Váš železničný portál
Registrovať sa

Parta nadšenců chce ze starého depa vytvořit muzeum. Vyjde to?

HistóriaReportáže 25.4.2019 20:13 Stevenrot Zobrazené: 1036

Vážení příznivci železnice, náš spolek Klub historické techniky Praha se zabývá historií, současností a budoucností silniční, železniční a městské dopravy. Jednou z našich aktivit je budování sbírky kterou rozšiřujeme převážně s cílem zdokumentovat bohatou historii dopravy v bývalém Československu a východním bloku. Naše sbírka například obsahuje různé časopisy, knihy, letáky, jízdní řády, jízdenky, cedule do orientací v autobusech, modely aut, atd.. Z historických vozů vlastníme dva autobusy Karosa a osobní automobil Škoda 125 L. Jedna z věcí které nás v současné době trápí je neexistence zázemí a prostor kde bychom mohly naši sbírku vystavit pro veřejnost, vzhledem k našemu záměru provozování nostalgické železniční dopravy jsme hledaly vhodnou budovu s napojením na železnici. V oblasti na západ od Prahy kde působíme takové budovy nejsou a nebo jsou ve velice špatném technickém stavu, postupem času jsme v ŽST. Hostivice našli budovu železničního depa která nás okamžitě zaujala.

Pohled na depo z ulice Jiráskova, 1.2.2019

Pohled na depo z ulice Jiráskova, 1.2.2019

 

V loňském roce jsme Správu železniční dopravní cesty požádali o prodej její poloviny budovy depa, bohužel na konci srpna přišla odpověd že SŽDC vše prověřila a že chce budovu dle špatného technického stavu zdemolovat. Důvodem má být to že několikrát vyhořela a že hrozí nebezpečí pádu dřevěné konstrukce v objektu. Aktuální fotografie depa jsme poskytli panu Aleši Krajdlovi, předsedovi spolku Zděná 2012, z.s. Podle pana Krajdla je budova depa v dobrém stavu a nejedná se o žádnou ruinu. Takže i díky panu Krajdlovi a podpoře široké veřejnosti boj nevzdáváme a předběžně pracujeme na projektu muzea.

 

Pohled na depo z ulice Jiráskova, 21.2.2019

Pohled na depo z ulice Jiráskova, 21.2.2019

 

V obytné části budovy předpokládáme vznik kanceláře spolku, jednací místnosti, místnosti s modelovým kolejištěm a dalších výstavních prostorů. V části pro deponování kolejových vozidel předpokládáme vznik výstavních prostorů a menších skladů pro uložení sbírky.

 

Pohled na depo z ulice Jiráskova, 21.2.2019

Pohled na depo z ulice Jiráskova, 21.2.2019

Pokud se vám náš nápad líbí, informujte o něm dále a můžete nám napsat své postřehy a nápady na email khtpraha@email.cz Telefon je 721 323 303. S pozdravem Marek Kubík, předseda Klubu historické techniky Praha, z.s

Pridajte sa do diskusie!

1 komentár k: Parta nadšenců chce ze starého depa vytvořit muzeum. Vyjde to?

johny_pal zo dňa 26.4.2019 6:03

Návštevník

Vsak co napisu? Zburat. To je najjednoduchsie.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *