Váš železničný portál
Registrovať sa

Parním vlakem za burčákem a na Pochod slováckými vinohrady

Fotoreportáže 22.10.2007 22:00 Jakub Gregor Zobrazené: 2316

  …toť oficiální název akce, která měla za účel dopravit návštěvníky na slavnosti týkající se vinných produktů v Mutěnicích a okolí. Zároveň také měla připomenout 120. výročí trati Brno – Kyjov a 110 let trati Hodonín – Zaječí. Z Brna byl tedy vypraven zvláštní parní vlak do Kyjova, Mutěnic a Hodonína s následnými pendly mezi Hodonínem a Zaječím, do jehož čela se postavila olomoucká Rosnička 464.202.

Kromě toho byly posíleny soupravy pravidelných osobáků na „burčákové“lokálce mezi Hodonínem a Zaječím a zavedeny byly i posilové vlaky.

Abych se přiznal, dosud jsem neměl tušení, že nějaký pochod odkuďsi kamsi (v tomto případě povětšinou od jednoho stánku s burčákem ke druhému) může mít tak masové rozměry. Prvním náznakem bylo už složení ranního Sp 1721, kterým jsem cestoval z Brna a který byl místo obvyklé sestavy 842 + 2 Bmx tvořen několikavozovou klasickou soupravou. I tak byl vlak zaplněn téměř do posledního místečka. Zábavychtivé spoluobčany jsem opustil ve stanici Nesovice, kde jsem si počkal na průjezd parního vlaku pod místním zámečkem (ten mi bohužel zakryl kouř z lokomotivy).

Parní vlak odjíždí z Nesovic

Z Nesovic mě vzali jistí hodní kolegové (tímto je srdečně zdravím a vřele děkuji) svým vozem do Mutěnic. Mohutné prvomájové průvody mezi Dubňany a Mutěnicemi blokující místní silnice jsou další známkou toho, že sem čas burčáku přijelo oslavit obrovské množství lidí, kteří na přejezdech nadšeně mávali parnímu vlaku a hulákání některých fotokolegů jim bylo ukradené (ani se jim nedivím). Obec samotná je pak k prasknutí narvaná parkujícími autobusy ze všech koutů republiky.

Mezi Kyjovem a Mutěnicemi

V Mutěnicích mě po odjezdu parního vlaku do Hodonína čekalo několik překvapení, protože mé informace z železničního prostředí jsou přece jen odkázány spíš na oficiální informace z internetu než na známosti s lidmi od našeho dopravce se 160tiletou, pardon – 160 letou, tak ještě jednou – 160letou tradicí (pro neznalé – narážím na ostudné pravopisné chyby na titulní stránce webu ceskedrahy.cz, které se podařilo opravit hned na třetí pokus po téměř 2 měsících). Na posilovém vlaku z Hodonína do Čejče totiž jede brněnský Brejlovec 754.012-3. Ačkoliv se neřadím mezi milovníky a fotiče současného provozu, tak musím přiznat, že tuto mašinku s velmi zajímavým nátěrem jsem si chtěl vyfotit už delší dobu.

„Dvanáctka“ na mutěnickém nádraží a pod místními vinohrady

Nyní si dovolím malou odbočku. Čekání na zmíněné brejle na přejezdu u Mutěnic mi zpestřil příjezd novomanželů s doprovodem, kteří si na kolejích pořizovali originální fotky ze svatebního dne. Takže tímto popřejme hodně štěstí a snad měla mladá paní dost štěstí a rozumu a nevzala si šotouše:-).

Pozor (svatební) vlak

Druhým železničním překvapením je pak Pilštyk T466.0007 v čele pravidelných osobních vlaků (druhá souprava jezdí s Kocourem, oba vlaky jsou pak tvořeny šesti vozy Btax).


Pilštyk přijíždí do Mutěnic, kde momentálně odpočívá posilový vlak s 754.012-3.

Pilštyk mezi Mutěnicemi a Čejčí

Rosničku ještě zastihnu před Bořeticemi a kdesi na půli cesty mezi Mutěnicemi a Čejčí. Při posledním návratu do Hodonína před závěrečnou cestou do Brna se však dosud vcelku dobře fungující grafikon začíná komplikovat.

Rosnička před hranicemi Svobodné republiky Kraví hora (Bořetice) a před Čejčí.

Parní vlak přijede z Čejče s cca 20min zpožděním na mutěnickou zastávku, kde se do něj snaží narvat hordy cestujících, jejichž počet tak tak odpovídá kapacitě historické soupravy. Navíc někteří lidé jsou natolik společensky unaveni, že je vlakový doprovod odmítá pustit dovnitř. (Mimochodem, při průchodu centrem oslav chvíli předtím jsem se obával, že jsem se nějakým záhadným způsobem opil, protože se všechno kolem mě potácelo a motalo. Naštěstí jsem si uvědomil, že to není mou vinou, ale díky těm ostatním lidem po celodenní konzumaci alkoholu.)

Pára nakonec odjíždí do Hodonína s víc než půlhodinovou sekerou, čímž se z natěsno naplánovaného grafikonu stává jen cár papíru, kterému se všichni můžeme akorát tak zasmát. Proto se také vzdávám původního plánu jet do Brna přes Zaječí, jelikož přípojný osobák zcela určitě nebude čekat půl hodiny, a volím okliku přes Hodonín a Břeclav. K mému překvapení pak mnou použitý EC 70 mimořádně zastavuje v Zaječí, aby nabral lidi jedoucí z Mutěnic, jimž pochopitelně ujel osobák do Brna. Musím přiznat, že jsem byl v hodně velkém, ale příjemném šoku, protože jsem to zažil poprvé, aby ČD mimořádně zastavily expresní vlak kvůli ujetému přípoji. Lze samozřejmě diskutovat, jestli desítky ožralých hulákajících Brňáků mohou být důvodem k zastavení mezinárodního EC, ale budiž, já to vnímám jako mílový krok k civilizované a zákaznicky orientované přepravě;-).

Opět jsem měl tady štěstí na skvělou akci, které přálo i počasí, takže není důvod netěšit se na příští rok, kdy by se do těchto končin měl opět vydat parní burčákový expres.

Závěrem opět ujištění, že fotky jsou upraveny v editoru tak, aby co nejvěrněji zobrazovaly reálnou situaci, pokud jde o ostrost, barvy, jasy a kontrasty.Video

Autor: Jakub Gregor

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Parním vlakem za burčákem a na Pochod slováckými vinohrady

Peter Vlcek zo dňa 23.10.2007 8:03

Veľmi pekná akcia, krásne fotky 🙂 :byebye: 😆

Reagovať

kubicek zo dňa 23.10.2007 8:11

Děkuju. Jinak ta druhá fotka je ve formátu 4:3, ale zobrazuje se 3:2 (Rosnička je rozcáplá do šířky), takže bych poprosil adminy o opravu zdrojového kódu. Díky:-).

Reagovať

da001 zo dňa 23.10.2007 9:50

opět nezbývá než pochválit autora za skvěle odvedenou práci

Reagovať

sallynko zo dňa 23.10.2007 10:04

Treba pochváliť za super zábery a pekne spracovanú reportáž

Reagovať

kubicek zo dňa 23.10.2007 10:10

Děkuji, nicméně tohle je asi na delší dobu poslední reportáž, protože těch nostalgických akcí už moc letos nebude… 🙁

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *