroch záložných jednotiek z radov Trojčiat sa vzhľadom k nízkej poruchovosti nových súprav stala bezpredmetná a preto ostali v popradskom depe už iba dve prevádzky schopné jednotky – 420.953 a 420.959, ktoré však do prevádzky vôbec nezasahujú.

Trojčatá na Štrbskom Plese s reklamou kandidatúry Popradu na Zimné olympíjské hry 2006.

V roku 2003 bola ukončená komplexná rekonštrukcia železničnej stanice v Starom Smokovci, v roku 2008 boli zrekonštruované a predĺžené aj nástupištia. Dva roky predtým sa konala veľká rekonštrukcia mostov, pri ktorej bol prvýkrát v histórií železničných stavieb na Slovensku použitý vrtuľník na dopravenie betónových prefabrikátov.

Kým sa Barónky poriadne zabehli dosť často sa stávalo že ich bolo potrebné odtiahnuť starým spoľahlivým Trojčaťom.

Čierny deň v histórií nielen Tatranských elektrických železníc, ale aj Vysokých Tatier samotných sa datuje na 19. novembra 2004, kedy zasiahla veľkú časť Tatier víchrica o rýchlosti presahujúcej 200 km/h. Popadané stromy zničili trakčné vedenie, stožiare, zabezpečovacie zariadenia, ale aj budovy. Na trati z Popradu do Tatranskej Lomnice bola obnovená prevádzka už deň po víchrici, úseky z Popradu do Starého Smokovca a Tatranskej Lomnice, rovnako ako ozubnicová trať zo Štrby na Štrbské Pleso boli znovu otvorené do konca roka. Najviac poškodený úsek medzi Starým Smokovcom a Štrbským Plesom bol opätovne uvedený do prevádzky až 10. júna 2005.

Kométa pri obehu prívesného vozňa v Tatranskej Lomnici.

Odvtedy sa Vysoké Tatry môžu pochváliť spoľahlivou a bezpečnou prevádzkou na všetkých tratiach. Tatranské elektrické železnice a flotila pätnástich moderných elektrických jednotiek (425.965 bola zaradená do prevádzky až v roku 2006) prepravujú ročne státisíce spokojných cestujúcich, ktorí sa aj po ničivej víchrici stále radi vracajú do našich veľhôr.

O jednotkách 425.9 sa dočítate už čoskoro v samostatnom článku.


Po stopách Tatranských elektrických železníc – I. časť

Snímky:
© Mgr. Marek Ochotnica, archív VKŽ

Pridajte sa do diskusie!

1 komentár k: Po stopách Tatranských elektrických železníc – II. časť

fredjack zo dňa 31.3.2012 8:24

Due to the fact you might have made the decision on a theme wedding ceremony in Hawaii bridesmaid dresses for summer and now you’ve got romantic seashore wedding cocktail dresses, uncover the go along with your Hawaiian seashore theme. Or you are arranging a wedding ceremony on the seashore design elsewhere,cocktail dresses for juniors wherever that is definitely. It is actually simple to bring Hawaii to any beach or even your very own backyard. And almost everything begins with the appropriate suitable alternative of Hawaiian wedding dress sale to wear for the seaside not simply for on your own as well as your bridesmaids, however the complete wedding celebration.

Preparing a beach evening dresses plus size wedding ceremony would carry a message for your loved a single as romantic and caring that you are. While this is an incredibly special concept, but a lot of beaches across the planet testify to the warm sound of two hearts. These days it has become prevalent sale cocktail dresses now flying to the tropical island, and their vows on the seaside as well as the sand surface. The wedding ceremony on the seaside you do not put on lengthy flowing clothes. Marriage is often a 2012 prom dresses extremely informal, so it is vital to be cocktail dress relatively comfy and casual.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *